1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatil iyi de....

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde KGEYGS tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Güzel bir bayram tatilinden sonra, portaldan gelen üzücü haberler hepimiz etkilemiştir. Çoğumuz empati yapar, üzüntümüz katlanır. Bugün bir başkasına, yarın bana. Bir farkı yok aslında. Akvaryumun patlaması, çatlaması, kırılması, elektrik kesintileri, Jenaratör varsa devreye girmemesi, motorlardan birinin durması vb gibi sıralayacağımız bir çok aksilik ne hikmetse bizler yokken vuku bulur.

Kavuşacağımız balıklarımızın özlemiyle yaşarken, geçireceğimiz hoş vakitlerin zehir olmaması adına, ne gibi önlemler alabiliriz, bunu araştırmaya-tartışmaya açmak istedim.

Kuracağımız kamera veya uyarı sistemleri, verdiğimiz emekleri bize bahşedebilir. Sonuçta bunlar da maddiyata dayanıyor. İşin teknik kısımlarına üstadlar belki de değinmişlerdir. Tecrübeleriniz kulağımıza küpe olarak kalacaktır. Son dönemlerde maddi ve manevi kayıplar yaşayan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Eminim daha iyisini çıkaracaklardır.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bunun hakkında ufak bir fikrim var. Ortalama 50 liraya alınacak bir ip kamera
    Internete sürekli bağlı olur ve istediğimiZ zaman cepten dahi girip gorebiliriz akvaryumumuzu. Pc baglantisi da gerekmez, modem açık kalsa yeter.

tapa tak...

Okurt bunu beğendi.
  3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Ev için güvenlik sistemleri var.Telefon ile bağlanıp eve gelmeden kombiyi,klimayı,fırını falan ayarlayıp çalıştırabilen sistemler mevcut.Tanklarımız için de bu tarz bir sistem kurulabilir ancak maliyetleri epey bir yüksek olacaktır.Yine bir arıza durumunda bu tarz bir sistemin de bir faydası olmayacaktır.Arıza olması durumunda tek alternatif birinin gidip müdahale etmesi.Yada yedek üniteler olur onlar uzaktan devreye sokulur ki bu da ayrı bir külfet gerektirir.En kolay ve belki de mantıklısı tanıdığımız eş dosta anahtar bırakıp ona güvenmek.Başka aklıma gelen bir çözüm yok maalesef.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    bir tane ip kamera ile etrafı kolaçan edebiliriz. Fakat dediğin gibi müdahale aşamasında güvenilir birine anahtarı teslim etmiş olmak yetecektir. Bir de şu var, ben bir hafta yokum al evin anahtarı sende dursun balıklarıma birşey olursa sen müdahale edersin diye güveneceğimiz kişi ne kadar güvenilirdir? Hadi biz yokken eve girmese bile, anahtarı kopyalamayacağından nasıl emin olabiliriz? Tatil dönüşü kilidi mi değiştirelim? Yok artık demeyelim, nice akrabalar var gazetelerin üçüncü sayfalarında...

Ya da herşeyi otomatize edecek bir sistem kurulacak dünya kadar para verilecek... Su ekleme ünitesi, ups, jeneratör, otomatik akım koruyucular, çalışan motorların yerine bir de yedekleri lazım ama onlar bozulunca bunlar devreye girecek. Heşeyin bir yedeği olmalı, yemleme makinası çalışmazsa yedek yemleme devreye girebilmeli. Veya bir robot alınacak, programlanacak. Ama ya akvaryum camı çatlarsa? o zaman akvaryumu da başka bir akvaryumun içine koyalım öyle gidelim. Nitekim anahtarı verdiğimiz kişi de bu aşamada ne yapabilir ki? Adamın eline lepistes değmemiş sen tanesine 800 dolar verdiğim tang'leri teslim ediyorsun.. e nolcak şimdi?

Resulullah efendimiz buyuruyor ; "Hz. Lokman oğluna derdiki: Ey oğulcağızım. Şüphesiz Allah kendisine bir şey emanet edildiği zaman onu muhafaza eder. Bende senin dinini, emanetini, amelinin sonunu Allah'a emanet ediyorum"

Tabii bu biraz da itikat meselesi, Allah'a olan inancın, güvenin meselesi. Akvaryumu Allah'a emanet edip kumar oynayıp, pavyonda dansöz oynatıp, içki içip geri gelen sonra da akvaryumu bıraktığı gibi bulamayan birinin burada kendisini sorgulaması gerekir.

En güzeli, Allah'a emanet etmek. İtikadımızı da düzeltirsek herhangi bir sorunla karşılaşmayacağımızı biliyor ve bunu müslümanım diyen herkese tavsiye ediyorum.

Lütfen bu yazdıklarımdan dolayı forumun seviyesini düşürmeden eğer karşı çıkıyorsanız kısa bir cümleyle burada belirtin, özel mesajlar aracılığıyla istediğiniz gibi yağıp esip gürleyebilirsiniz bana.
    Saygılar..

Durul Baykara bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Kimsenin esip gürleyeceği birşey söylediğinizi zannetmiyorum.Ne demişler eşşeğini önce sağlam kazığa bağla sonra Allah'a emanet et diye....

Dün öğlenden sonra basit bir elektrik işi neredeyse hayatıma mal oluyordu!!!
    Bahçenin otomatik sulamasında arızayı tamir edeyim derken (tüm önlemleri almama rağmen;en azından öyle zannediyordum) elektriğe kapıldım.Elimden giren elektrik yere değen dizimden toprağa geçiyor ve beni bırakmıyordu.O acı içerisinde öleceğimi zannettim ve düşündüğüm bana doğru çığlık atarak koşan eşim ve bahçede cıvıltılarını duyduğum,koşup oynayan çocuklarımın bensiz bu hayatta ne yapacakları idi.Onları yanlız bırakmamalıyım diyerek son bir kuvvetle sigortaya uzanmaya çalıştım,tam uzandım bir iki santim kaldı derken bi anda akımdan kurtuldum.

Yani yaşayacak günüm varmış,öldürmeyen Allah öldürmüyor.Bugün hayata daha bir farklı bakıyorum.....

Iphone 4s

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hakan abi büyük geçmiş olsun,resmen ölümden dönmüşsün...:(

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hakan büyük geçmiş olsun.
    Vade dolunca sivrisinek bile bahane olurmuş. Vade gelmedi ise nelerden kurtuluyor insan, akıl almıyor.

8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Burak arkadaşım dediklerinde haklısın.Katılmadığım bir nokta yok.Hepsi de olan veya olabilecek olan şeylerdir.İtikat konusu ise çok farklı.O konu hakkında sana özelden yazıyorum.

Bu arada Hakan Beye de geçmiş olsun.Allah sevdiklerine bağışlamış resmen.

9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Evet büyük geçmiş olsun. İnsan hayatı tabi daha önemli bu noktada. Büyüklerimiz hep der ben de kullanırım arasıra. Sen tedbirini takdir Allah'tan gelsin diye. Ayrıca insanlar akvaryumum var diye eğlenmeye gitmeyecek diye bir kaide yok. Uçurumdan atlarsan ölürsün ve bunu da kimseye yükleyemessin. Paraşüt takarsan kurtulma şansın var:D

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Hakan büyük geçmiş olsun, Ufak tefek şeyler yaşadım ben de bu elektrikle ama senin yaşadığın gibi uzun süre akıma maruz kalmadım, bu kadar ciddi değildi... Hakikaten acı bir tecrübe olmuş, tekrar geçmiş olsun diyorum.

Eray, bekliyorum ;)

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Yolladım dostum :)

suret bunu beğendi.
  12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Çok geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsın.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Geçmiş olsun Hakan abi. Valla bugünde benim başımdan benzer bir hadise geçti.

Bugün akvaryumun yerini değiştirmem gerekliydi. Neyse suyu kovaya aldım, yerlerde ıslandı bolca. 4'lü uzatma prizde akvaryum yanında duruyordu. Fişlerin hepsini çektim ama 4'lü uzatma fişte takılıydı. Akvaryumun kaldırayım derken 4'lü priz su dolu kovaya düşmesi bir oldu o an elim ayağıma dolaştı, ne yapacağımı şaşırdım. Fişin neresinden tutacağımı düşünürken aklıma direk prizi çıkarmak geldi. Allahtan ayağımda terlik vardıda suyla temasım olmadı. Ama kovadan kaynarmış gibi fokurduyordu. Sigortaların atmamasıda beni şaşırttı...

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Fatih ya sana da büyük geçmiş olsun Allah korumuş ama sigortanın atmaması garip,acaba kuvvetli mi sigorta şu kombilere takılan ufak sigortalardan tak bence...

fth-94 bunu beğendi.
  15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Eğer yapabiliyorsanız hepiniz evinize bir tane kaçak akım sigortası taktırın arkadaşlar.. bu sigorta 20-25 liralık birşey. Kaçak akım olduğu anda atıyor ve en başta bizim gibi eli sürekli elektrikte ayağı da sürekli prizde olanlar elektrik çarpmasından korunuyorlar.

Şaka değil, gerçekten her evde mutlaka olması gereken bir şeydir bu sigarta. 20-25 sigortaya, 10-15 de elektrikçiye verirsiniz hadi 50 liraya işi bitirin en kaba hesapla yahu. Evde çocuk varsa, hanım varsa, akvaryum varsa, pahalı cihazlar varsa...

Snowblind ve Alparslan bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu çok mantıklı... :okey:

17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Siemens tavsiye ediyorum, 35-40 tl civarında fiyatları var ortalama. 2'li, 3'lü 30mA, 300mA derken 500 liraya kadar çıkıyor fiyatları. keisnlikle çok faydalı bir ürün. uyduruk bir icat değil, farklı varyasyonları var :) (sosyetik dilde konuşirem he)

hadi 50 lira olsun bir eli suda diğeri prizde hobiciler için az bile..

Alparslan bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İnsan hayatından değerli bir şey yok 50 tl bir şey değil... :kucaklıyorum:

19. suret

suret

Yer:
    istanbul