1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tek kişilik akvaryum

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lades tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda yaptığım bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istedim, fakat şu an internet kafedeyim ve internet çok yavaş, yetiştirebilirsem hepsini paylaşacağım olmadı parça parça. Öncelikle tek başına kalan japon balığım için küçük bir akvaryum yaptım, onu paylaşmak istiyorum.
    Ölçüsü 20*20*45h, 4mm.

Önce camları kesip doğruyoruz istenen ölçülerde.

Camları yapıştırdıktan sonra bir iki gün kurumaya bıraktım. Daha sonra içine incik boncuğunu koydum.

Bu küçük akvaryum için filtre olarak hava motorundan faydalandım, pipo filtre misali havanın suyu kaldırmasından faydalanarak suyu az da olsa filtre etmeyi düşündüm. Hava hortumunu boruya geçirip borunun üst kısmına da süngerimizi geçiriyoruz. Zaten birkaç gün arayla suyun üçte birini değiştiriyorum.

Gezi adlı başlıkta göreceğiniz gibi toroslarda bir pınar kenarında bulduğum yosun parçasından birini de süngerin üzerine koydum.

Hal budur en son olarak.

Tabi benim japon enteresan bir balık, yanlız olduğundan sanıyorum günün tamamına yakınını tepe taklak yada sırtüstü yatarak geçirir. Kuyruğunda bir sakatlık var doğuştan, kendini pek taşıyamıyor.

suskunkral_21 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Cevap: Tek kişilik akvaryum

Bu biraz konu dışı olacak ama yine de yazmadan edemedim.:)

Balığınız suyüzeyinde gezip oksijen almaya çalışmaktan dolayı hava kesesi şişmiş olabilir.Umarım patlamaz.Patlarsa ölecektir.Hava kesesi balığın aynı zamanda denge organı sayılır.Fazla şişerse balık ters döner ve yüzmeye çalıştıkça zorlanır.Balığı olabildiğince geniş bir yere koyun ve en kısa zamanda bir hava motoru 1 metre hortum ve hava taşı alığ balığın bulunduğu yere bağlayın.Balık bol oksijenli suda bulunmalı.

Arkadaşlar bunlar bir internet sitesin de bir kişinin uyguladığı yöntemlerdir.Bende de aynı sorun olduğu zaman bakmıştım.

lades bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elklerine sağlık hocam güzel bir akvaryum ve filtre çıkmış gene ortaya. Teşekkürler zor şartlarda paylaştığın için. Benim aklım Japon balığına takıldı. Hocam her zaman böyle yatıyor da sonra kalkıp gezip gene mi ters yaıyor ? İlginç valla şaşırdım.

4. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Balığın hali gerçekten şaşırtıcı :)

5. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Bu balık kesin alemci.Arada bir tek atıp sızıyor heraldetem05.gif

uozgul bunu beğendi.
  6. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

:F :F büyük ihtimalle öyle :D

7. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

O balığın akvaryuma bakış açısı çok farkı büyüyünce iyi bir balık olcağının kanaatindeyim :D

8. kulbinli

kulbinli

İsim:
    mehmet ali başaslan

Akvaryumdan çok balık olay yarattı valla

suskunkral_21 bunu beğendi.
  9. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

ters yatıp yüzme işlemi varsa büyük olasılıkla balık kabız olmuştur japon için konuşuyorum 2 gün boyunca canlı yem ver hocam düzelir...sonra eski yemine dönebilirsin:hasta:

10. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Galiba Tolgahan kardeşin tespiti doğru, bir arkadaş da aynısını söylemişti. Popo tarafında hava birikirmiş, iğneyle kendimiz de patlatabilirmişiz fakat nereyi ne kadar içeri giricez bilemediğimden elleyemiyorum. Temel hocam ne yapsak? Olmadı Tolga kardeşin dediği gibi yapayım filtreyi devre dışı bırakırım bir süre, ama o şekilde düzelir mi bilmem. Havasız bırakmadım aslında pek onu ben, bir de onun kuyruğu doğuştan ince biraz vücudunu taşıyamıyor pek ben ondan böyle ters yatıyor sanıyordum.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cem hocam balığın durumu ilginç açıkcası. Anladığım kadarıyla uzun zamandır da bu şekilde yaşıyor. Bu balık yem alıyor olmalı bu durumda? Kafamdan tabi bu sefer kabız olsa çoktan daha fazla şişmesi gerektiği geçiyor çünkü bayadır besleniyor ve demek ki boşaltıyor olmalı. Böyle bir tecrübem yok ama aşağıda işaretlediğim kısımda bir şişlik görünüyor sanki. Yorum yapamayacağım hocam bu duruma. Gözünü karartıp müdahaleyi yapacaksın gibi görünüyor .

lades bunu beğendi.
  12. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Yok kabızlıktan değil bu hareketi, çünkü aylardı böyle. İlk zamanlar öldü zannetmiştim. Bu balık çok özel benim için, biraz araştırayım.

13. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

balığın durumu aynımı ?

14. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

ilginç bir japon. :F

15. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Balık öldü arkadaşlar, Temel hocanın okla gösterdiği yer epey sertti, iğne batırdım birkaç yerden fakat o sertlik ve şişlik inmedi. Neyse yapacak birşey yok. Pek havasız bırakmamıştım ben aslında balığımı ilk aldığım zamanlarda da enteresan şekilde yatar vaziyette bulurdum akvaryumda. Demek önceden ya havasız kaldı ya da başka bir sebep. Suyunu da sıklıkla değiştiriyordum.
    Bol miktarda yunus yavrusu aldım, 26 adet kadar,onlarla ilgili gelişmeleri ve yapmakta olduğum 125*40*60h ölçüsündeki akvaryumum ve dahili sumpu tanıtacağım yakında size aksilik olmazsa.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam balık için üzüldüm.

Gene herzamanki gibi değişik güzel yapımlara devam ediyorsun tebrik ederim.em34: Akvaryumu yatay değilde ,bu sefer dikine yapmışsın hocam. Nerden geliyor aklına bu projeler şaşırıyorum açıkcası.pardon:gif

Hocam küçük bir tavsiyem olacak müsadenle,camları yapıştırmadan önce slikon çekeceğin bölgelere kağıt bant yapıştırıp öyle slikon çek. Bu sayede sağa sola slikon bulaşma derdinden kurtulup daha güzel bir görüntü elde edebilirsin.;)

lades bunu beğendi.
  17. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Hayırlı olsun hocam ... Yeni balıkları inşallah sağlıklı büyütürsün ....tem04.gif

lades bunu beğendi.
  18. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Teşekkürler arkadaşlar. Olcay hocam kağıt bant taraftarıyım ben tabiki fakat bazen acele ediyorum yada zamanım olmuyor veya üşeniyorum o yüzden kullanmayabiliyorum . Bir de yunuslarla ilgili olarak tecrübelerinden yararlanmak isterim.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üzüldüm hocam balığına. Yeni yunus yavruların hayırlı olsun, sağlıkla büyütmek nasip olsun inşallah.

lades bunu beğendi.
  20. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Ahanda bu da yeni yaptığım akvaryumum, fekat şu an zamanım olmadığından son fotoğrafını yayınlıyorum, ayrıntılı yapım fotolarını tabiki müsait bir zamanda göreceksiniz. Tabana yarım santimlik strafor yapıştırdım.

Sayfayı Paylaş