1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

tatil dönüşü lepistes balıklarım

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde emin123 tarafından 26 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay
    merhaba arkadaşlar benim 10 tane hamile lepistes balığım var 4 gün önce tatile gittim balıklara baktığımda arkaları kahverengiydi ve toplu iğne başı kadar vardı yem attım çıktım evden 4 gün boyunca balıklar aç kaldı :an: geldim bu gün kahverengi renk gitmiş onun yarısı kadar arkaları siyah olmuş hiç ölen balık olmamış ama balıktaki yavrular açlıktanmı öldü diye korktum size bi sorayım dedim

2. falconx

falconx

Yer:
    İstanbul, bakırköy
    İsim:
    Nafiz TİMUROĞLU
    Cevap: tatil dönüşü lepistes balıklarım

Emin bey merak etmeyin problem yok ,Birkaç gün içinde torunlarınız olacak.Doğurma yaklaşınca karnı şişer ve karnının arka tarafından öne doğru gelişen siyah noktacıklar oluşur bunlar yavruların kafalarıdır.Arkadan ışık tutarsanız daha net görürsünüz.Ancak doğurma anında dikkat edin saklanacak yer yoksa yavrular diğer balıklara yem olurlar.

3. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

evet 1-2 tanesinde anlattığınız şeyler var rafya yapıp koydum yalnız rafyanın rengi mavi sorun olurmu

4. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

yok 10 tanesindede noktalar var

5. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

noktalar siyah

6. falconx

falconx

Yer:
    İstanbul, bakırköy
    İsim:
    Nafiz TİMUROĞLU

Rafia rengi problem olmaz.Yavruların arasına saklanacakları kadar kıvrık olsun yeter.Bunuda bir bıçağın keskin yüzü ile rafia üzerine bastırarak çekerseniz olur.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Rafyanın rengi sıkıntı yaratmaz ...

8. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

bir sorum daha olacak balıkların hepsi suyun üstünde yüzüyolar açta değiller anlamadım

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Akvaryumda hava ve srkılasyon motorları iyi çalışıyormu?

10. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

sürekli çalışıyor yem attım şimdi yiyiolar

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Su değerlerinizi inceleyin suyu beğenmiyorlar sanki kısmi su değişikliği...

12. falconx

falconx

Yer:
    İstanbul, bakırköy
    İsim:
    Nafiz TİMUROĞLU

Nitrat patlaması yaklaşıyor olabilir.Test mümkünmü?. Alt seviye balığı varmı özellikle vatoz ,cüce vatoz veya çöpçü var ve üst seviyeye çıkmaya çalışıyorsa nitrattan şüphelenin ve ilk tedbir olarak %50 su değişimine gidin. suyu alt seviyeden kum üzerinden sifonla alın ve aynı sıcaklıkta dinlenmiş klorsuz su ilave ederek kendinizi garantiye alıp gözlemeye devam.

13. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

hiç vatoz yok yemleri yedikten sonra kumun üstündeki yemleri yiyorlar sonra geziniyorlar

14. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Nitrat patlaması olmaz çünkü akvaryumun suyunu 6 gün önce kopmle depiştirdim.

15. falconx

falconx

Yer:
    İstanbul, bakırköy
    İsim:
    Nafiz TİMUROĞLU

Emin bey komple su değişimi bir akvaryuma yapılacak en kötü şeydir düşüncesindeyim,çünki komple su değişimi demek tüm faydalı bakterilerin yok olması anlamına gelir buda amonyak patlaması için en uygun ortamdır. Bildiğiniz gibi balıklar pisliklerini suya bırakırlar. Buda suda amonyak birikmesine neden olur.Faydalı bakteriler bu amonyağı daha az zararlı olan nitrite daha sonra nitrata çevirirler. Zararlı ama diğerlerine göre daha az zararlı olan bu nitrat bitkiler tarafından kullanılarak veya su değişimi ile(normal olarak devam eden akvaryumda haftalık %15 olarak yaptığımda bir problem olmazdı) atılarak akvaryumdan temizlenir.daha detaylı anlatım ile ilk açığa çıkan zehirli gaz, amonyak ( NH3 ), iyonize hali amonyum (NH4 +) nitrosomonas bakterileri ile daha az zehirli olan nitrit (NO2)�e dönüştülür.Yeni kurulu akvaryumlarda veya tamamen suyu değişmiş akvaryumlarda bu bakteri kolonisi malesef yok veya yeterli miktarda değildir.daha sonra Nitrobacter grubu bakteri türleri ise bu nitrit maddesini en az zararlı olan nitrat'a (NO3) dönüştürürler. Nitrat belirli seviyenin altında kalmak şartı ile amonyak ve nitrit kadar zararlı değildir .Birikimi ölümlere neden olur.

Balıkların su yüzeyine yakın yüzme nedenlerinden bir başkası ise su sıcaklığını artması.Sıcaklık artımı ile eriyen oksijen miktarında azalma olacağından oksijen almak için yüzeye yakın yüzerler.Tedavisi ise yine %50 su değişimidir.

Torunlarınız hakkında sevindirici haberler bekliyorum.

16. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Ama akvaryumu 1 aydır kullanmadım yeni aldım balıkları

17. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

arkadaşlar balıklar ne zaman doğurular arkaları bayağı kahverengi karınlarına doğru bazrılarınında siyah ama az

Sayfayı Paylaş