1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı sudan deniz akvaryumuna geçişim...

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde ersan kpt tarafından 8 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Herkese selam;

80*40*40 boyutlarındaki (128lt ) tatlı su akvaryumumu deniz akvaryumuna çevirmek istiyorum.

Başlangıç olarak marine tipi olarak başlayacağımdan reef e yönelik bir girişimim olmayacak.Yazın 150 cm lik bir akvaryum kurup şu anki akvaryumu sump olarak kullanmayı düşündüğümden askılı bir protein skimmer kullanmayı planlıyorum.
    Büyük akvaryuma geçince de eldeki askılı ps i ve şu anki akvaryuma uygun diğer malzemeleri aynı boyutta akvaryumu olan kuzene hediye edicem.
    Şimdi sorum şu ps olarak almayı düşündüğüm
    - JEBO PROTEIN SKIMMER ASKILI MOTORLU 1100 LH
    -DOPHIN PS2012 PROTEIN SKIMMER ASKILI
    -Bubble Magus BM-C QQ marka ürünlerden hangisini önerirsiniz?

Not: Bubble Magus ps askı tipi mi anlayamadım bu arada?

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ben jns ws1 tipi ps kullanıyorum. 250 litre akvaryumumda. Jns vs1 modeli ise askı tip olması lazım. Ya da tam tersi. Hem çok sessiz hem de çok güzel topluyor. Diğerlerini de kullanmadım.

3. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Bugün akvaryumcu arkadaşa siparişi verdim. 2 adet Dophin PS 2012 alıyorum.1 tanesi çok yeterli gelmeyebilir diye 2 adet aldım.Kısmetse en geç cumartesi veya yetişmezse pazartesi günü gelecek. Ses sıkıntım yok,zaten hobi odama kuruyorum.Dalga motoru olarak MACROAQUA F3 DALGA YAPICI aldım 2 adet karşılıklı koymayı düşünüyorum.Son olarak da tuz olarak INSTANT OCEAN TUZ aldım,umarım iyidir.

Geldiklerinde akvaryumun kumu ve canlı kayaları koyup üstüne suyu ilave ettikten sonra 1 hafta kadar beklemek gerekiyor sanırım.Herhangi bir test kiti almadım,başlangıç için sadece balık olacağından hangi testleri almamı tavsiye edersiniz?

veysel bunu beğendi.
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ersan bey başlangıç için olması gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

1-Ps yi bir kaç gün içinde çalıştırsanız iyi olur.
    2-Diatomun bitmesi ve amonyak,nitritin 0 olması beklenmeli
    3-Süreci hızlandırmak için bakteri kültürü girilebilir fakat beklemek sizin için daha iyi
    4-Biz akvaryumdaki döngünün tamamlanmasını bekleyerek zehirli maddelerin yok olmasını bekliyoruz.Bakteriler bu döngüyü yapan oluşumlardır.
    5-Başlangıç için Amonyak ve nitritiölçmelisiniz.Tabi bu arada tuzluluğu binde 25 de ve ısıyıda 25 derecede sabitlemeliyiz.

Bu yazıyı bana yaklaşık 10 ay önce portalimizin mudavimlerinden Ateş abi yazdı. :) teşekkür ederim giyabinda.

1 aydan önce balık girmeyi düşünmeyin. Marin tank için bu akvaryuma büyük balık türlerinden koymamalisiniz.
    2 tane ps olması 2 kat temizlik yapacağı anlamı taşımıyor. Diatom başladıktan sonra temizlik ekibi dahil edilecek ve amonyak, nitritin 0 olması beklenmeli. Yani bu süreç 1 hafta 10 gün 1 ay olabilir.
    Kaya ve kumu serip suyu tuzu da bi dökün, sistem bir çalışmaya başlasın gerisini bize de yazın ki biz de size buradan yardımcı olmaya çalışalım.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İki ps yerine yeterli düzeyde bir ps olsa daha iyi olurdu, su, kum, kaya eklendikten sonra sistem eksiksiz çalışır olsun, ilk etapta sadece aydınlatmayı 4-5 saat olacak şekilde yapabilirsiniz. Sonrasında 8-10 saat arası açık kalsın. Diyatom başlayıp bitene kadar balık girişi yapmayın kısacası en az bir ay boş dönsün, diyatomda temizlik ekibi atarsınız tanka.

6. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim

Eywallah diyorum başka da diyecek bir şey bulamıyorum :) Bu kadar seri yanıtlar ve ilgi alaka insanı şımartır :p Teşekkür ederim,şimdilik malzemelerin gelmesini bekliyorum.Yalnız dalga motorunda bir sıkıntı oldu,macroaqua f3 motor stokta kalmadığından (açıkçası beklemek de işime gelmediğinden) RESUN WAVER4000 DALGA YAPICI nın siparişini verdim (2 adet)
    Bu forumda okumuştum sanırım,bir arkadaşa kumu altına yarım karides gömmesini salık vermişlerdi.Benim de böyle bir şey yapmam gerekir mi, ya da yapsam iyi olur mu? (Bakteri kültüründen kasıt o herhalde)

Son olarak bu temizlik ekibi ve balıkların satışı için bilinen, Adana ya kargolama yapabilecek uygun fiyatlı tedarikçi varmıdır? Çünkü burada fiyatlar duble a yakın :-(

7. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Teşekkür ettim,beklemedeyim...

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Rica ederim.

Karides gömebilirsiniz. Bu amonyak oluşumunu başlatıp nitrifikasyonun başlamasına neden olacak.
    Amonyak nitrite nitrit de nitrata dönecek. Diatom dediğimiz de kumda kahverengiliiklerin oluşması olacak. Bakteri kültürü ise bu amonyak, nitrit ve en sonunda nitratın yenmesine ve sizin de balık girmenize sağayacak olan sistemi hızlandırır. Ama gerek yok diyen de gerek var diyen de oldukça fazla.

Ayrıca site içerisinde sponsor firmalarımızı araştırabilirsiniz. Onun haricinde başka bir adrese yönlendirme yapmıyoruz. İstediğiniz balıkları özellikle baştan araştırmanızı hatta buradan da sormanızı tavsiye ederim.

9. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Akv

Akvaryumun aydinlatmasini yenilemeyi dusunuyorum...simdilik t5 kullanmayi planliyorum 4xt5 olacak sekilde bir armatur kullansam floresanlar kac watt lik olmali ve renkleri icin tavsiyenuz ne olur?

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu ölçülere 4x24 w olur, 39 w olanlar 85 cm kasayla beraber 100 cm olur akvaryumun yanlarından dışarı taşar.
    Actinic ve lagoon blue kullanıyorum gayet başarılı.

ersan kpt ve Pennywise bunu beğendi.
  11. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Veysel bey teşekkür ederim.internetten 4lu set altı/üstü hazır armatür baktım eni kurtarmiyor (hazirlar 60×60 olculerinde) o yuzden bi aliminyumcuya gidip armatur kasası hazirlaticam,elektrikci bir arkadas da bağlantılarını yapıcak.simdilik en ekonomik maliyetli çözüm bu

veysel bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Reflektörler önemli bu konuda diğerleri yapılır, tabiki bunu vasatı aşmayan hazır armatürlere kıyasla söylüyorum.

Kaliteli bir armatürle kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan bir dıy armatür arasında kaliteli armatürün ağır basacağı ufak tefek farklılıklar ve özellikler olacak ama fiyat olarak aynı pahaya gelecektir.

Yani kısaca yapacağınız dıy bir armatür hazır kaliteli bir armatürün vereceği aydınlatmayı vermesini beklemeyin. Fazla para ve emek harcamadan şuan için işinizi görebilecek fişe tak çalıştır bir armatür yapmaya çalışın yeterli bence.

YIKIKTEMO ve ersan kpt bunu beğendi.
  13. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Veysel bey su asagida linki bulunan aydinlatma icin ne dersiniz?
    Bir de hopar marka t5 aydinlatmalar var 60 cm ama maalesef ayaklari acilsa bile max 67 cm oluyormus 80 cm e kurtarmiyor...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 20 Ocak 2015
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Linki kaldırdım malesef o tip aydınlatmalar sizi üzecek nitelikte aydınlatmalar, nasıl çözüm uygulanır derseniz tavana asma yöntemi kullanılabilir görünüyor. Tank büyümeyecekse dıy kaya içine uygun bir şekilde t5 aydınlatma, tank büyür diyorsanız 2x39 w veya daha fazla sayıda flo olan 39 w lık armatür.

15. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Link olayi sponsorlardan dolayı sıkıntılı sanirim,kusura bakmayin. 39 w lik aydinlatmalarda renk secimi 2 floresan icin nasil olmali? Mercanlar icin mavi beyaz kirmizi vs sorun oluyormu,yani onemli olan goz zevkimi dogaya uygunlugumu?
    bu arada

• 90 cm
    • 4 adet 39 W T5 florasan
    • 2 adedi 10000k
    • 2 adedi actinic blue olacak sekilde bir armatur sizce uygunmudur?

Düzenleme: 20 Ocak 2015
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Uygun ileride çok beyaz gelecek olursa bir adedi actinic ile değiştirilebilir. Genelde kelvini yüksek flolar kullanırız, bu armatür içinize sindi ise ileride flolar değiştirilme zamanı farklı kombinler önerilir sıkıntı yok yani. Önemli olan tanka uyması.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Tamamdir gerekirse ustune bir duzenekle aski yaparim artik,bir de biraz once bir arkadas mesaj atmis portalda
    "Elimde 6*24 2 şerli grup halinde prizli osram balast giessman reflektör ve 1 aylık 4 mavi 2 beyaz şeklinde çok efektif ve kullanışlı hafif bir kasası vardır"
    seklinde yarin onunla da gorusup nihayete erdiricem kismetse...

Veysel bey,akvaryumuma 10 kg canlı kaya koyalı 5 gün kadar oldu.Aldığım petshop taki satıcı arkadaş oturmuş ve üzerinde alg oluşmuş kendi kayalarından bana vermişti.aldığımda üzerinde 1 adet te minik polip vardı.Simdi ayni polipin yanında 1 adet te junior oluşmuş olduğunu farkettim.Bunun yanı sıra 1 şişe bacteria feeder verdi. 2-3 gün sonra yaptığım testte No3 ün 25 mg/l , No2 nin 1.5-2 mg/l kadar olduğunu gördüm.2 güne bir uyguluyorum.Bir de bazı resimlerde görebiliyorsanız ufak ufak deniz yıldızına benzer canlılar var sagda solda ve hareket halindeler..Işık işini perşembe günü halledebilicem ancak,o nedenle şimdilik 1 adet sylvana actinic blue (t8) ve 64 adet 2 w lık mavi led leri 12 saat kadar sürekli çalıştırıyorum.Polipin gündüz saatlerinde bile kapalıyken ışığı yaktiktan 15 dak. Sonra açıldığını görüyorum,bu seviyedeki canlılık bile insanı heyecanlandırıyor.. 20150127_000525.jpg 20150127_000525.jpg 20150127_000535.jpg 20150127_000553.jpg 20150127_000614.jpg 20150127_000634.jpg 20150127_000710.jpg

Bu arada 2 adet askı tipi ps kullanıyorum.Ancak bir tanesinin içindeki malzemeler eksik çiktıgindan iade ettim yenisini yarın öbür gün alıcam şu anda akvaryumda sadece su döngüsünü sağlamaya yarıyor.Yani sizin anlayacağınız tek ps çalışiyor.Ancak sormak istedığim ilk 1-2 gün ıslak köpük üretip ağzindan taşırırken şu anda sadece resimlerde de görebileceğiniz üzere sadece suyu köpürtüyor ama borunun ağzina doğru bir yükselme yapmıyor.Sizce bu normalmidir? Kullanım klavuzunda ilkb24 saat ıslak köpük üretir sonra azalır ayda bır temizleyin diyor ama pek emin olamadım... 20150127_000817.jpg 20150127_000817.jpg 20150127_000752.jpg 20150127_000817.jpg 20150127_000752.jpg 20150127_000803.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 29 Ocak 2015
    YIKIKTEMO, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Toplayacağını toplamıştır zaten, marka ne bilmiyorum ama bunların içinde çalışan iş yapan sadece aqua macro şelale tip filtredir. Diğerleri yorar sizi.

ersan kpt bunu beğendi.
  19. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Kayaların üzerinde alg oluşumu zaten başlamış olduğu için diyatom sürecinin tamamlanması için ne kadar daha beklemek gerekir? (Sanırım sabırsızlık hastalığına yakalandım ben de :p ) Ya da şöyle diyeyim; sürecin tamamlanıp içine temizlik ekibini koymam gerektiğini nasıl anlayabilirim??

20. ersan kpt

ersan kpt

İsim:
    ersan devrim
    Akvaryumuma 10 kg canlı kaya koyalı 5 gün kadar oldu.Aldığım petshop taki satıcı arkadaş oturmuş ve üzerinde alg oluşmuş kendi kayalarından bana vermişti.aldığımda üzerinde 1 adet te minik polip vardı.Simdi ayni polipin yanında 1 adet te junior oluşmuş olduğunu farkettim.Bunun yanı sıra 1 şişe bacteria feeder verdi. 2-3 gün sonra yaptığım testte No3 ün 25 mg/l , No2 nin 1.5-2 mg/l kadar olduğunu gördüm.2 güne bir uyguluyorum.Bir de bazı resimlerde görebiliyorsanız ufak ufak deniz yıldızına benzer canlılar var sagda solda ve hareket halindeler..Işık işini perşembe günü halledebilicem ancak,o nedenle şimdilik 1 adet sylvana actinic blue (t8) ve 64 adet 2 w lık mavi led leri 12 saat kadar sürekli çalıştırıyorum.Polipin gündüz saatlerinde bile kapalıyken ışığı yaktiktan 15 dak. Sonra açıldığını görüyorum,bu seviyedeki canlılık bile insanı heyecanlandırıyor..Kayaların üzerinde alg oluşumu zaten başlamış olduğu için diyatom sürecinin tamamlanması için ne kadar daha beklemek gerekir? (Sanırım sabırsızlık hastalığına yakalandım ben de :p ) Ya da şöyle diyeyim; sürecin tamamlanıp içine temizlik ekibini koymam gerektiğini nasıl anlayabilirim??

Sayfayı Paylaş