1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Su Midyesi

Başlığı 'Tatlı Su Arıyorum İlanları' kategorisinde Homeros tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Homeros

  Homeros

  Mesajlar:
  222
  Yer:
  İstanbul/Beykoz
  İsim:
  Ömer ÇAKIR
  Merhaba arkadaşlar. Tatlı su midyesi arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Nereden bulabilirim? İstanbulda bir çok akvaryumcuyu gezdim bulamadım. Bildiğiniz bir yer var mı? Ya da satan bir arkadaş?
   
 2. tamerkokcu

  tamerkokcu

  Mesajlar:
  124
  Yer:
  İZMİR/ciğli
  İsim:
  tamerk okcu
  Kardeşim mr.türker ile irtibata gecerseniz size yardımcı olucaktır.
   
  Homeros bunu beğendi.
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Maltepe de var...:)
   
  Homeros bunu beğendi.
 4. Zeugma

  Zeugma

  Mesajlar:
  104
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  ümit demirel
  Ssirkeci de çiçekçiler pasajındaki akvaryumcularda mevcuttur! gecen hafta gördüm bizzat kendim! 5 tl tanesi dediler
   
  Homeros bunu beğendi.
 5. Homeros

  Homeros

  Mesajlar:
  222
  Yer:
  İstanbul/Beykoz
  İsim:
  Ömer ÇAKIR
  Sirkecide çiçekçiler pasajı nerede? Akvaryumcuların olduğu yeri mi diyorsunuz? Tanesi 5 lira çok fazlaymış bence. :)
  Alparslan Bey, Maltepe'nin neresinde?
   
 6. Zeugma

  Zeugma

  Mesajlar:
  104
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  ümit demirel
  Doğrudur akvaryumcuların olduğu yer ama orası çiçekçiler pasajıdır :) MİDYE HEM İYİDİR HEM RİSKLİDİR TAKİP ETMEZSENİZ TOPLADIĞI TÜM ATIKLARI BİRDEN SALIYOR UZUN SÜRE FAYDASINDAN ÇOK 1 GÜNDE HERŞEYE SON VEREBİLİYOR BUNA DİKKAT EDİN!
   
  Homeros bunu beğendi.
 7. Homeros

  Homeros

  Mesajlar:
  222
  Yer:
  İstanbul/Beykoz
  İsim:
  Ömer ÇAKIR
  Öldüklerinde salıyor diye biliyorum.
   
  Zeugma bunu beğendi.
 8. mr.türker

  mr.türker

  Mesajlar:
  163
  Yer:
  İzmir-Bornova
  İsim:
  Türker Okcu
  Kesinlikle yanlış bir tespit, topladıkları tüm atıkları suya salmaları ve herşeye son vermeleri ile ilgili tecrübe ve bilgilerinizi merak ettim,Yani bunu akvaryumunuzda yaşadınız sanırım !
  Midyeler;
  %81.73 su, %4.03 yağ, %5.62 protein, %1.80 inorganik madde, %6.82 karbonhidrat (bu değerler değişkenlik gösterebilir) olan faydaları saymakla bitmez canlılardır. Tek hücreli algleri bakterileri ve askıdaki besin partiküllerini filtre ederek beslenir Menteşe tabir edilen kabuklu kısmını açarak suyu sifonlayıp içine alır ve yine bir başka sifon organıyla dışarı atar yukarıda saydığım besinleri solungacındaki mukusla yakalar ve bunları ve ağız kısmına taşır ardından da besinleri tüketir.Büyük ve zararlı inorganik materyal ve partiküller solungaçlara geri taşınır ve tekrar dış sifonla atılır.Özetle süzdügünü süzer, büyük materyal ve hazmedemiyeceklerini sudan geleni suya geri bırakır.

  Midyeler su içerisindeki bakteri partikül tek hücreli algleri depolama görevi yapmazlar,onları yiyerek yok ederler, yani ölmeleri halinde suya bir kirlilik oluşturmaz veya bakteri kusmazlar herhangi bir şey salgılamazlar.Salgılanacak bir şey yoktur çünkü.Onları yemiş bitirmiştir.
  midye 2.png
  midye.png


  Midyeler resimde görünen ayağı ile kuma kendisini gömer ve kumda sürekli olarak gezer.Suyu hiç durmadan filtre eder tabi bu bizim,dış yada iç filtre kullanmamamız gerektiğini göstermez .Bir midyenin bir saate 20-30 lt kadar suyu filtre ettiği ve temizlediği bilinmektedir.

  Kısaca, detaya girmeden yazmak istedim Şu kadar söyleyebilirim ki midyelerin faydaları saymakla bitmez,hem doğada hemde akvaryumda bir çok faydaları vardır.Sizin öngörünüz ve söylediğiniz kesinlikle yanlıştır, eğer yaşadığınız bir tecrübe ise eminim buna neden olan başka bir şeydir.Çünkü midyeler öldüklerinde ve menteşelerini açtıklarında bile akvaryuma hizmete devam eden canlılardır, balıklar için muhteşem bir protein kaynağı olurlar.Hadi diyelim balıklar bunu yemedi ( ki kesinlikle yerler) yada görmediler.:) Akvaryumunuzda yaratacağı hiç bir sorun yoktur,siz zaten öldüklerini fark etmeseniz ve geç bulduğunuzda akvaryumdan çıkarttığınız şey midyenin sadece kabuklu kısmı olur.Rivayete göre ( ki ben bunuda kabul etmiyorum) öldüklerinde koku saldıkları söylenir yıllardır midye beslerim henüz yaşamadım.Bana göre akvaryumda olmazsa olmazlardandır.
   
 9. Homeros

  Homeros

  Mesajlar:
  222
  Yer:
  İstanbul/Beykoz
  İsim:
  Ömer ÇAKIR
  Gerçekten çok faydalı oldu benim için teşekkür ederim. :) Ben de düşünüyorum beslemeyi ama astronotlarla ne kadar yaşayabilir bilemedim.
   
 10. Zeugma

  Zeugma

  Mesajlar:
  104
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  ümit demirel


  Edindiğim bilgi genel araştırmalarım üzerinedir %1 kısımlık bile tehdit içeren bir unsur olması açıklanmayacak anlamına gelmez.Midyeler ölmeden önce üstleri yeşillenir yosunlanır diye biliyorum.Bu onun veriminin azaldığını gösteriyor diye uyarıdır.FAKAT! Bahsedilen konu akvaryuma büyük zarar vericek olması ve balık gibi aktif bir canlı olmamasından dolayı kimsenin 3 5 kuruşluk midye için riske girip,kobay olma yolunda ilerleyipte o midyenin zarar verip vermeyeceğini bekleyeceğini sanmam.
  Şahsen ben yeşillendi attım yenisini aldım.;)
  Eğer bilgileriniz %100 doğru değil ve test edilmemiş ise uyarıların dikkate alınmayacağı anlamına hiç gelmez.Tabiki uyarılarda ne derece doğru allah bilir!:)
  Tedbirli olmalı.
   
 11. mr.türker

  mr.türker

  Mesajlar:
  163
  Yer:
  İzmir-Bornova
  İsim:
  Türker Okcu

  Hiç bir akvaryum balığı midyeleri kırıp yiyezmezler.
   
 12. k.namalir

  k.namalir

  Mesajlar:
  181
  Yer:
  istanbul"
  İsim:
  kürşad namalır
  Etcil beslenen balıklar için sıfır risk vardır ben pirhanalarımla sorunsuz büyütüyordum taki bitkili kuara den ölen midde açıldığı için anında yeniyordu bana sadece kabuğunu atmak kalıyordu :)
   
  Homeros bunu beğendi.
 13. Homeros

  Homeros

  Mesajlar:
  222
  Yer:
  İstanbul/Beykoz
  İsim:
  Ömer ÇAKIR
  Bu midyelerin ömrü çok değil o halde :)
   

Sayfayı Paylaş