1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde hasanacar tarafından 8 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  Merhaba arkadaşlar,

  Protein Skimmer denen ve genelde tuzlu suda yaygın olan ekipman atık kabına biriktirilen atıklar ile zararlı maddeleri sudan tamamen uzaklaştırıyor. Yani atık ile suyun temasını kesiyor. Böylece nitrat vb zararlı ne varsa problem olmaktan çıkıyor. Tatlı su akvaryumları filtre sistemine baktığımız zaman zararlı maddeler filtreye gitse bile su ile teması devam ediyor. Filtreyi temizlemedikçe akvaryumda dolaşan su ile dışkı vb atıklar temas halinde oluyor. Bu sistem nitratın oluşumunu engelleyemiyor.

  [​IMG]

  Başlığı açma sebebim, tatlı su akvaryumlarında filtrenin topladıkları ile suyun temasını nasıl keseriz sorusuna cevap bulmaktır.

  Hep beraber tatlı su akvaryumları için protenin süzücülerin çalışma prensibine uygun fikirler üretelim.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Hasan Hocam p.s. sadece tuzlu suda kullanmak şart mı ? Sadece protein atıklarını toplamıyormu. Bizim için zaten akvaryumda sadece protein atıkları var. Ama neden tatlı suya ps koymuyoruz diyede bir düşünce oluyor. Sanırsam tuzlu suda su değişimleri sıkıntılı oluyor diye su değişimlerini uzatmak amaçlı yapılıyor ps. Peki bence ps takılırsa su değişimi yapmaya gerek kalmaz. Ama tuzlu suda yani doğada mercanlar ve küçük canlılar suyun içerisindeki mikro organizmalar ile besleniyor taze su ile bu sağlanıla bilir ama zaten büyük canlılarda mikroorganizma oluşturabilirler. Peki biz neden tatlı suda ve tuzlu suda su değişimi yapıyoruz ps koyalım bitsin.
   
 3. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  PS suyu köpürterek zararlı ne varsa köpüğün üzerinde atık kabına taşırıyor. Tatlı suda tuz olmadığı için su köpürmüyor. Dolayısı protein toplamak tatlı suda olmuyor.
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 4. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Tek yapabileceğimiz şey o zaman azota dönüştürmek kaldı dsp sistemdi galiba.
   
 5. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  Örneğin, sumptaki süngeri günde 1 kere yıkayıp yıkama suyunu atık kabına taşıyan bir sistem düşünülebilir.

  Uçuk fikir: Sumpta tuzlu su alanı oluşturup PS takıp daha sonra sudan tuzu ayrıştırıp akvaryuma geri basan bir sistem yapılabilir.

  Fikir fırtınası en absürd fikirlerin söylediği bir öğretim tekniği olduğu için çekinmeden uçuk fikirlerinizi yazabilirsiniz.
   
 6. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  Akvaryumdan sumpa suyun indiği yere (kule vb) elyaf koyulduğu zaman suyun döküldüğü yerden içten dışa doğru elyafta bir kirlenmeye başlıyor. Aşağıdaki şekilde mavi okun bulunduğu yere elyaf koyulsa ve kirlilik elyafın dışına doğru yayılsa ve dış taraf atık kabı şeklinde düzenlense nasıl olur? Bu şekilde atıklar ile suyun teması kesilebilmiş olur mu?


  [​IMG]
   
 7. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Hocam o su kesinlikle götürecektir pislikleride. Hem protein toplaması lazım bizim için katı pislik değil. Yapılacak teş şey bir yere tuzlu su bölümü yapılacak daha sonra tuz sudan atılacak buda çok zor. Ama su çözünse bile mikroskobik olarak kalacak. eğer bir sünger varsa mikroskobik tuzu tutabilecek o olabilir.
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Konuya aslında temelden yaklaşmak gerek. Yukardaki fikirlerin temelinde proteinleri ayrıştırma olması yatıyor belki ama genel olarak katı atıklara yöneliyor. Sudan proteini ayrıştırmak tatlı su akvaryumlarında zordur. Aslında eğer başarılabilirse su değişimi yapma aralığı unutmalara varacak boyutlara ulaşabilir. Elbette efektif bir toplama söz konusu olursa.

  Bir protein skimmerin yaptığını 10.000 adet dış filtre yapamaz. Çok ilginç ama gerçek.

  Çünkü dış filtreler mekanik hedeflidir. İçine koyacağınız kilolarca aktif karbon dahi proteinleri tutamaz. Köpüklere yapışan proteinler sürekli çoğalması ve köpüklerin patlamaması ile biriktikçe yukarı tırmanır ve atık kabına dökülür. Bu köpükler protein yanında katı atık dahi taşır. Bunun anlamı bize nitrat olarak dönecek olan maddelerin daha başından alınmasıdır. Oysa tatlı su filtrasyon sistemlerinin hiç biri bunu hedeflemez.

