1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Su Akvaryumu ve Deniz Akvaryumu Dönüş

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ziya yelci tarafından 16 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    Tatlı su akvaryumunu deniz akvaryumuna çevirmek istiyorum. Forma üye olan herkese çok teşekkür ederim. Vakitlerini ayırıp bilgilerini bizlerle paylaştıkları için..

Benim derdim çocukluğumdan beri hayalini kurduğum tuzlusu akvaryumunu yapmak.
    Şuanda ben de iki tane 150-70-50 ölçülerinde akvaryum var. Bunlar yan yana duruyor (ikisini tek bir tezgahın üzerine alacağım). Ben bunları bir cam fabrikasına götürsem aynı hizada iki delik açtırsam ve pimaş boru ile tünel gibi bir şey yapsam? sump'tan gelen su akvaryumun birinden girse diğerinden de tekrar taşırma sistemi ile aşağıya inse? (zaten akvaryumlardan birisi taşırma sistemi ile çalışmakta) sizce mantıklı mıdır? Ben de ayrıca üçüncü bir akvaryum olarak 110-50h-40 ölçülerinde bir tank daha var, bunu da sump sistemi olarak koysam diye düşünüyorum

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Tatlı su akvaryumunu deniz akvaryumuna çevirmek.JPG

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhaba Ziya,

Kararın hayırlı olsun, inşallah istediğin gibi bir deniz akvaryumu oluşturabilirsin. Öncelikle söz ettiğin şekilde iki akvaryumu birbirine bağlamak mümkün ama hacim artacağı için sol tarafta görünen alt sump su debisini artırmak gerek. Sol tarafta alt sump olan akvaryumun taşırma sistemi nasıl ? Su akvaryumdaki delikten mi şağı iniyor yoksa overflow tarzı bir şekilde mi aşağı iniyor?

3. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    hoş geldiniz anladığım kadarıyla üç metrelik bir akvaryum olacak.sumpla beraber yaklaşık 1200 lt. O büyüklükteki hacme alınacak ekipmana harcanacak para ve emek düşünülünce yeni bir tank yaptırmak bence daha mantıklı akvaryum diğer ekipmanlarla kıyaslandığında en ucuz kalemlerden biri.düşündüğünüz sistemde 4 akıntı motoru alması gerekecek mesela 2 metrelik tek tank size iki motordan tasarruf ettirecektir fiyat alıp bir karşılaştırmak lazım.görsel olarak bütünlük sağlamak zor ve riskli alacaktır.tabi forumdaki üstad'lar son sözü söyler doğru yerdesiniz.:)

ziya yelci bunu beğendi.
  4. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    Planıma göre bunu yapabilirsem birbirinden farklı 3 tür yapabilecem, üç farklı akvaryumum olmuş olacak sump için başka büyük bi akvaryumum var onda biraz oynama yapıcam..

Mesela sump böyle bir şey olabilir. Aslında çok ta güzel olur mercan vs. baya güzel olur:) diye düşünüyorum:)

Adsız2.png

Montimahir bunu beğendi.
  5. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    Soldaki akvaryumda taşırma sistemi var abi.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Böylede ola bilir...:)

7. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Farklı türlerin farklı ihtiyaçları oluyor. Bağımsız iki tank düşünebilirsin bence, daha sağlıklı olur canlıların.

8. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    Alpaslan abim süpersin bu şemadaki gibi yaparsam masrafım baya azalmış oluyor:)

murat abi ben daha önce tuzlu su hiç yapmadım ama formlardan okuduğum kadarıyla bütün takların suları birbiri ile bağlantılı olursa dengeyi 1 defa tam oturtursam daha sonra sorun minimuma iner. küçük hacimli tanklarda denge daha çabuk bozulur die anladım ben.

Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok avantajları da var saymakla bitmez en basiti biri reef diğeri marin akvaryumu olur...:)

10. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    inşallah tam olarak öle olck:)

11. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    aslında aklım Alpaslan abimizin dediğine kaydı ama aklımda hep bu plan vardı.. Yapılmamışı yapmak:) Adsız5.png

Alparslan bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumun biri yüksek olsun ki su akışı sağlansın...:)

13. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    galiba finalde senin dediğin olacak ;)

Alparslan bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumların yeri masası çok uygun aynı şamada ki gibi...:)

15. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    aynen kardesim yarın camcıyı getirip kestircm şuanda bile tek filtre ile kullanabilirim.. elektrikten tasarruf ;)

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İkisini de aynı yerden üsten kestir daha az riskli...:)

ziya yelci bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Birinin yüksek olmasının artıları neler olacak? Görüntü bozulacak gibime geliyor, artısı olacağını da düşünmüyorum işin aslı. Akvaryumları tek delik bağlayacağına, geçişi ızgara sistem yapıp geniş tutarsan sistem rahat çalışır. Bu dengesizliğe de gerek kalmaz kanımca.

Alparslan bunu beğendi.
  18. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    Temel abi yani benim çizdiğim şema gibi mi olsun?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet senin çizim daha mantıklı, görüntü aynı seviyede bir kere daha güzel durur, öteki türlü anlamsız görüntü olur. Eğer tek delik delip 50 mm boru koyarsan sistem yine çalışır ama iki kenara yakın iki adet 50 mm delik deler bağlantı yaparsan boruların önüne geçiş koruması için ızgara yapabilirsin. Tabii deliklerden balıklar geçsin öbür tarafa sorun yok dersen korumaya da gerek yok.

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çizdiğin şama gibi olursa uzun masa yapman lazım o zaman olur...:)

Sayfayı Paylaş