1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlıdan Tuzluya İlk Adımımı Atıyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde BassKiller tarafından 7 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz
    Cevap: Tatlıdan Tuzluya İlk Adımımı Atıyorum

Özdemir abi,ps yerine yosun duvarı kullanıcam.Sumpa iniş borusu akvaryumun üst tarafının ortasından olacak ordan yosun duvarına,Akvaryuma geni dönüşte ise akvaryumun yine üst tarafının iki kenarından olacak.Sump boyutları ve boruların kalınlığı hakkında yardıma ihtiyacım var

2. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Hayırlısıyla haftaya başlıyorum akvaryumu yapmaya,

40*40*40 ölçülerinde,

Su inişi çıkışı aşağıda Özgün abinin yaptığı şekilde olacak sadece boru kalınlıklarına karar veremedim siz ne kadar kalınlık tavsiye edersiniz?

Akvaryum sehpası yüksekliği 77cm olacak masamın hizasında belki biraz daha düşürebilirim,içten tahta iskeletli ve sump bölümünü ince straforla kaplıycam hem ses sorununu aşarım hemde suya karşı korumalı sumptan geri kalan yere raf yaparım tabi yer kalırsa :)

Sump boyutları yükseklik 30 cm,uzunluk ve genişlik sehpaya bağlı.

Filtrasyon YOSUN DUVARI olacak file boyutları yükseklik 20 yada 25 cm uzunluk 30 cm aydınlatmasını karar veremedim olursa elimdeki 2 tane 6 watt florasanı kullanabilirim olmazsa tasarruf ampullerinden alırım..

Kafa motoru tavsiyelerinize bağlı fiyat performans olarak hangisi uygun onu alabilirim.

Aydınlatma 8 mavi 8 soğuk beyaz power led el yapımı armatür kullanıcam.

Kum eğer boyutları coralin alg için uygunsa 4-5mm mercan kırığı olacak..

Kayaları gazbetondan dıy olarak yapabilirim..

Sizce nasıl bişey olacak :)

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Resimdeki akvaryum seninmi yani Mehmet ? Eğer buysa süper bir nano olacak baştan söyliyim. Anlatmak istediğim uygulanmış resimde. Kafa motorunuda biraz yüksek model alırsan dalga motoruna ihtiyacın kalmaz.

Yosun duvarının filesini yapabildiğin kadar büyük yapki akvaryumu ayakta tutacak olan file bu olacak. Işıklandırma ise yosun olucak herhangi bir ampul, florasan olabilir.

Ledleride 8'e 8 demiştim ama sonradan aklıma geldi 8 beyaz 12 mavi yap. Aksi taktirde beyazlık hakim oluyor akvaryumda.

Kum iyi 4-5 mm benimde en sevdiğim boyut.

Zaten nano olacak kayaları canlı kaya öneririm taş çatlasa 8 kg kaya gider oda 50 lira civarında tutar. Gaz betondan yaparsan çok beklersin canlı eklemek için.

Bence önerilere uyarsan çoooook güzel olacak...

4. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bu arada özür dileyerek düzeltmek istiyorum akvaryumum 40*40*40 değil 35*35*35 olacak.

Resimdeki akvaryum Özgün abinin yaptığı tankın resmi,bende ondan esinlenip yapıcam ortadan sumpa yanlardan akvaryuma dönüş olacak :)

Kafamotorunu araştırmaya başlıcam inşallah uygun bişey bulurum akvaryum 40 litre sumpla birlikte 70 litre oluyor,alacağım kafa motoru l/h ne kadar olmalı ?(77cm masa yükseklği + 35cm akvaryum yani 112 cm yüksekliğe basacak)

Bizim burda elektrikçiye sordum Ledlerin fiyatını tanesi 5 lira dedi toplam 80 lira biraz fazla gibi geldi daha ucuza bulabilir miyim karaköy vs oraları bilmiyorum oraya işi düşen olursa aldırabilirim ama armatürü en sona bırakıcam.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mehmet bence armatürü tankı yapınca yap en sona bırakma sonra sıkıntı olur maddiyat yetmez, istediğini bulamazsın vs vs... Ben o hatayı yaptım sen yapma 4 t5 kullanmam gerekirken hala 2 t5 ile gidiyor bir türlü fırsat bulup yapamadım daha.

Kafa motoru için newjet 1700 veya 2300 olailir. 2300 olursa daha iyi.

6. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Halil abi dediğin newjet kafa motoru benim için biraz tuzlu,ben Eheim Compact 600 düşünüyordum yeterli gelirmi acaba ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Eheim Compact 600 saatte 600 litre su basıyor. Yeterli gelir 35*35*35 bir akvaryuma. Akvaryum örneği olarak Özgü'ün yaptığı modeli ben de beğeniyorum.

8. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Akvaryumun camlarını bir yakınımın çalıştığı fabrikada yaptırıcam fakat açtıracağım deliklerin boyutları kaç mm olmalı ? ortadaki diğerlerine göre biraz daha büyük olacak.

9. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

Ah be arkadaşım.. keşke bu forumu önceden bulsaydım. Daha 3 ay önce yatırım yapıp 120 lt kapasiteli tatlı su akvaryumu buldum. Niyetim tuzlu su idi fakat yol gösteren kimse olmadı. Bu forumu bulsaydım arkadaşlar yardımıyla bir tuzlu su kurmak çok isterdim :( ama umarım 1-2 sene sonraya araştırma ve tetkiğini yavaştan yaparak tankı tuzlu suya çevirmek isterim :)

Hayırlı olsun arkadaşım...

10. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Akvaryuma iniş ve çıkış için açılacak delikleri kaç mm yaptırmalıyım bu hafta ölçüleri veriyorum.

11. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bugün cam fabrikasında çalışan tanıdığıma söyledim bir sonraki hafta sonu camlar elimde olur.

Son olarak ölçüler 37*37*40h olacak cam kalınlığı 5mm işçilik benden bakalım bu sefer yapabilecekmiyim :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne demek yapabilecekmiyim Mehmet? Elbette yapacaksın, atla deve değil akvaryum kuracağız ve kuracağız.:) Yeter ki danışarak git, düşünerek git.

13. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

İlk akvaryumumu bilirsiniz camlar iyi kesilmemişti ilk denememde su sızdırıyordu ve silikondan camlar kötü kirlenmişti ama bu sefer daha iyi olacak deneyimlerime göre öyle düşünüyorum :)

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yaparsın sen Mehmet sonuçta daha önce elin değmiş bu işlere, sana tavsiyem maskeleme bandı kullan daha temiz işçilik çıkar ortaya.

15. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bu seferkinde kullanmayı düşünüyordum :)

Birde deliklere takıcağım dişli dirsekler iki küçük 20mm büyük olanı 32 mm fakat delikleri girmeme ihtimaline karşı 2mm daha geniş açtırıyorum çok fazla gelmez değilmi..

16. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Ayrı bir başlık açmak istemedim,elimde malawiden kalma tetra discus,procolor,phyll ve gemma granül ile pro red var bunlardan perculalarda kullanabileceğim yem varmı ?

17. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bu cuma yada haftasonu camları almaya gideceğim eğer haftasonuna sunta bulabilirsem sehpasınıda yaparım büyük ihtimalle..

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kolay gelsin, hayirlisiyla kazasiz belasiz biter insallah. Diskus yemi iyidir verilir ama fosfat icerikli yemdir, yeni akvaryumda vermek dikkat ister ona gore. Ara sira akvaryum oturunca verirsin. Kendine bir yem daha alsan iyi olur.

Sent from Tapatalk

19. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Camlar istediğim gibi olmuşsa çok güzel olacak :) birde yem olarak percula yada ocellaris'e nls marine verebilirmiyim birde un kurdu beslıcem canlı yem olarak bunlar sizce uygunmudur ?

20. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

haydi hayırlısı,,,,çok güzel heyecanlar bunlar çok:)

Sayfayı Paylaş