1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlı Sudan Tuzlu Suya Geçiş...(yardımlarınızı bekliyorum...)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde 94sem tarafından 27 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Öncelikle herkeze merhaba...

Geçen yıl kendi yaptığım akvaryumumu tuzlu akvaryumuna dönüştürmek istiyorum neler yapmam gerekir eksikler nelerdir. Hangi yöntemleri izlemem gerekir yardımlarınızı bekliyorum...

Akvaryum ölçüleri: 100*50(h)*40
    filtre olarak jebo: 825 ve ekol15 kullanıyorum

Kurmayı düşündüğüm Akvaryumdan fotoğraflar;

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tatlı Sudan Tuzlu Suya Geçiş...(yardımlarınızı bekliyorum...)

Selamlar Hoşgeldin Semih;

Öncelikle neler eksik olarak bakacaksak baya eksik var dersek yalan olmaz. Öncelikle elindeki filtreler ile başarılı bir tuzlu su akvaryumu kurmak zor. Onları başka türlü değerlendirmen gerekecek. Sump sistemi yani alt filtre sistemi yapabilirsen çok iyi olur. Bunun için akvaryumuna arka üst sol veya sağ ve yine sağ veya sol camın üstünden 50.lik pimaş için delik deldirmen gerekecek. Yahut ben akvaryumumun haddini bilirim ve ona göre canlı yüklerim dersen güzel bir askılı ps ile bir yerden başlayabilirsin.

Tabi bir de armatürünün elden geçmesi veya hazır T5 armatür edinmek gerek. Bunun dışında diğer lazım olanlar zaten mercan kumu, argonit kum, 50-60 kg canlı kaya, deniz tuzu ve 2 adet karşılıklı akıntı motoruna ihtiyacın olacak.

3. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Aslında sump sistemini ben de düşündüm ama dolabın alt kısmında yeterli yer olmadığından vazgeçtim ve filtremin birisininde pervanesi kırılınca bugün jebo 825 ı alıp taktım. Sump sıstemi yapmadan da olabilir mi önce bunu sormak ısterim. Bir de mercan kumu canlı kaya vs. gibi ekipmanları nereden bulabilirim. Her akvaryumcuda bu malzemeler bulunmuyor :s

Ps yi unuttum ! ps almayı düşünüyorum sizin önerileriniz nedir bu konuda ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sump sistemi olmadan da yukarda yazdığım gibi canlı yükünde akvaryumun haddine göre hareket edilirse olur. Bugün gidip filtre alman tuzlu suya geçeceksen iyi olmamış. Macro 350 askılı ps tavsiye ederim. Yine aşağıdaki linkte askılı modellerine bakabilirisn. Mümkün olan en kaliteli ps sump sistemi olmayacak sistemde çok işe yarar.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7270-Bubble-Magus-Protein-Skimmer-lar..!?p=96528#post96528

Canlı kaya ve mercan kumu satan yerler genelde tuzlu su üzerine akvaryum mağazalarıdır. Alınacak yerler kolay.

5. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Peki bu ps'yi nereden temin edebilirim. bir de sump yapmaya kalksam ne kadar olur (aşşa-yukarı) Tuzluluk seviyesini ayarlamak icin neler gerekli olacak.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnternetten macro ps bakabilirsin. Yine Pacific akvaryum, Sea Side Aqua,
    Arkadaş pet'tte bulabilirisin.

Tuz yoğunluğunu ölçmek için Hydrometer alaan gerek. Marka ve fiyat seçenekleri var. Yine bu akvaryumcularda ve arama motorundan rahat temin edilebilir.

7. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

armatür için nasıl bişey önerirsiniz birde başka eksıkler warmı ?

8. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  10. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Canlı kumu ve kayaları ayarladım bir arkadaş aracılığı ile. Ps yide alırım bikaç güne. Suyunu filan nasıl ayarlamam gerekir ? Sump sistemini de ne kadara maal edebiliriz ona göre camcıya yaptırabilirim.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Önce taban kumunu temizce sereceksin ve damacana içme suyu ile akvaryumu dolduracaksın. Tam doldurma canlı kayalar ilave edildiğinde taşmasın. 30 litreye 1 kg tuz olacak şekilde tuzu akvaryuma ekleyeceksin. Akıntı motorlarını bu işlemlerden önce alman lazım ki suyu çevirsin ve tuz rahat erisin. Tuz iyice eriyip su berraklaşınca canlı kayalarını ilave edebilirsin.

12. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Normal kayada bekleyince canlı kaya dediğimiz tür gibi uzerinde canlılar oluşur mu ?

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yeterli aydınlatma ile diyaton sürei bittikten sonra çeşitli Alg veya daha farklı yosunlardan başka birşey oluşacağını düşünmüyorum.

grafikdelisi bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Normal kaya ile demek istenen kaya ne olabilir ? Uygun yüzeyi olan, salınım yapmayan her kayada canlı yerleşir diyebiliriz. Ancak canlıların kayalara yerleşebilecek olması her kayayı uygun kaya yapmaz. Canlı kaya olayak tabir edilen denizden çıkarılan kayalar gözenek yapısıyla biyolojik yaşamı destekler. Bu yüzden özellikle seninki gibi sump sistemi olmayan ve şartları kısıtlı olacak olan akvaryumlarda daha da önemlidir.

grafikdelisi bunu beğendi.
  15. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Normal kaya dediğim ; denizden çıkarılan delikli bir kaya paylaştığım fotoda mevcut sol tarafta . Birde lav kayası var, fotolarda bellideğil ama bildiğiniz bir türdür bunlardan oluşacaksa akvaryum zaten bekleyecek 4 hafta kadar beklerken de oluşum süreci gerçekleşir diye düşünmüştüm...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Lav kayası ve fotoğraftaki kayanı yine kullan zaten birer parça. Dekorun ayak kısımlarında kullanabilirsin. Ancak benim asıl söylemeye çalıştığım akvaryumda sump olmayacak, dolayısıyla kullanacağın yardımcı ekipmanları ilave edemeyeceksin. Canlı kaya kaliteli seçilirse iyi bir filtrasyon aracıdır. Sump sistemi olmayacağından dolayı oksijen yüksek değerlerde olmayacak. Bu yüzden Ph değerini tamponlayacak taban ve kaya seçimi akıllıca olandır.

17. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Demek istediğini anladım bu akvaryum için kaç kg. Canlı kaya almam gerekli ve canlı kum aldım bunun yanında başka türde kum almam gereklimidir?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kaç kg kum alındı ? 12 kg kadar kum yeterli.

40 kg canlı kaya yeterli gelir ve dekorunu da oluşturursun. Zaten sonrasında yapı mercan veya balık anlamında kararın bazında oturunca gerekli alanlara görsellik adına olmak yanında mercana yer açmak anlamında da ekleyip eklememen gerektiğini belli eder. Filtrasyon anlamında da yeterli olacaktır.

19. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

10kg canlıkum aldım torbada duruyor

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayirli olsun. Canli kumu deniz suyunu hazirladiktan sonra eklemen gerek. Damacana su, deniz tuzunu ve akinti motorlarini hazirlayip suyunu olusturabilirsin. Kumun bundan sonra ilave edilecek.
    Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş