1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

TDS metre

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde tristan tarafından 20 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Arkadaşlar,
    Tds metre almayı düşünüyorum. Çok çok farklı fiyatlar var internette. 20 liralıkta var 150 liralıkta var.
    20-30-50 liralıklar iş görür mü sizce?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    20-30-50 liralıklar iş görür, bende iş görüyor olmazsa güvendiğin birisiyle kalibre yapılır olur biter...:)

tristan ve HAKAN ÖZÇELİK bunu beğendi.
  3. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Saolasın Alpi. 20 liraya aldım, elime ulaştı bugün. İçtiğimiz damacana suyu ölçtüm 053 ppm çıktı. Nedir bu şimdi? Tds olarak kaç oluyor ?

4. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    TDS (total dissolved solids) yani birim miktar su içerisindeki çözünük katı (tuz, iyon, metal vb..) miktarını verir. mg/L veya ppm (parts per million) olarak ölçülür. Genel tabirle TDS 53 oluyor :)
    TDS 0 değere ne kadar yaklaşırsa su o kadar saf olur.

tristan bunu beğendi.
  5. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Anladığım kadarı ile su içinde yararlı yada zararlı ne kadar organik/inorganik madde varsa bu ölçümde toplam olarak çıkıyor yani. Suda nitrat,fosfat,amonyak,silikat vs. olmadığı halde bile eğer suda yararlı mineraller var ise yine ölçümde çıkıyor. Tabi biz bunu bilemediğimiz için 0 değer yada yakın değer istiyoruz.

6. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Evet, suya eklenecek ürünün (tuz veya toz formda katkılar gibi) baz değerlere yakın olması için referans suyun da mümkün olan en saf halde olması gerek.
    Ayrıca TDS 0 olmayan her su ilavesinde (ATO gibi) buharlaşan su saf su olduğundan temelde akvaryumdaki birikmeyi arttırmış oluyoruz.

tristan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş