1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı su Akvaryumumu Deniz Akvaryumuna Çevireceğim Nasıl olmalı?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde can kali tarafından 2 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. can kali

can kali

İsim:
    can kali
    Bu siteye bugün üye oldum fakat sitede gördüklerime inanamadım. Tuzlu su akvaryumu kuran arkaşlar inanılmaz işler başarmış. Bana gelince bende 150*50*60 ana tank, 100*40*40 sump olmak uzere akvaryum mevcut. Ayrıca tabanda mercan kumu, 1 adet 3000 lt lik sirkülasyon, 1 adet oceon runner 3500 kafa motoru ve içinde lav kayaları mevcut. Soruma gelince tuzlu su için neler almalıyım? Bu malzemelerden hangilerini kullanabilirim? Şimdiden herkese çook teşekkürler

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Tatlı su Akvaryumumu Deniz Akvaryumuna Çevireceğim Nasıl olmalı?

Hoşgeldiniz öncelikle. Saydığınız malzemelerin hepsini kullanabilirsiniz, hatta gayet güzel malzemeler. Sirkülasyon diye bahsettiğiniz dalga motoru metal milli değilse yani tuzlu su da korozyona uğramayacaksa kullanılır.
    İhtiyaçlarınız;
    -Protein skimmer; bütçeye göre bir model tavsiyesi yapabiliriz.
    -Aydınlatma; mevcut aydınlatmanızı yazmamışsınız. T5,power led veya metal hailde kullanabilirsiniz
    -Tuz; kaliteli markalardan biri olur; Red sea coral pro,Tropic marin vs..
    -Tuz ölçer
    -Canlı kaya; tuzunuzu ekleyip 1023ppm civarında ayarladıktan sonra ekleyebilirsiniz. Elinizdeki mevcut lav kayalarını; canlı kayaların altına destek amaçlı kullanabilirsiniz. Görünüş olarak sizi tatmin etmeyebilir ama bir süre sonra onlarda canlanacaktır.
    -Sabır

Başka aklıma gelen bir şey yok şimdilik, zaten akvaryum olsun kafa motorunuz olsun güzel.

3. can kali

can kali

İsim:
    can kali
    Öncelikle teşekkürler
    Aydınlatmam silikonlu şerit led 120 cm den 10 sıra yani 12m aydınlatma yeterli midir ?
    Tuz a karar verdim tamda dediğiniz gibi Red sea coral pro.Canlı kayaları sonradan alsam yada lav kayalarını canlandırmaya çalışsam çok mu uzun sürer acaba?Ayrıca r/o su arıtma aldım onunla dolduracağım ama kaç günde doldururum bilemem :)Protein skimmer da orta halli yani max 500 TL gibi
    Bu arada tabandaki mercan kumunu yıkamam gerekiyor herhalde başka bir işleme tabi tutmama gerek var mı?Bir de argonit cok iyi mercan kumu olmaz diyenler var acaba ne yapsam kumu değiştirsem mi?

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: tatlı suyumu tuzlu ya cevirecegim yardım lütfen

Aydınlatma için şerit ledler uygun değil maalesef, yukarı da söylediğim uygun kelvin değerli bir aydınlatma tipi seçmelisiniz. Canlı kayaları istediğiniz zaman alabilirsiniz sorun değil; ama en azından bir kaç parça kaya eklerseniz, siz kendinizi toparlayana kadar suyunuz oturmaya başlar. Protein skimmer için ATB (ikinci el bulunabilir belki),reef octobus, bubble magus markaların uygun modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Siz fiyat olarak araştırmanızı yapın, bir kaç model belirleyin içlerinde daha sonra karar veririz birlikte.

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Mercan kumu olur, aragonit olur. Mevcut kumu kullanacaksanız iyice yıkmanız lazım. Yıkarken ya RO su kullanın yada çeşme suyu kullanıp iyice kuruyana kadar bekleyinki şebeke suyundan gelebilecek olumsuzluklar minimum seviyeye insin.

6. can kali

can kali

İsim:
    can kali
    Cevap:Tatlı su Akvaryumumu Deniz Akvaryumuna Çevireceğim Nasıl olmalı?

Anladım ozaman sadece tuz, protein skimmer (ikinci el güzel birsey bilen varsa yardım lütfen ), canlı kaya herhalde bukadardır.

7. can kali

can kali

İsim:
    can kali

Marine source-cs 1506530 diye bir marka var. Nasıl acaba?

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Tuz ölçeri unutmayın. Kurulum aşamasında belkide en önemli ekimanın başında gelir. PS olarak forumdaki kurulum konularını okursanız fiyat/performans açısından fikir edinmeniz daha kolay olur gibi. Hani marine source-cs 1506530 fiyatına Bubble Magus NAC 7 alırsınız ki forumdaki bir çok kişi bu PS hakkında fazlasıyla olumlu görüşe sahiptir.

9. can kali

can kali

İsim:
    can kali

Evet nac7 uygun - tuz ölçer dediğiniz şey şu basit bir plastik alet var; içine su koyuyorsun falan o mu?

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İster Hidrometre ister Refraktometre çok farketmez tuzluluğu bişekilde ölçsünde.

11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Protein skimmer için nac6 olur nac7 olur. Söylediğiniz marka da şekil olarak fena durmuyor açıkçası. Bubble magusta bu iki modeli öneriyoruz çünkü diğerlerinin farkı motordur. Aquabee motor içinde o kadar fiyat farkı vermeye değmez. Daha pahalı modelleri de var ama onlarda 900den fazlaydı galiba. Reef octobus modellerine de bakın

12. can kali

can kali

İsim:
    can kali

Anladım. Acaba turbo floter 1000 nasıldır iyi mi acaba?

13. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bence siz söylenen bu 3 markadan şaşmayın, tecrübe edilmiş ve notu verilmiş ürünlerdir. Söylediğiniz PS'i de kullananlar mevcut hatta linkini de vereyim size; http://www.akvaryumportali.com/mari...nu-olan-sucul-dunyam-11315-15.html#post133571 gibi kurulum konularında tavsiye ettiğimiz PS görüşlerini inceleyebilirsiniz.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Can Bey,

Düşüncelerinize öncelikle teşekkürler. Yapılanları sizler gibi katılanların yaptığını hatırlatmak gerek. Kısaca insanların önce ufkunu sonra önünü açarsanız ortaya inanın veya inanmayın çok şeyler çıkıyor. Bunu başarmaya çalışıyoruz zaten ilke olarak. Kendimiz olmak yani tarzımızı yaratarak kişilerin hobiyi yaparken bu hobinin sadece satın al ve kur kısmının olmadığını hatırlatıyor ve zevk alacak başka alanlarınında olduğunu hatırlatıyoruz. Daha keskin ifadeyle sadece akvaryumu seyreden hobiciler kadar sump sisteminin çalışmasını izlemekten zevk alanlardan olmak, olmayacaksak bile onları anlamanın da zevkli olacağını düşünüyoruz.

Akvaryuma gelirsek bence Tatlı sudan çevrilmeye en uygun akvaryum yapısına sahip bir cam kare var karşımızda. İyi düşünerek gereken ekipmanlar doğru alınırsa çok güzel bir akvaryum çıkar ortaya.

Tuza karar vermişsiniz ve seçilebilecekler arasında iyi bir tercih. Akıntı motoruna ilave olarak saatte 3000 litre bir akıntı motoru daha iyi olur. Aydınlatma elden geçmeli, bu şekilde yosun sorunu yaratma ihtimali çok yüksek. Eldeki kum gayet uygun.

Canlı kaya olarak mevcut lav kayalarını denedik gördük olmaz değil ama bence görüntü ve dengenin efektif kurulması adına canlı kaya ilavesi öneririm. Mevcut lav kayalarından seçilerek görüntü ve uygun yapıda olanları alınacak olan canlı kayalara alt destek olarak yani dekorun arka ve nispeten görünmeyen kısımlarında kullanılmalı.

Protein skimmer olarak Nac 7 olur ancak;

Reef Octopus OCTX200 Protein Skimmer modeli (Bubble blaster motorlu) ve yine ATİ BM 200 ikinci el araştırılabilir.

15. can kali

can kali

İsim:
    can kali

Çok teşekkür ederim süper bir forum kurmuşsunuz ellerinize sağlık.
    Artık size çok soru soracağım:)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bunun için buradayız. Ortaya çıkana bakınca sizin kadar mutlu olacak olan insanlar var burada. Çünkü ortaya çıkan sizin kadar bizim de olacak.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selamlar muhabbete yeni katılabildim zaten arkadaşlar güzel bilgilerle sizi aydınlatmış. Ben deniz akvaryumuna adım atmadan önce piyasadan çok şey duydum ve okudum senden ricam Can bey hepsini kafanın bir kenarında rafa kaldır ve bu forumda ki tecrübe etmiş insanların fikirlerine öncelik ver.
    aqumedic turbo flotor 1000 için Burak benim konumun linkini vermiş zaten senin tankın baya büyük 60-80 belkide 100 litre bir tank düşünsen al kullan derim ama senin tankına olmaz belki olur ama az gelir diyelim. Keşke ben bu PS yi almadan önce bu forumu tanımış olsaydım.

PS konsunda Temel abinin dediği modellerin 2. el olanları da iyi dir hatta NAC7 den daha iyi diyebilirim.

18. can kali

can kali

İsim:
    can kali

Çok tesekkur ederim.

Bugün tropheus ikolalarımı bir arkadasa satıcam yani akvaryumu bugun bosaltıyorum. Birsey daha soracagım akvaryumumdaki su damacana suydu acaba onu kullanabilirmiyim.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Malasef kulanman mümkün değil çünkü o tatlı suydu ve onun içerisinde beli bir bakteri popilasyonu vardır. Sen ona tuz koyarsan olacağını zannetmiyorum. 3 kuruştan kaçarak daha büyük masraf açarsın kendine, sen en iyisi boşalt komple kum dahil yıka bir güzel sonra yeniden doldurursun.

20. can kali

can kali

İsim:
    can kali

Aslında masraftan kaçma değilde biraz üşendim :) Yoksa r/o aldım onunla dolduracağımda. Peki akvaryumun içini temizlemek gerekiyormu ve nasıl olacak ?

Sayfayı Paylaş