1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Su Yengeci

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde ozcan13 tarafından 21 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Geçen hafta köye gittim.Köydeki dereden bir yengeç tuttum.Bir sürü turuncu turuncu su pireleride tutmuştum ama öldüler.Yengeç sapasağlam.Yengece küçük bir akvaryum kurcam.Yengeç şuan bir kapta duruyor.Akvaryum yarın hazır olcak.Ama bu kerata ne yer ne içer bilemedim.Yem attım ama yedi mi yemedi mi bilmiyorum.30cmlik bir akvaryum yeterli gelcek mi?Kuru alan ister mi?Ben istemez diye düşünüyorum çünkü solungaç solunumu yapıyorlar..saygılar:gif

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Özcan Bey hiç beslemedim ancak sizin için ufak bir araştırma yaptım.Yengeçler göllerde veya derelerde akşamları karaya çıkabiliyorlarmış.Bu yüzden su seviyesi tam olmaması ve kuru alan bulundurulması gerekir.Yem konusunda yem ayırt etmiyorlarmış.Tabiri caizse ağzına götürebildiği herşeyi yiyorlar.

Değişik bir duygu olsa gerek yengeç beslemek :)

3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kuru alan yoksa yengeç boğulur yengeçler solungaç solunumu yapmaz yem olara et balık malık ne bulsa yer.Suyu çok kirletir onuda söyleyeyim.

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Ben besliyorum ya solungaç solunumu yaptığını gözümle görüyorum.

5. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Sizin için yaptığım ufak çaplı araştırmada bu konu hakkında yorumlarda gördüm.Yengeçler suyun üstüne çıkarak kabuğunu sertleştiriyormuş sanırım.Akvaryum tamamı ile dolu olursa kabuğu yumuşak kalabilir ve hayvancağız boğularak can verebilirmiş.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özcan abi benim sevdiğim bir canlıdır. Fotoğraf kendi çekimimdir yakın akrabasından. Garnül yem, pul yem, karides, dondurulmuş kril tarzı yemleri tüketebilir. Pek yem sorunu yok ama 30 litre hacimde sık su değişimi yapman gerekecek. Türünü tam bilemiyorum bir fotoğraf eklersen iyi olur. Isı olarak 26 derece uygundur ph olarak zaten ortala su değerimiz olan 7 Ph değerine kolayca adapte olabilirler. Karaya çıkmıyor diyorsun ama karaya zaman çıkabilirler bu yüzden su dışına çıkabileceği ada tarzı bölümler yapmalısın. Kütük kullanılabilir ve kaya kullanılabilir. Yavaş hareket eden balıklarla tutulabilir. Bir anlamda temizlik görevlisi olarak nitelendirebiliriz ancak akvaryumlarda onu besleyecek kadar yem tabana düşmez genelde. Ölü balıkları saymazsak tabi.

Akvaryumu ve canlıyı bekliyoruz ona göre.

7. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Benim asıl sormak istediğim şuydu aslında.Karaya çıktıklarını biliyorum.Bizim köydeki derenin kenarları hep delik.İnternetten araştırdığıma göre geceleri çıkıp deliklere giriyorlarmış.Ben suyu doldursam.Yukarıda kuru alan bırakmasam suyun içinde rahat bir şekilde yaşayabilir mi?Şuan yavruluğa koydum akvaryumda,valla akvaryuma salsam balıkları yer gibime geliyor.Moli bir yaklaşıyor yavruluğa hemen kıskaçları kaldırıyor.Saldırı moduna geçiyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abi bu konuda düşünceleri arkadaşlar ile yazdık. Uygun olmaz, fotoğraf hani Özcan abi ?

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Temel biraz sabret çekip koyuyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

İşte kerata busaygılar:gif

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok sevimli bence. Ben olsam akvaryuma salarım. Balıklar konusunda endişe etmezdim açıkcası. Kolay değil balıkları yakalaması ölüleri yer ancak. Bir de su dışına bakan bir mağra veya delik ekledin mi tamamdır Özcan abi. Sevdim ben bu canlıyı.

12. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Ya ben internette araştırdım.Isıtıcıya tırmanıp firar ediyorlarmış.Eğer böyle birşey yaparsa evde olacakları tahmin bile edemiyorum.İlk önce bu hayvan görüldüğü yerde öldürülür benden demesi.Birde internette şöyle birşey okudum.Bitkileri kıyır kıyır kesiyormuş.Ne dersin?

13. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Patamon patamios derelerimizde çok var bende besledim ama acıdım geri saldım dereye balıkları gece uyuklarken yakalarsa ham yapabilir dikkat.

14. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Yengeci koyıyım mı akvaryuma?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben olsam koyarım Özcan abi, bakma balık yer diye bence kolay kolay balık yiyemez. Gece balıkları kum üzerinde yatarken yakalamazsa tabi. saat:gif

Bence keyifli bir canlı. Akvayumun su dışına bir tepe yaparsan güzel olur.

16. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Akvaryumun suyu, akvaryumun yüksekliğinden 5cm aşağıda.Yukarı bir kuru alan yaparsak firar eder.Yarın bir denicem gece gece uğraşmıyım kaçırırım felan birde.Yav birde bu yengeç sert tutarmı ya elime alcam ama kıskaçlarından korkuyom:D

17. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Firar etmekte üstlerine yok ben 2 günde zor buldum bence imkanınız varsa geri bırakın yoksa akvaryuma salın ama kuru bölgede çok zaman geçiriyorla kuru bölge olmalı.Boyuna göre değişir ısırması büyükleri fena ısırıyor.:DTemel abi bende onu dedim zaten kumdayken yakalar geceleyin balıkları belki.saat:gif

18. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Ben buna ayrı akvaryum kuracam.30cmlik küçük bir akvaryum var onu hazırlıyım.

19. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Özcan Bey elinizde yeni bir akvaryum kurma gibi bir şansınız var ise bence hiç kaçırmayın ve kurun.Hem akşamları uyurken balıklarınızı düşünme sorunuda olmaz ;)

Umarım yengeciniz ile tatlı anılarınız olur :)

20. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Temel,bindik bir alamete gidiyoz kıyamete.Attım yengeci akvaryuma.Şuanlık birşey yapmıyor.Beni gördüğünde kıskaçları bir bana doğru kaldırıyor.:D
    Bakam ne olacak?:D

Sayfayı Paylaş