1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tekrar Dolaşımlı Toplayıcılar Recirculating Protein Skimmer

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Okurt tarafından 22 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Arkadaşlar özellikle büyük gövde hacimli bazı PS'lerde hazne içinde kapalı devre olarak çalışan çırpıcılar var.

Bu tür PS lerde PS gövdesine su giriş çıkışı ya başka bir pompa tarafından yada sumpa inen suyun direk PS içine alınması ile sağlanıyor.

Yani böylece içerde çırpılan suyun miktarı, gövde içinden geçirilen sudan daha fazla oluyor, böylece suyun daha uzun süre kabarcık ile teması sağlanıyor. Teorikte böyle gözükse de durum böyle mi?

Forumda bir çok DIY çalışma yapılmış olsada bu şekilde bir kullanım görmedim. Belkide var ama ben bulmadım.

Konu hakkında bilgisi olan veya bu şekilde PS kullanmış olan var mı aramızda?

(Başlık için: Böyle mi bahsediliyor böyle PS'lerden bilmiyorum? Ben bu şekilde tercüme ettim ve googleda arama yapmanız için İngilizcesini de yazdım.)

CV5135_50.jpg

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ne kadar ince kabarcık o kadar toplama diye biliyorum :) Yöntem bir venturinin yaptığı işi görüyorsa (mikro kabarcıklar)tamamdır, iki pompa biraz masraflı olabilir mi? Tek pompa devre dışında kaldığında verim ne kadar düşer gibi sorular var...

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Barbaros abinin kullandığı PS bu tiplerden. genelde eksternal PS lerde uygulanır.

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Mesela benim elimde NAC5 var daha kuvvetli motor taksam gövde küçük olduğu için ya taşma yapacak yada yeterince suyu içinde tutamadan su ps den çıkıp gidecek. Ben şimdi diğer motorun yanına aynı motordan birde kapalı devre bu şekilde çalışacak şekilde bir tane daha koysam nasıl olur acaba??_

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Suyun oksijen açısından zenginleşeceği kesin :) (Her motora hava girişi verildiğini görüyorum) Tabi bu odadaki oksijen oranına da bağlı.

Okurt bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu ps den amaç suya daha fazla oksijen kazandırmaksa bence hiç gerek yok,basit bir ozonla oksijen işi halledilir.
    Eğer toplamaya bir katkısı varsa onu bilemem!

7. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Teori ve durum aynı Özdemir hocam bende tek motor var sump tan inen su direk ps e girip cırpılıp tank a dönüyor.

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Yok hakan burdaki amaç suyun köpükle temasını artırmak amaç oksijen değil. PS'nin içinden geçen suyu yavaşlatıp içerdeki köpük olayını artırmak.

Markası nedir Barbaros, merak ettim? Ne düşünüyorsun daha mı etkili ?

9. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Az once vakitsizlikten yazamadim markasi reef octopus tam seri numarasını bilmiyorum otp 3000 motorlu. Yukarda yazdikların aradıklarınsa tam istedigini verir sana çok memnunum ben tek eksi tarafi benim icin motor gücü ve buna bağlı elektrik tüketimi 64 w motor kulllaniyor

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ekli Dosyalar:

Okurt bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş