1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı mı, tuzlu mu?

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde Ferhan tarafından 21 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Arkadaşlar herkese merhaba, zaman zaman balık beslemiş ama gerek maddi, gerekse ana baba izni:) ve çeşitli konularda(bilgi eksiğide çok fazlaydı halada öyle:) ) yaşadığım sıkıntılar yüzünden bu konuda geçmişte pek başarılı olamadığımı düşünen biriyim. Sitenizi keşfettiğim günden beri diğer sitelere pek uğramaz oldum, ortam güzel,çalışmalar güzel, yardımlaşma güzel, tam bir aile olmuşsunuz,daha fazla dayanamadım bende bugün itibari ile üye oldum yardımlarınızı ve dostluğunuzu bekliyorum.:kucaklıyorum: Konuşacak ve soracak çok şey var hayırlısıyla ben şöyle bir giriş yapayım. Bir süre önce belki bu sefer düzgün birşeyler yaparım umuduyla bir akvaryum yaptırdım(100x50x50). Bol bitkili, tetra türleri, rasbora, cüce vatoz, kaliteli tek tür lepistes ve karideslerin olacağı bir tank düşünüyordum. Sonra sump diye birşeyin varlığını duydum e iyiymiş bende yaptırayım dedim ve yaptırdım(80x50x45h,5 bölmeli). Ana tankta delik yoktu, halende yok nasıl olsa suyu bir şekilde sumpa indiririz dedim birde kafa motoru aldım(eheim üniversal 2400).Fakat sump sistemlerini araştırırken ister istemez tuzlusu akvaryumlarınada gözüm takıldı(tabi aklım ve gönlümde takıldı:)). Şimdi bir ikileme düştüm canım tuzlu su tankı yapmak istiyor ama bitikili tanktanda vazgeçmek istemiyorum acaba ikisinide yapsam başedebilirmiyim? Elimdeki boş olan tanka bir dış filitre alıp tatlısu, biraz daha yüksek bir tank yaptırıp tabi yapım aşamasında deldirerek elimdeki sumpla birlikte tuzlu su denesem nedersiniz. Ben sizin yerinizde olsam amma maymun iştahlı adam derim:). Heves işte.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoş geldiniz, tatlı veya tuzlu zor soru. İmkanlar ve hevesler söz konusu.:) Yorumlara ayrıca teşekkürler.;)

Ferhan bunu beğendi.
  3. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Hoşbulduk Temel bey
    yazılarınızı ve dıy çalışmalarınızı ilgiyle okuyordum sizinle tanışmak beni gerçekten çok memnun etti.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bence önce karar verilmeli, ana tank ve sump hacimleri güzel. Önce karar verin, gerisi kolay.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Ferhan bunu beğendi.
  5. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Cevap için teşekkür ederim erman bey sizinde dediğiniz gibi öncelik karar vermek olmalı ama ben ikisinide istiyorum (çok şimarık hissettim kendimi:)) öncelikle tatlısuda biraz deneyim kazansam diye düşünüyordum daha sonra ikisini beraber sürdürürüm diyordum ama sanırım sabredemeyeceğim.

6. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Tabi sadece istemek yetmiyor, tuzlu su malzemeleri biraz pahalı ama sizin gibi tecrübeli arkadaşların yönlendirmeleri ile çok yavaş olmayan orta hızda kurulumlara başlayabiliriz sanırım.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldin abi hayırlı kurulum olsun,karar sizden yardım bizden...:)

Ferhan bunu beğendi.
  8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Murat Bey öncelikle hoş geldiniz. Son yorumunuzla kararınızı tuzlu sudan yana verdiğiniz anlaşılıyor. Hayırlı olsun. Bu konuda son derece tecrübeli arkadaşların bolca bulunduğu bir aile içindesiniz. Kolay gelsin.

Ferhan bunu beğendi.
  9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Murat bey hoş geldiniz. Kuruluma karar verdikten sonra ,gerisi el birliğiyle olur.

