1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

TDS oranı ve Silikat

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde vedatt tarafından 27 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Tuzlu su konularında silikat ile ilgili pek bilgi bulamadım. Ben R/O cihazım hep 0 tds değer verdiği için birazda tembellikten aylarca mix bed reçinesini değiştirmedim. Sistemde dino cyano tarzı sorunlarla boğuştum. Yeni kurulum olduğu için sorunun bakteri popülasyonu ile alakalı olduğunu düşünüyordum fakat sonra R/O cihazından aldığım su ve kullandığım tuzdan huylanmaya başladım. Şu an dino ve cyano dan kurtuldum fakat camlarda ve kayada özellikle sump' ta açık kahverengi tortu bulunmakta bir kaç kez fırçaladım tekrar oluştu. Reçineyi ve tuzun markasını değiştirdim şu an 2 günde bir su değişimi yapmaya başladım. Jbl marka silikat testi aldım akvaryumda 2 - 3 arası r/o suda 0 değer veriyor. Merak ettiğim TDS ölçer 0 değer veriyorsa akvaryuma bu yüksek silikat nereden girdi? Yada tds metre 0 gösteriyorsa silikat' ta 0 değil demek midir?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Önceki sudan silikat girisi olduysa, filtreleri değiştirmeden önce veya kayalar başka bir tanktan alınmış ise diğer tankta bu tip bir suda kalmışsa kayalar emdiği silikatı geri salabilir. Yosun sorunu fosfat kullanılan su yem vs kötü aydınlatma gibi nedenler akıntı yetersizliği gibi nedenlerle de olusabilir.

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Başta diatomlar olmak üzere; süngerler, yumuşakçalar ve çeşitli protozoanlar tanklarımızdakı silikattan faydalanırlar. Silikat tanka; çeşme suyu, kullandığınız tuz veya quartz kumun çözümesi ile giriyor olabilir. Ayrıca balık yemleri ve katkılarda da tolere edilebilir oranlarda "çözünebilir silikat" bulunduğu bilinmektedir. Yeni hazırladığınız tuzlu suyu test etmeyi deneyin(teste güveniyorsanız).

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aynı sorun bende de oldu, Tds 0 gösterse de Ro cihazları silikat veriyor katılıyorum. Tankı ardından uzun süre ilgisiz bırakmak zorunda kaldım. Tankla tekrar ilgilenmeye başlayınca damacana su kullanmaya başladım ve tank düzeldi. Böyle bir sorun var, yeni reçine de fayda etmiyor. Ro malzemelerini yeniledim tekrar deneyeceğim olmadı damacana su kullanacağım.

5. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Yeni hazırladığım tuzlu suda 0 çıkıyor silikat. Reçineyi ve tuzu değiştirmeden test alsaydım suçluyu bulacaktım ama ikisinden biri büyük ihtimal. Bu arada sump' a yosun duvarıda kurdum 1 ay kadar olmuştur fakat üstünde yosundan çok kırmızı renk sünger diye tahmin ettiğim oluşum var dalga motorunun üstünde de aynı oluşumdan küçük küçük mevcut. Cyano falan değil. Dediğiniz gibi silikatı seven bir sünger türü hortlamış olabilir.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    abi @ka2n ın sattığıı reçineden denedinmi ben çok memnunum onlardan hayat kurtardı açıkçası hiç sıkıntım kalmadı kullanan diğer bir arkadaşımda onunla yosundan kurtuldu tavsiye ederim.
    eğer herşey güzel gözüküyorsa RO nun içinde contalardan kaçak olabilir yani su filtreyi biryerde pass geçip tanka geliyor olabilir bunuda bir irdele derim.
    ben yeni filtrelerde yaşadım bu tarz bir sorun ve conta alıp filtrelerin üstüne koyunca çözüldü derdim.

ka2n bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş