1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı su akvaryumu projesi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde makturk tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. makturk

makturk

İsim:
    Mahmut Aktürk
    Merhaba...
    Uzun süredir düşündüğüm tatlı su akvaryumu projemi sonunda hayata geçirmeye karar verdim. Bu başlık altında forumun değerli üyelerinin yardımlarıyla inşallah güzel bir tank hazırlarım.Gelelim sorularıma ve düşündüğüm uygulamalara.
    1-Akvaryum olarak küçük bir şey almak istemiyorum çünkü ileride başka türlere geçebilirim o yüzden almayı düşündüğüm akvaryum bu:http://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan-petshop/90cm-luks-akvaryum-sok-fiyata-95-90tl-64404709#product-information başka öneriler varsa onları da alabilirim.
    2-Akvaryumda başlangıçta canlı doğuran türlerinden (lepistes,molly,platy) 1e 2d olacak şekilde toplam 9 tane almayı düşünüyorum. Bu balıkların yanında sorun çıkarmayacak hangi türleri besleyebilirim en fazla 2 veya 3 tür daha önerirseniz sevinirim.
    3-Akvaryum 180 litre hacminde dekor kumu çıktıktan sonra yaklaşık 150 litrelik hacim kalıyor, bu hacim için iç filtre yeterli midir? Yeterli ise saatte kaç litre çeviren filtre almalıyım.
    4-Akvaryuma canlı bitki düşünüyorum tahmini bu ölçülere ne kadar kum gider.Tabana Aquaclay sereceğim üstüne de kuvars kum sermeyi düşünüyorum,uygun mudur?
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma takılan bir şey olursa tekrar rahatsız ederim.
    Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz hayırlı kurulumlar . Lepisteslerin yanına bir kaç tür daha ekliye bilirsiniz,diş filitre daha uygun olacaktır...:)
    Bitki ekliyecekseniz ışıklandırmanız nasıl?

İSYAN ve makturk bunu beğendi.
  3. makturk

makturk

İsim:
    Mahmut Aktürk
    Merhabalar,hoşbulduk...

Hocam henüz akvaryum elimde değil kısmetse bu hafta sipariş vermeyi düşünüyorum ama kargosu beni düşündürüyor 90 tl akvaryum 40 tl kargo :(.
    Akvaryumda floresan tesisatı ve elektronik balast mevcutmuş ne tür bir floresan önerirsiniz bu konuda pek bilgim yok.

Güçlü bir iç filtreyle halledemez miyim? Sonuçta balık sayısı fazla olmayacak.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence akvaryumu İzmite araştır elliyerek bakarak bir şeyde olursa hemen değiştire bilme olanağı olur,kargo parası bayağı fazla.
    Birde bitkili akvaryum yapmak istersen sitedeki yazıları iyi okuyup karar ver derim...:)

5. makturk

makturk

İsim:
    Mahmut Aktürk
    Akvaryumu araştırdım ama istediğim ölçülerde pek bulamadım ya çok büyük ya çok küçük orta boy olanların da eni bana biraz dar geldi 25cm.Bakalım artık araştımaya devam edeceğim bu hafta içi halledebilirsem iyi olacak.

Alparslan bunu beğendi.
  6. makturk

makturk

İsim:
    Mahmut Aktürk
    Linkini koyduğum ürünü almaktan vazgeçtim çünkü neredeyse ürünün fiyatının yarısı kadar kargo parası çıktı. Bugün baktığım bir akvaryumcudan 70*27*40 ölçülerinde bir akvaryumu beğendim ,son kararımı verip yarın veya öbür gün almayı düşünüyorum.

Elbette beslediğimiz bu canlılar için en iyi şartları oluşturmak bizim görevimiz ama bu iş birazda maddi durumla alakalı o yüzden iç filtre halledemez mi diye sordum. Malum dış filtrenin en ucuzu 100 TL. Akvaryumun ölçüleri nispeten küçük olduğu için iç filtre veya şelale filtre almayı düşünüyorum ısıtıcı olarak da 100 Watt'lık yeterli olur mu peki?

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İç filtre olur niye olmasın,ısıtıcıda yeterli gelir.Hayırlı olsun...

makturk bunu beğendi.
  8. makturk

makturk

İsim:
    Mahmut Aktürk
    Arkadaşlar kısmetse akvaryum için bu ürünleri sipariş etmeyi düşünüyorum forum üyeleri yorumlarsa sevinirim.

Bir sorum daha var kusura bakmayın,şimdi 70*27*40 boyutlarındaki bir akvaryumda şelale filtre mi yoksa iç filtre mi daha performanslı çalışır,marka önerilerinize de açığım.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence öbürlerinden kısıp daha büyük iç filtre alsanız daha iyi olur...

Sayfayı Paylaş