1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatile gideceğim ne yapıyım.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 15 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar 15-20 günlük bir tatil yapmayı planlıyorum sizce ne yapmalıyım. Elimde 60 TL bir para var onu harcayarak yem makinesimi alıyım otomatik. Yada tatil yemlerini mi alıyım. Çok kararsızım. Bitkili akvaryumum var gitmeden önce %50 su değişimi yapacağım. Sürekli Co2 Ve O2 vereceğim akvaryuma ışıklar zaten otomatikte. Ama tek sorunum yem ve 20 gündede su değerlerimin bozulacağını hiç sanmıyorum. Sizinde düşüncelerinizi almak isterim. Ama 20 gün içinde 60 TL para vermek çok zor olacak gibi geliyor bana. Çünkü oda bunun için ayrılmış birşey değildi başka yere düşünüyordum ama artık buna kısmetmiş diyeceğim. İlerdede kullanabilir miyim yani evdeyken yem atmak yerine o atsın diyebilir miyim nasıl kullanmam lazım normalde 2 öğün yapıyorum ama otomatikken yapıyım 6 ögün keyfime bakıyım diyorum. : ) 10 tane melek 4 adet çöpçüm var nasıl periyot izlemeliyim ne kadar yem vereceğini nasıl ayarlamalıyım...

Teşekkürler :D

2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    aynı sorun bendede var bende 15 gün tatile gideceğim aksi gibi apartmanda herkes tatile çıkıyor zebralarıma bakıcı aranıyor ! :D

3. xaphan

xaphan

İsim:
    İlker Şeker
    Arkadaşlar, 35 - 40 tl. ye yem makinesi alabilirsiniz. Zamanı da yem miktarı da bize bağlı. Granul yem kullanılırsa, haznesi 50 gr. dan fazla alıyor. Benim kullandığım günde altı defaya kadar ayarlanabiliyor.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    20 gün ve 6 öğün yemleme tanka çok fazla gelir.. Haftalarca balıklarınız aç kalmadıkları sürece ölmezler.. Fazla yem fazla dışkılama demektir ki 20 gün boyunca su değişikliği yapılamayacağı gibi muazzam bir buharlaşmayla uçacak su yerine konamayacağından su değerleriniz beklediğinizden kötü hale gelir.. Ölen balık olursa alınamayacak ve su dahada bozulacak , ev kapalı olacak ve içerde ki sıcaklığı düşünemiyorum bile.. Yemleme günde 2 öğün yeterlidir aşırıya kaçmaya hiç gerek yok.. Yararından çok zararı olur..

turqer bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam zaten inanılmaz bir buharlaşma olcağına eminim. Onada bir yol düşünüyorum normalde vantilatör kullanıyorum düşürmek için ufak çaplı bir vantilatör bulabilirsem onu koyacağım yada eski bir bilgisayar var evde onun fanınıda koyabilirim. Oraya amaç hava mı üflemek yoksa havamı çekmek hocam ? 2 öğün azar azar olacakta oradaki 6 ögün kavramı madem almışım bundan sonrada azar azar 6 öğün yapıyımda yağlanmasın balıklarım. : )

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ne altı öğünü Doğuş, günde bir sefer yemleme yeterde artar bile. Ondan sonra yosunlar sardı diyorsun...:F

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Merat Abi keşke öyle diyebilseydim. : ) Melekler durmuyor ki ya bir paketi döksem bitirirler yüzmeye devam. Hiç balıklarımı yüzerken göremiyorum odaya giriyorum hepsi suyun üzerinde. Yemek bekliyor. :( Doymak nedir bilmiyor keratalar. Bu arada Murat Abi sabah akşam aynı anda devam etsem Co2 Ve o2 olur mu? Balıklar için sorun olmuyor ama bitkiler içinde olmazsa öyle yapıyım hava almamış oluyor vortex. Sürekli çalışıyor. Zaten nitratta uçuk rakamlara ulaşıyor balıklardan. Gloslar ben gelene kadar uzamaya yayılmaya devam etsin istiyorum. Çok hızlı yayılmaya başlıyorlar. Ben gelene kadar aksilik olmazsa çok güzel olurlar gübresiz nereye kadar gider bilemiyorum ama onuda gelince gübreyi bulur bulmaz düzeliyorlar.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bence Co2 verme tankına. Mayalı sistem sıkıntı yaratabilir.. Ufaktan O2 verirsin...

9. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Günde bir kere hem hayvanları aç bırakmaz hem su değerlerinizi korur hem de yem makinasının haznesindeki yemi bitirmez. Ben dün aldım yem makinası 30 lira. Yalnız yem makinasının haznesinin birleşim yerlerini bantlayın zira oradan buhar alıp yem bozuluyor. Sadece yem dökülecek delik açık kalsın. Kesinlikle yem makinası ve kesinlikle günde 1 öğün. Tatiliniz 1 hafta 10 gün falan olsa 2 öğün olsun derim ancak 20 gün için kesinlikle bir öğün.

murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş