1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Su Akvaryumlarında pH Seviyesi

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 6 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    pH'ın anlamı Latince'de "hidrojen konsantrasyonu" dur, yani sudaki hidrojen iyonlarının ağırlığıdır. Sudaki hidrojen iyonlarını ölçme sistemi sayesinde, suyun asidik mi, yoksa bazik mi olduğunu anlamak mümkündür. pH'ın 0 ile 6 ile 9 arası çıkması suyun asidik özellikte, 7 ile 14 arası çıkması suyun bazik özellikte olduğunu gösterir. 7 ise nötr değerdir. Bu kısım işin teorik kısmıdır. Pratik açıdan bakıldığında balıklar, su bitkileri ve mikroorganizmalar gibi su canlılarını da kesin pH değerlerine ulaşmak için göz önünde bulundurmak gerekir.

(Dikkat: iki pH değeri arasında çok büyük farklılıklar vardır. Örneğin pH5, pH6'nın 10 katı fazla asidik özelliğe sahiptir.)

Tatlı su akvaryumlarında pH seviyesinin genellikle 6.8 ve 7.2 değerleri arasında olması gereklidir. Bazı balık türleri ise daha fazla asidik ortamda yaşar ve sudaki pH değerinin 6 ile 6.5 arasında olması gereklidir. Pecilide gibi balıklar da 7'den yüksek pH değerlerinde bulundurulmalıdır ve bu durumda suda yeterli karbondioksit ve amonyak olup olmadığı kontrol edilmelidir.

5.5 gibi bir pH değeri asidik suya adapte olmuş balıklar dahil bütün balık türleri için oldukça tehlikelidir. 7.5 ve üstü pH değerinde ise bitkileri büyük çoğunluğu karbondioksit azlığı sebebiyle uzun süre yaşayamaz.

Deniz akvaryumlarındaki pH seviyesi mutlaka 8.0'ın üstünde olmalıdır. İdeal pH değerleri ise 8.2 ile 8.4 arasıdır.

2. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık
    Cevap: Tatlı Su Akvaryumlarında pH Seviyesi

Güzel paylaşım olmuş Konulara duygu ve düşüncelerin yazılması beni gerçektende çok tatmin etti :F

3. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl
    Cevap: Tatlı Su Akvaryumlarında pH Seviyesi

Kafamda bir takım sorular vardı.Bu sayede öğrenmiş oldum teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş