1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tatlısu Yengeci hakkında

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde yinemibamya tarafından 6 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz
    Arkadaşlar merhaba

Foruma yeni üye oldum. Burada ufacık tecrübelerimi paylaşıp sizlerin tavsiyelerinizi isteyeceğim.

Ben akvaryumlar ile dört aydır ilgileniyorum. Fakat bilgi eksikliğim nedeniyle bir çok işe cesaret edemiyorum. Şu an elimdeki tek akvaryum 40x24(en)x16(yükseklik) ebatlarında. Bu akvaryuma önce iki adet kırmızı yanaklı su kaplumbağası aldım. Bunlardan teki saldırgan çıktı ve diğerini yaraladı. Velhasıl saldıranı akvaryumcuya geri verdim, yaralı (enfeksiyonlu) olanı beslemeye devam ettim. Bir ay kadar yaşadı ve öldü.

Bu olayın ardından bir adet tatlısu yengeci ve salyangoz aldım. Salyangoz suyu çok kirlettiği ve yengeci ürküttüğü için onu geri verdim. Şu an yengeç yalnız başına. Size fotoğraflar koydum.

İlk fotoğraf akvaryumun genel görünüşü. Dört santimetre yüksekliğinde su, köşede kumsalı ve kayalar var. İç filtreyi çıkardım çünkü filtrenin çalışması için su yüksekliğini artırmak gerekiyor. Öyle edince de yengeç tırmanıp dışarı kaçabiliyor. İç filtre kullanmak yerine şimdilik 5-7 günde bir su değişimi yapıyorum. Becerebilirsem yarın dış filtre yapacağım. Isıtıcıyı da kullanmıyorum henüz. Su sıcaklığı oda sıcaklığında, yani 22-24 derece arasında değişiyor.

İkinci fotoğraf akvaryumun tepeden görünüşü. Gördüğünüz gibi yengeç köşeye pusmuş vaziyette. Saklanacak bir yer türetemedim henüz.

Üçüncü fotoğrafda yengecin kendisi var. Sırtında bir delik var. Acaba bu doğal mı? Yoksa satın aldığım akvaryumcudaki dev ıstakoz arkadaşlarımı yapmışlardır? Ayaklarından da üç tanesi sağda, bir tanesi de solda olmak üzere dördü yok. Almadan önce böyleydi.

Son fotoğrafta ise yemleri ve su değişiminde koyduğum vitamini görülüyor. Soldaki karidesleri kıskacına sıkıştırıyorum ve yiyor. Ortadaki granül yemleri de veriyorum, yiyor. Sağdaki kaplumbağa yemini yemiyor.

Neyse. Yengeç besleyenlerden yorumlarını bekliyorum. Bir ay sonra yeni bir akvaryum kuracağım. Yengeç akvaryumu için tasarımı ve tavsiyesi olanları bekliyorum. Saygılar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci
    Cevap: Tatlısu Yengeci hakkında

Açıkçası ben hiç yengeç beslemedim...
    Fakat doğada gördüğüm kadarıyla yengeçler saklanacakları yerleri, yuvalarını sert bir kayaya yakın, suyla pek teması olmayan kumun altına yapıyor...
    Yazın köyde balık tutarken kaldırdığımız kayaların altındada bu duruma rastladığımdan belirttim...

Kum seviyesi biraz daha yükselebilir bence...
    Yinede tecrubeli arkadaşlar bildiklerini yazarsa daha iyi olur. :)
    İyi akşamlar.

3. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz

Sanırım yengeç besleyen pek arkadaşımız yok.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Suan beslemiyorum ama daha once yengecim vardi 8 ay kadar baktiktan sonra, hasta oldugum bir donem ilgilenemedigimden dolayi oldu.
    Oncelikle bir karasal alan olusturmalisiniz, bunu kumu belli bir yerde yukselterek ya da kayalar yardimiyla yapabilirsiniz ama resimde ki gibi kisitli bir miktarda degil de akvaryumun 2/3 u seklinde duzenlemeniz en dogrusu olacaktir. Yengec icinde su degisimini aksatmamaniz gerekir ve dinlenmis su kullaniniz. Yengecler kuma gomulmeyi sevdikleri icin kum seviyesini yukseltmenizde fayda var.Yalniz bunu yaparken dikkatli olun cunku cok iyi tirmanicidirlar her an kacabilirler. Saklanabilecegi su icinde ve disinda bir magara olusturmalisiniz. Yem olarak bulabiliyorsaniz canli yem; kurtlar, bocekler, bulamiyorsaniz tatli su balik parcalari ve en onemlisi elma vermelisiniz. Soyledigim yemleri bir deneyin iclerinden 1-2 tanesini mutlaka sevecektir. Kullandiginiz karides parcalarini benim yengecim pek sevmiyordu. Dis filtreleme icin birsey soyleyemiycem umarim saglikli bir yol bulursunuz.
    Sirtinda ki delik icin de birsey soyleyemiycem ama benim sahsi dusuncem disaridan mudahale ile olustugu yonunde. Bacaklarinin eksik olusu da ne kadar stresli bir ortamdan gelisine isaret zaten. Yengeci saglikli ve stresten uzak bir ortamda yasatmayi basarabilirseniz kabuk degisimiyle bacaklarini yenileyecektir.
    simdilik aklima gelenler bunlar kafaniza takilan baska birsey olursa yardimci olmaya calisirim.

5. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz

Burak bey teşekkürler. Merak ettiklerimi net bir biçimde açıklamışsınız. Tavsiye ettiğiniz gibi kumluk alanı artırmak ve saklanabilecek bir mağara için yeni bir akvaryuma ihtiyaç var. Acaba bu yeni akvaryumun ebatları ne olmalı? Örneğin 40x20x30 yeterli olur mu? Yoksa 60x30x30 veya daha büyük ebatlara gerek var mı? Bir de akvaryumu büyütünce yanına arkadaş(lar) koymak istiyorum. Yengeç ile hangi canlılar uyum içinde yaşayabilirler?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tatlı su yengeci beslemedim ama yeni yengeç akvaryumunda taslak konusunda destek olabiliriz. İlginç bir seçim pek yaygın değil ama bence farklı ve güzel seçim. Esnafımız da pek satmıyor görmüyoruz. Çok güzel türleri var aslında.

7. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz

Teşekkürler Temel bey. Peki sizce yengeç akvaryumunun büyüklüğü ne kadar olmalı? İçerisinde ne kadar su, ne kadar kara olmalı? Kullanılacak ekipmanlar ne olmalı? Bir de siz yengeç akvaryumu kuracak olsanız su ve kara alanı nasıl tasarlardınız?

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Öncelikle özür dilerim bu kadar geç cevap verdiğim için; deniz akvaryumu telaşından gözümden kaçmış konu.
    Bence suyunun temiz olmasın da fayda var yani bir şelale filtre kullanabilirsiniz, akvaryum boyutları da tamamen size kalmış. Sorunsuz güzel bir akvaryum-pladaryum istiyorsanız 50*50*30h gibi bir ölçü kullanabilirsiniz. Mesela 20cmlik bir kısmı cam ile ayırırsanız, bir kısmını kuru bölge olarak, bitkiler vs.. şekillendirip diğer bölümü de temiz su havuzu olarak kullanabilirsiniz. Çok güzel türleri var gerçekten size tavsiyem tür araştırmalarını iyi yapmanız yönünde. Arkadaş tavsiyesi olarak ta yine türler önemli, bir de boylarına mutlaka dikkat edin yoksa çok küçük olanın hiçbir şansı kalmıyor. Yengeç harici arkadaş olarak büyük bir akvaryum da semender, kurbağa... gibi canlılar besleyebilirsiniz.
    Yengeçler inanılmaz keyifli hayvanlardır, ilginiz varsa vazgeçmeyin derim ama her önünüze gelen yengeci de almayın çünkü stresli anlarında kendi bacaklarını koparıyorlar.
    Aklınıza gelen soruları lütfen sorun bu sefer konuyu takibe aldım(bende yeni yeni öğreniyorum siteyi).

Sayfayı Paylaş