1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Su Midyeleri

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde Hiper0ktivE tarafından 10 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. Hiper0ktivE

  Hiper0ktivE

  Mesajlar:
  160
  Şu aralar ilgimi tatlı su midyeleri çekti. Biraz araştırma yaptım ve edindiğim bilgileri paylaşmak istedim.

  Tatlı su midyeleri akvaryumda ki suyu süzerek beslenir. Yani doğal bir filtrasyon sağlar. Su da sertlik oluşturabilecek herşeyi süzüp kabuğuna katar.
  İdeal su sıcaklığı 25 ve altıdır. 5-10 dereceye kadar dayanabilir . Saatte 10 litreden fazla su süzebilirler. Bu canlılar suyu temizledikleri için filtre ekipmanını kullanmayan veya az kullanan hobiciler de vardır.
  Artemia, su piresi, yavru akvaryumları vb amaçla kullanılan ve filtresiz akvaryumlarda çok büyük iş görürler. Bunun dışında akvaryuma görsel ve doğal ortam havası katar.
  26 derecenin üstüne çıkmamalıdır su sıcaklığı. Yaşam süreleri uzundur. Sert balıklara karşı kendini koruyabilir. Öldüğü zaman diğer balıklar tarafından yenir. Diğer bir özelliği ise iyi bir canlı yem olmasıdır.
  pH değerinin az olması (5.5-6.0) gerekir.
  Akvaryum ortamında üretilemez.
  Her cins balık ile yaşarlar.
   
 2. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  9-10 derece sıcaklık aralığında larva dökerler.Bunu da ben eklemiş olayım.
  Bende de var.Filtremi sadece arada bir çalıştırıyorum,dip çekimi hiç yapmıyorum.
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Ben de birkaç cümle ilave edeyim.

  Genelde akvaryum kumuna yarı gömülü olarak yaşarler ve çok sık yer değiştiriler. Yer değiştirme kumu havalandırmakla birlikle yerini de değiştirirler. Bunun ciddi iki sonucu vardır.

  Birincisi ve en önemlisi, üstüste duran kayalarınızın dengesini bozarak yıkılmasına ve akvaryum camınızın patlamasına sebep olurlar. Bu nedenle öncelikle akvaryumda kayalarınızın olması gerektiği gibi sağlam bir şekilde dengelenmesi lazım.

  İkincisi de yer değiştirmeler nedeni ile bitki köklerinizin kumla bağlantısı zayıflayabilir. Ucu ucuna kuma tutunmuş bitkilerinizi su yüzüyinde görebilirsiniz.

  Eminönünde 7-8 liradan piyasaya çıktı. Forumlarda internet ortamında çok daha ucuza alabilirsiniz. Heveslenip de paranızı Eminönünde bu konu için çarçur etmeyin. Forumlarda genelde fiyatı tanesi 4, üç tanesi 10 tl gibi geçer.

  Saygılar
   
 4. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ben uzun yıllar Çanakkale'de olta balıkçılığı ilgilenmiş ve doğal olarak da tuzlu su midyeleri(!) ile oldukça fazla haşir neşir olmuş birisi olarak; tuzlu su midyelerinin belirli dönemlerde regil olduklarını, bu dönemlerde yapış yapış, koyu sütü andıran, iğrenç kokulu bir sıvı ile içlerinin kaplandığına çok kez şahit oldum. Bu durum tatlı su midyeleri için de geçerli mi? Şayet geçerliyse suyu kesinlikle çok bozacağına garanti verebilirim. İdeal su sıcaklığının 25 °C altı olduğunu da göz önüne alırsak özellikle yazın akvaryuma koymamız bence çokda mantıklı olmayacaktır.
  Saygılar,keyifli paylaşımlar.
   
 5. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Yanlış hatırlamıyorsam bir sitede bir akvarist bunları akvaryumda üretmişti. Yumurta döküyorlar zaten. Hiç beslemedim beslemeyide düşünmüyorum.

  Saygılar...
   
 6. taygun

  taygun Guest

  Midyeler için regl olduğunu ve bu nedenle de yenmemesi (!) gerektiklerini dinle yakından ilgilenen kişilerden duydum.

  "Regl olmak" bünyedeki döllenmemiş yumurtanın dışarı atılmasıdır. Bunu memeliler yapar. Midyede böyle bir durum olduğunu düşünmüyorum.

  Siz söylediklerinizi bir yerden mi okudunuz yoksa sizikinler de duyum mu?

  Saygılar
   
 7. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Midyeler regl olmazlar tuzlu su midyelerini bilmem ama tatlı su midyeleri,
  suyunda en ufak bir değişim olursa yada ısı değeri değişirse bünyelerinden dışarı mukoza benzeri birşey çıkarırlar doğadan topladığımız midyelerde bu kusturmayı yaparak daha sonra akvaryuma koymanız doğadan gelen atıkların akvaryumunuza karışmasını önlerler
  miidyeler akvaryum ortamındada suyunda bozulma olursa bu kusmayı yapıyorlar yani midyeniz akvaryumda kustuysa anlayınki suda bir değişim var bunlar benim kendi tecrübelerim
  ayrıca midyelerin hiç bir şekilde suyu bozmazlar aksine sudaki küçük mikroorganizmaları ve pislikleri yerler benim akvaryumumda nerede pislik birikmişse oraya göç ediyorlar ben çürümüş bir bitki parçasının midyenin ağzından girdiğini gördüm suyu çok hızlı süzdüğü için hemen çıkması gerekirdi ama çıkmadı yani böyle küçük atıklarıda yiyorlar midyeler saatte 25 lt suyu süzebilirler,midyelerin salgıladıkları bir sıvının yavru balıkların gelişiminde etkili olduğu söyleniyor
  ben aylardır besliyorum ve zararını değil yararını gördüm
  bitkili tanklarda bitkilerle arasına taşlardan bir siper yapılırsa bitki köklerine çarpıp sökmezler
  yerini beğendiyse yani durduğu yerede besin bol ise çok uzun müddet yerini değiştirmezler
   
 8. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Tamer Abi, bana soruyorsan ben hiç midye beslemedim ve deniz midyelerinde defalarca kere şahit olduğum bir durumu anlattım. Gözünden kaçtı sanırım. :cicek: :cicek: :cicek:
  Saygılar.
  Emrah Hocam, sudaki değişme derken, sonuçta kapalı bir sistemde canlılar besleyen insanlar olarak tanklarımızda stabil değerler yakalamak neredeyse imkansız. Bence hergün sudaki değerler değişmekte.
  Saygılar.
   
 9. taygun

  taygun Guest

  Evet kaçmış. :) :)

  Saygılar
   
 10. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Mehmet abi sana sonuna kadar katılıyorum.


  Saygılar.
   
 11. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Tabiiki hergün sudaki değerler az da olsa değişiyor ama benim kastettiğim şey bir anda fazla kirlilik yada ısı değişimidir, midye besleyenler bilir bunu alıştığı ortamda farklılık olunca hemen tepki verir
   
 12. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  Bir ara 5-6 tane midye almıştım Bursa'dayken.Nedenini anlamadığım şekilde 3 gün içinde içleri boş olarak akvaryumdan toplamıştım.Geçenlerde Köşr Akvaryuma gittim(Vatan Cad. üstündekine) Boy boy midyeler vardı.Baş parmak kadar olanları 10 liraya satıyordu,yok kalsın dedim.Bir de elim kadar büyükler vardı,onlar damızlıkmış.Midyeler tomurcuklanma ile ürüyor diye biliyordum,bu yumurta olayı nedir?
  Ben de balık tutarken oltaya midye takıyordum ama hiç mukus'a falan dikkat etmedim.Zaten içi afedersiniz sümük(mukus) gibi :D
   
 13. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  midyeler larva dökerler bildiğim kadarı ile
  ama akvaryum ortamında üretmek oldukça zor kumunu ona göre ayarlayacaksın su sıcaklığı 8-10 derece arasında olacak vs, vs, vs
   
 14. gerçeküstad

  gerçeküstad

  Mesajlar:
  40
  Midye anatomisi incelendiğinde midyelerin suyu süzerek beslendikleri görülür. Suyun süzülmesinin amacı sudan mikro organizmaları, çökeltileri süzerek beslenmektir. Hiç bir akaryum bu besini Midyelere sağlayamaz. Ön araştırması yapılmadan satın alınan veya akvaryumlara doğadan eklenen midyelerin yaşam ömürleri akvaryum dostlarının akvaryumlarının filtrasyon eksiliği ile alakalıdır. Zayıf akıntı , iyi şekilde suyu süzemeyen bir filtrasyon sayesinde, filtreye talkılmayan organizma yumurtaları, çökeltiler midyelere ulaştıkça ömürleri uzar. Tam tersi güçlü su süzmesi yapan filtrasyonlarda yaşam süresi kısalır.

  Bu konulara mütakiben, midyeler sudan nitrat, nitrit, ağır metal gibi maddeleri süzmez. Bu akvaryum dostlarının yanlış bildiği diğer bir konudur.

  Akvaryumunuzda midyeye ihtiyaç olmasın...
   
 15. taygun

  taygun Guest

  Herkese merhaba,

  Midyelerin üreme konusun benim de aklıma takıldı. Kimi yerlerde, akvaryum ortamında üretilemeyeceği yazılı. Neyse, internet ortamında birkaç yazı buldum. Adresleri ile gönderiyorum. Okumakta fayda var.

  http://www.bakterim.com/akvaryum-dunyasi/50830-akvaryum-icin-midye-beslemenin-faydalari-hakkinda-bir-makale.html

  -Midyeler nasıl ürer?
  Erkek midye spermlerini suya bırakır,dişi midyede sudaki bu spermleri içerisine çeker,çekilen spermler içerde dişi midye tarafından döllenir.Dişi midye döllediği bu yumurtları birkaç hafta sonra dışarıya bırakır.kabuksuz küçük kurtçuklara benzerler 0,05 mm büyüklüğündedirler.Bazen bu yavrular balıkların solungaçlarına yerleşerek bu evreyi orada geçirmektedirler kabuk yapmaya başlarlar,çiftleşmenin olması için 1 litre suda 10 mg dan az nitrat olması gerekir.



  http://site.mynet.com/tatlisumidye/1/id5.htm

  S6-Akvaryumumda midyeler ürer mi?
  C6-Midyeler akvaryum ortamında üreyemezler. Nedeni ise midyelerin üremesi için ısının uygun olmayışıdır. Midyelerin bazı zararlı salyangoz türleri gibi akvaryumda kontrolsüz üremeleri söz konusu değildir.



  http://www.tarim.gov.tr/arayuz/10/icerik.asp?efl=uretim/su_urunleri/su_urunleri.htm&curdir=/uretim/su_urunleri&fl=midye/midye.htm
  Yukarıdaki linkteki makale çok uzun olduğu için buraya kopyalamadım. Bilimsel içerikli bir yazı olduğu için bilimsel tabirler mevcur. Bizler tercüme gerektirebilir. ;)

  Not: Yukarıdaki linkleri seçerken diğer akvaryum forumlarında geçen konuları almadım. Amacım daha bilimsel verilere dayalı makaleler bulmaktı.


  Saygılar
   
 16. ekotim

  ekotim

  Mesajlar:
  69
  İsim:
  ahmet öztürk
  Tatlı Su Midyeleri

  Merhabalar arkadaşlar ben de bir midye var. 2 gündür çok hareketsiz ve kabuğu aralandı içinden beyaz birşey geliyor sonra geri cekiliyor.Sizce sorun nedir?
   
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tatlı Su Midyeleri

  Sperm salıyor olabilir mi acaba ? Fotoğraf eklerseniz iyi olur merak ettim şeklini şemalini.
   
 18. ekotim

  ekotim

  Mesajlar:
  69
  İsim:
  ahmet öztürk
  Tatlı Su Midyeleri

  Şu an biraz hareketlendi ve arkasını döndü. Ellemek istemedim ama dediğiniz gibi olabilir.
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tatlı Su Midyeleri

  Hareketlenip arkasını dönmesi iyi mi yoksa size kızgınlığının ifadesi mi bilemeyiz ama sperm salımı da olabilir. Ancak ölmeye başlayıp çürüme ve dağılma olmasın diye kontrol edin bence. Suyu bozabilir.
   
 20. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Tatlı Su Midyeleri

  İçinden gelen beyaz şeyler sindirim sisteminin artıklarıdır korkmaya gerek yok, akvaryumda sperm salmazlar tabii akvaryumunuz 8 C nin altında değilse.
   

Sayfayı Paylaş