Ferhan bunu beğendi.
  10. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Hoş geldiniz Murat bey. Bence ilk başta tatlı suyun tadına bakın. Bitkili akvaryum da kolay değildir, onun zorluğuyla baş edin. Daha sonra tuzlu suya geçip geçmemek size kalmış. Soğuk denizlerden kızgın kumlara çıkmış olmayın diye söylüyorum. :)

Ferhan bunu beğendi.
  11. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Alparslan, Hüseyin ve Murat bey hoşbulduk yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Hüseyin bey gönlümü zaten tuzlu suya kaptırdım ama evimde birde bitkili tatlısu olsun istiyorum, ikisinide kurup yürütmeye çalışacağım.Tabi düşük maliyet dolayısıyla tatlısu kurulumu biraz daha önce olacak kanısındayım. Kurulumu fotoğraflayıp aşama aşama portaldada paylaşmayı düşünüyorum inşallah başarırım. Daha doğrusu inşallah başarırız olacaktı. Portaldaki herkesin önerilerine açığım.

H.Kaya.Gemlik. ve Alparslan bunu beğendi.
  12. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Teşekkür ederim hoşbulduk Toprak kardeşim, dediklerine sonuna kadar katılıyorum, yol haritam zaten o yönde olacak gibi görünüyor tatlı suyu kurup geliştirirken tuzlu su malzemelerini yavaş yavaş edinmeyi düşünüyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi fotoğraf varsa bende varım,her türlü desteğe hazırım...;)

Ferhan bunu beğendi.
  14. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Teşekür ederim kardeşim İnşallah en kısa zamanda fotoğrafları yükleyeceğim ve yorumlarınızı bekliyeceğim.

Alparslan bunu beğendi.
  15. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Arkadaşlar şu anda elimdekiler bunlar DSC_0059.JPG DSC_0060.JPG

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi akvaryum ve sumpun sistemi çok güzel,akvaryumun içindekileri çözemedim,mangrow kökü mü poşet mi...:rolleyes:

17. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Dolap aslında siyah yada gri olucak aynı zamanda akvaryum tabanıyla aynı boyutlarda olacaktı ama nasıl oldu anlamadım böyle birşey çıktı ortaya:) . Benim için tecrübe oldu artık ustalarla konuşurken çok daha titiz davranıcam.
    Şimdi arkadaşlar benim niyetim yukarıdaki akvaryuma demir profilden bir sehpa yaptırmak, bir dış motor(tetratec ex1200 düşünüyorum fiyat/performans iyi olduğunu duydum ama yoruma açıktır) birde aydınlatma(hopar'ın 4'lü t5 lerinden) alıp bitkili tatlısu tankı yapmak.(önceliği buna vericem) elimdeki dolabın üzerinede uygun ölçülerde bir akvaryum yaptırıp bitkili tankla uğraşırken yavaş yavaş malzemeleri temin ederek tuzlu suyun tadına bakmak tabi bunlar sizlerin yardımlarıyla olacak görüşleriniz benim için önemlidir.

18. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Alparslan kardeşim yazıcaktım ama unuttum mangrow kökü onlar.

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi akvaryum da sump da dolap da çok güzel hiç kuşkun olmasın,dış filtreye gerek yok zaten sump en güzel filtrasyonu sağlar,bence deniz akvaryumunu da bu ara dondur önce bitkili nin tadını çıkar sonra geçersin tuzlu su ya...:)

20. Ferhan

Ferhan

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat COŞKUN
    Aparslan akvaryumda delik yok internetten baktığım 50'lik elmas uçlu panç için 56 tl istiyorlar bir kere kullanıcağım bir şey için pahalı geldi kıyas için söylüyorum ben akvaryumu 10 mm'lik camdan 100 tl ye yaptırmıştım. Pança 56tl vereceğime ilerde kuracağım tuzlu suyun tankını yaptırırım diyorum. Elimdeki tanklada tatlı suyun tadını çıkartırım.Tabi yanlış düşünüyorda olabilirim:) ne dersin?

Sayfayı Paylaş