  Bir yandan tuzlu su akvaryumunda da nitrat oluyor ne anlamı var diyenler olabilir. Fakat gerek canlıların doğadan gelmesi ve gerekse anatomileri gereği en az seviyede tutmak şarttır. Efektif bir ps olmadan da akvaryum yürütülebiliyor ama su değişimi daha maliyetli ve zor olan tuzlu suda su değişimlerini çok daha sık yapmak gerekir.

  Tatlı su akvaryumlarında eğer bu oranda fazla proteinleri ayıracak bir filtrasyon yapılırsa su değişim süreci çok çok fazla uzayacaktır. Yıllara varan bir zaman diliminden söz edilebilir.

  Tatlı su için ps'ler var piyasada ama tatlı suda su tuzlu su gibi köpürmediğinden verimleri düşük oluyor. Bu da tatlı su hobicilerini fazla proteine değil nitrat'ı yok etmeye odaklanmak zorunda bırakıyor, yani son halkaya.

  Ne yapmalı ? Ya baş halkaya çözüm üretmek... Yahut son halkaya çözüm üretmek.
   
 9. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Son halka daha önemli bence katı halkalar zaten amonyak olarak çözünecek direkman. Çünkü o kadar bakteri döngüsünü boşuna yapmıyoruz. Sadece nitratın uçması için tek yapabileceğimiz 12 cm kum mu ?
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Göreceli bir konu. Halkanın başı veya sonu değişen birşey yok diye düşünebilirsiniz ama sonuç olarak son halka atık demektir. Bunlara ilave olarak nitrat'ı azot gazına çevirecek sistemlerin kontrolü zordur. Tabi tatlı suda daha başından fazla proteinleri toplamakta zor. Hangisi daha kolay ve yapılabilir durumda dersen dsb sistemi gibi görülüyor bu da ayrı tabi. Normalden yüksek bir oksijen pompalanması efektif toplamayı artırabilir belki tatlı su protein skimmer açısından, denemek lazım.
   
 11. ardabe

  ardabe

  Mesajlar:
  11
  İsim:
  Arda BEŞİKÇİ
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  mantıklı bir çözüm başlangıcı geliyor. teorik olarak (ki sudi arabistan ve bazı arap ülkeleri bunu yapabiliyor) tuzlu sudan tuzu en basit olarak şöyle ayrıştıra biliriz. ki bu biz akvaristler için aşırı maaliyetli olacaktır. sudan tuzun büyük bir bölümünü ısıtma yolu ile (suyu buharlaştırma yolu) yapabiliriz. fakat işin iki tarafında büyük teknik ve maaliyeti gerekecek. sıralama olarak . akvaryumdan suyu al => tuz kabına gönder => karışımı sağla => Protein ayrıştırmasını yaptır => buradan çıkan tuzlu suyu ayrı tanka al suyu ısıt => tuzu geri yerine gönder + su buharını soğut ve mekanik filitreye gönder (isteğe bağlı) => akvaryuma sal.

  tabi bu arada tuzun ne kadarını kaçırır bu sistem bilinmez.! bu istemin toplam maaliyeti her halde 100'ler katında TL dir. fakat 2 mt boyunda olan bir akvaryumun bu filitre işlemi için her halde evin bir odasını rafineri gibi sistem kurulması gerekir :)

  araplar deniz suyunu buhuarlaştırma yötemi baz alınarak (daha geliştirilmiştir) tatlı su üretimi yapmaktadırlar. maaliyet konusuna gelince her halde petrolleri olmasa karşılayacak güçleri olmayacaktır.
   
 12. eshquia

  eshquia

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Ayhan Balbunar
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Peki su buharlaştığı zaman proteini ya da nitatı beraberinde mi götürüyor, yoksa geride mi bırakıyor? Eğer geride bırakıyorsa çözüm basit. Yeterli kapasitede bir buharlaştırma/yoğunlaştırma işlemi sonrasında elde ettiğimiz suyu tanka döndürürüz olur biter. Buna cevap verecek bir kimyacıya ihtiyacımız var şimdi. :)
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Kimyacı arkadaşlar elbette cevap versin ama su saf buharlaşır. Yani buharlaşırken içeriğinde ne var ne yok akvaryumda, Göllerde, denizlerde, derelerde bırakır. Buharlaşan suyu akvaryumu geri dödürmek zaten çok zor değil. Üzerini kapatırsın büyük oranda geri döner ama yazın bu tarz bir akvaryumun ısısı tavan yapar, yüzey gerilimi vs gibi durumlar oluşur. Asıl su buharlaşırken Nitrat' vb yanında götürseydi daha iyiydi.
   
 14. GKARE

  GKARE

  Mesajlar:
  394
  İsim:
  Gürel Göçer
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Konuyu Açan Hasan Bey'e tekrar teşekkürler. Temel Bey'in dediği gibi "Ne yapmalı ? Ya baş halkaya çözüm üretmek... Yahut son halkaya çözüm üretmek." konusunu tartışmalı.

  :D Balıkları belemek aslında en kesin çözümlerden biri olacaktır :D (Şaka yapıyorum... Hayvancağızları eziyet etmeden bir çözüm bulunamaz sanırım)

  Damıtma : Sıvıları önce buharlaştırıp sonra yoğunlaştırarak arıtma. Deniz suyundan içme suyu yapımından (net olmasa da bu tesislerin maliyetinin 30 - 50 sent / m3 olduğunu duymuştum), çeşitli içki yapımı, akü suyu, hastane laboratuar ihtiyacı olan saf su temini için kullanılan bir sistem. (Distilasyon)

  Damıtma için imbik adı verilen bir mekanizma kullanılıyor.
  imbik - Google'da Ara

  Fakat su damıtıldığında pislikleri ile birlikte yararlı mineralleri de imbik kabında bırakıyor. Şu an bazı damacana sular için yapılan ozon ile zenginleştirme ve bir kaç ilave işlemler de sanıyorum bu minerallerin geri kazanılmasına yönelik olsa gerek.
  Bu işin Akvaryuma uyarlanmasına gelirsek; ısıtma ve geri soğutma enerjisi dış filtreninkinden daha yüksek olacaktır diye tahmin ediyorum. Bir de mineral kaybı konusu var...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  :F Evet güzel yazmışım.

  Baş halka giren ve büyük olasılıkla Nitrat'a dönüşecek olan maddelere odaklanmak (Balıkları pişirip yemek hariç). Son halka maden Nitrat son halka olarak oluştu o zaman ona müdahale etmek.

  İmbik ilginç aletmiş diğer arkadaşlar da baksın bakalım bu imbik iş yapar mı diye.
   
 16. GKARE

  GKARE

  Mesajlar:
  394
  İsim:
  Gürel Göçer
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Bu arada sudan nitrit ve nitratı ayırmanın diğer iki yolu (bitki, yosun duvarı, kalın kum tabakası vb.. doğal yöntemler haricinde) reverse osmoz diğeri ise iyon transferi.

  Yanılıyorsam düzeltin lütfen balıkları esas alırsak katı atıklar (kaka) amonyak kirliliğinin % 30 unu oluşturuyor, kalan % 70 balıkların solungaçlarından suya karışıyor... Dip çekim ve su değişimi bu yüzden çok önemli.

  Klasik dipçekim ve su değişimi işlemine ilave olarak fırsat buldukça bir kovaya dip çekimi yaparak katı atıkları çökertiyorum. Sonra tekrar kovadaki suyun üst bölümünden bir maşraba yardımı ile suyu toplayıp, tepe filtreden geri akvaryuma boşaltıyorum. Kovanın dibinde kalan suyu ise döküp, Akvaryumda kalan eksik suyu taze su ile tamamlıyorum. Bu faydalı bir uygulamamıdır bilemiyorum?
   
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Sıraladığın yöntemler zaten uygulanan veya uygulandığı sanılan, çalışan veya kiminde çalışmayan yöntemler. Bunlar farklı mücadele alanları. Konu açılımında Protein skimmerin tuzlu su akvaryumlarındaki verimine yakın bir uygulama sorulmuş sanırım.
   
 18. GKARE

  GKARE

  Mesajlar:
  394
  İsim:
  Gürel Göçer
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Evet Haklısın,

  Tuzlu suda protein/organik maddeleri köpürterek ayrıştırma fikri ilk insanların aklına nasıl geldi acaba? Doğayı taklit mi etiler? Tatlı su için konuyu araştırmak lazım ben biraz bakındım katkılar ile çökeltme var ama yukarı çıkartma yok :(
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Doğayı taklit etmek diyebiliriz evet. Sahile vuran dalgalar köpük taşır ve bu köpükler atık yüklüdür.
   
 20. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Cevap: Tatlı Su Atık Kabı Fikir Fırtınası

  Suyu dış filtre gibi bir cihaz içerisinde hızla çevirirseniz tüm pislikler merkez kaç kuvvetinden dolayı dış çepere savrulur ve orada dönmeye devam eder. Bu döner filtrenin tam ortasından almayı becerebilirseniz suyu, ortadaki su saf ve temiz su olacaktır :ay:
   

Sayfayı Paylaş