1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Teknede Deniz suyu akvaryumu kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Denizcaptain tarafından 12 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Merhaba forum konusunda pek iyi değilim tanışma bölümünde bu konuyu açmıştım ancak burda daha faydalı olacağını düşünüyorum hem benim için hem yapmayı düşünen arkadaşlar için D8D510D7-DCFB-40D5-894C-8486BE979A21.jpeg

2. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
  3. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
  4. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
  5. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Şöyle bir sorum olucak ; Bir yerden deniz suyu giriyor diğer taraftan çıkıyor istediğim şekilde zamanını ayarlıyabiliyorum başka bir sistem yada alet e ihtiyacım varmı tam kapalı akvaryum hiç hava kalmıyor içinde Teşekkürler

6. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    İçindeki bütün kayalar balıklar ve diğer canlılar yine bu bölgedeki denizden temin edilmiştir (Akdeniz)

7. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Merak ettigim 2 sey var.
    Birincisi busu direk denizden cekilip tank icine birakilip geri donusu yine denizemi oluyor? Bir isitma sogutmaon filtre goruyormu.
    Ikinciside o kisim icinde bir sirkulasyon mevcutmu?

8. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Evet direk teknenin altından denizden suyu akvaryum motoru ile çekiyor ilk olarak Çerezci çöp için bir filtreden geçiyor hemen sonrasında kendi yaptığım yağ mazot artığı gibi maddeleri süzen filtreden geçiyor sonra akvaryuma motor gücü ile pompalanıyor ve diğer taraftan motor gücü olmadan doğal yolla tekrar denize dökülüyor... motor çok güçlü sadece birinci kademede hız yetiyor su sirkülasyonu gayet güzel oluyor ancak arada bir kapatmam gerekirse örneğin geceden sabaha kadar idare edermi? İçinde extra hava verici bir makine olması gerekirmi diğer konularda bahsi geçen temizleyici canlılar bu akvaryuma uyarmı bilgisi tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim teşekkürler

9. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Çer çöp olucaktı pardon

10. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Geceden sabaha icerdeki oksijen seviyesi biter canlilar ölur hemde icerdki su isinir sabah denizden cektiginizde birden soklanir hayvanlar bu kiyiyla acik deniz arasindada isi kaybi olabilir zor bir uygulama ama yapicaksanizda 24 saat su sirkulasyonu olmali derim yada 1 hava motoruyla en azindan oksijeni stabil hale getirebilirsiniz.

11. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Anladım evet doğru söylüyorsunuz 24 saat içinde zamanlayıcı ile 2şer 3 er saat ara vererek çalıştırmayı düşünüyorum .. teşekkürler

12. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Selamlar. Giriş ve çıkışı neden sürekli acık birakmiyorsunuz?

13. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Merhaba normal şartlarda o seçenek en kolay çözüm ancak sonuçta bu sistem yüzen bir tekne üzerinde ve su basan motorda en düşük seviyesinde bile bayağı su basıyor olurda teknede olmadığım bir zaman (genelde gece )yanlış giden birşey olursa herşeyi en sağlam ve güvenli bir şekilde bağlamış olsamda çekiniyorum bir kaçak olup tekneyi batırabilir diye... eğer ara ara çalışırsa en azından bir aksilik durumunda müdahale etme şansım olur tek sebebi bu...

14. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Genelde tatli suda kullanilan hava motorlari var biliyorsunuzdur. Onunla sürekli hava gonderirseniz su giris cikisini haftada bir acsaniz bile yeter. İlginc bir calisma yapmissiniz elinize saglik.

15. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Aslında akvaryum malzemeleri hakkında pek fazla detaylı bilgiye sahip değilim tamamen kapalı olduğu için öncelikle hava motoru için delik delmem gerekir diye düşünüyorum oda zor( direk pille çalışan su geçirmez kablosuz akvaryumun içine koyabilceğim bir makine varmıdır) ama sanırım en azından bir delik delmem gerekecek motorun havayı içeri alması için .. tabi muhtemel bir başka sorun da içeri giren hava görüntüyü engellermi.. biraz araştırayım bu konuyu .. teşekkürler

16. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Delik acmaniz imkansiz gibi gorunuyor. Pilli motorlar var ancak onlar icin de delik gerekecek. Hem pilleri de saatlik. Baş edilmez yani. Sizin canlilariniz sistem kapandigi zaman sanki petshoptan posetle balik alip eve getirmek gibi belirli bir süre idare edebilirler. Akvaryumuzun litresini hesaplayip ona gore kaç saat oksijenli kalacagi hesaplananilir. Ancak ne kadar saglikli bir sistem bilmiyorum. Yani canlilar bir sure oksijensiz kalıp tekrar ani oksijen girişi ve bunun süregelmesi ne kadar dogru tartisilir.

17. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Hava girişi için bir delik açmam mümkün ancak giren hava su giderinden gideceğini düşünmüyorum yinede denicem teşekkürler

18. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Neden havayi ordan cikarmak istiyorsunuz?

19. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Soyle bir sey dusunebilirdiniz aslinda tekknenin altinda musait bir yere bir cam tank koyup sump niyetine onu kullanirdiniz normal gun icinde teknede ikeb surkilasyonu yine denizden yapardiniz. Aksam teknede olmadiginizda surkilasyon sump ve tank arasinda olurdu. Kucuk bir de proteinskimmer baglardiniz. Bu sayede hem suyu havalandirir hemde olasi atiklari temizlemis olurdunuz.

20. Denizcaptain

Denizcaptain

İsim:
    Deniz
    Akvaryum sadece üstten görünüyor havadan dolayı görüntü kapanacaktır diye düşünüyorum

Sayfayı Paylaş