1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Temel Bilgiler Sistem Sorunlarım İçin

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde Blue tang tarafından 25 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Temel abi; Konuya balıklama dalıcam. Deniz akvaryumunun olmazsa olmazlarını yazar mısın? Ps, dalga motoru, devir daim vs dışında. Mesela aktif karbon, zeolit vb. kullanılmalı mı? Sürekli kullanılması gereken katkılar, filtre malzemeleri nelerden oluşmalı? Ve buna benzer bize ışık tutacak bilgilerini bu işin temelini bizle paylaşır mısın Temel abi?

Saygılar...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir zamanlar işin sırrı birilerine göre paran varsaydı ve yazdığın o olmazsa olmazlarındı. Yok ben başka bir şey, farklı deneme ve uygulamalar yapacağım dediğinde ve görsel sunarak yaptığında bile Temel abin çılgındı. Fakat ne yazmışsam, ne yapmışsam hala yapıyorum, yazıyorum, paylaşıyorum ve o zaman ne yazmışsam hiç pişman olmadığım gibi zaten çoğu da oturdu yani doğru çıktı.

Bak güzel kardeşim, bu işin sırrını yerim ben ne sırrı ? Bu forumda aktif olan herkes şahit buraya malesef birçok sonuç alamayan, hastalık konularına üzüldüm, büzüldüm, başın sağolsun, yenisini alırsın, benimde öldü diyip adamın çare aradığı konusu 2 sayfa geyikle doldurulan çok madur geldi....Çözüme odaklı bir mesaj yazılabilirse ne şans. Biz burada ipten balıklar, akvaryumlar aldık hangisini örnek versem herkes şahit.

Sen farklı mı geldin ? Dürüstçe balıklarda sorun olup ve ağırlaşınca, gözlere kadar puslanınca ortalığa daldın veya çıktın değil mi ? Kaç deli sana mersin yağı ver, suyu korkma dibine kadar değiş diyecek değil mi ? Balıklar ölürse durumları ağırdı da öldü dermi bu adam, yahut Temel abi senin yüzünden öldü derlerse diye düşünmek gerekir ama nerde öyle adam ? Yok çünkü ben yanlış yazmadığımı biliyorum ama balıklar ölmeyecek diye de bir garanti yok her halde. Doğrusu yazılmış olduğundan ben rahatım.

İşin sırrı kendi doğrularında ve kendi akvaryumunu ne kadar tanıdığında.

Senin yorumunu bekliyorum ve ardından sana tek tek örneklerle işin sırrını yazacağım, sevdim bu muhabbeti. :)

3. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Abi bundan 2 sene önce de senle bu forumda akvaryum konularını paylaşmıştık.Mesajların duruyorsa bakabilirsin.Ben 2 senedir forumu takip ediyorum.İşin aslı maddi durumumdan dolayı ara verdiğim için şimdi yine sevdam kabardı.Verilen kayıplara maddi olarak üzülmesek de canlı ölümü her insanı üzer.Elbette mükemmeli yakalayamayız.Maksadım senin tecrübelerinden bi sentez oluşturup bu doyumsuzluğu hüsrana çevirmemek.

Ha ! Diyorsan ki kardeşim deneme yanılma yöntemi diye bi şey var eyvallah.Elbet sende bu meraklı üyelerden sıkılmışsındır.Belki 3 anemon ölür 1 karides yaşar ama bu sevda bitmez abi.Kusurum olduysa affola...

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bence siz Temel abi'yi yanlış anlamış, alınmışsınız. Ama Temel abinin sözlerini okurken şöyle meydanın ortasından ortasından, hiç bir kenara çekilmeden tekrar okumalısınız. :ay: Yani demek istediğim, ön yargı ile değil, anlayarak okumaya çalışmalısınız. Haddime değil tabi bu yorumu yazmak ancak yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına içinden geldi. Saygılar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette düşündüğün gibi değil. Yukarda yazdığım mesaj sadece senin bakış açını öncelikle toparlamak için. Meraklı üyelerden sıkılmam ben ve madem burası var bunun için var sanırım mesajımı biraz farklı algılmışsın. Yapmak istediğin, ulaşmak istediğin noktaya kayıpsız ulaşman için elimizden geleni yaparız ve bu forumun katagorileri bunlarla dolu. Zerzenişim sana değil genel düşünce yapısına zaten. Çünkü sen bir kere kafanda zaten şimşek çaktırıp gerekli olanlar ile olamayacak olanları sorgulamaya başlamışsın.

Bu işin ne sırrı olacak derken sır demiyelim buna ama her akvaryumun kendi farklı yapısı ve ihtiyacı içinde kendi sırrına ihtiyacı olacağı asla unutulmamalıdır.

Ben senden sadece ortada söz ettiğimiz varlığı yani akvaryumu bize de göstermeni bekliyorum. Hangi hasta balıklar ve hangi akvaryuma yazışıyoruz. Görsel olmayan konular beni rahatsız ediyor ayıp değil ya. Balıklarda sorun vardı yazıştık ama durum neydi ve nereye geldi bir görmek isteriz. Nasıl bir akvaryumun var bunu görmek en doğal hakkıdır yorum yapacak olanın. Yoksa balıklar benel oldu ne yapmam lazım sorularına cevap kolaydır ama iyi izlenen bir akvaryuma ve yapısı bilinen bir akvaryuma yorum yapmak 10 kat kolaydır.

Sen hele bir aç sucul dünyanı bize ne sır kalır ne de kel.

Sitem yok Ahmetcim daha karpuz kesecez...:em:

6. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Eyvallah abi ben yanlış algılamışım.Bi sıkıntı yok şu anda.Beyaz benekten sayende kurtuldum.Tam olarak olmasada balıklar yem almaya başladı.Akvaryum malzemelerini listeleyip foruma eklerim.Forum yelpazesi o kadar genişki ben toparlamakta zorluk çektim sanırım.Abi akvaryumcular o kadar farklı yönlendiriyorlarki...Ben senin bilgilerinden faydalanmak istiyorum.Belki sıkılacaksın ama biz sana güvendik.Denize düşen yılana değil artık sana sarılacak.Değil karpuz üç kamyon kavun kessende bizden kurtuluş yok.Saygılar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun sevindim balıkların durumuna. Doğruyu bulmak diyelim artık adına veya veya yanlış yapmamak adına tek bir konu altında bilgileri toplamak neredeyse imkansızdır. Elbette ana temel kurallar vardır ama bu kuralların bir çoğu akvaryumların yapı farkından ya işe yaramaz ya da bekleneni vermez.Ancak doğrularımızdan veya doru bilgilerimizden fayda görmek istiyorsak ilginç bir noktadan başlamak gerekir. Bu nokta da bilgimizi doğru yerde kullanmaktır. Bir yerden başlayacaksak buradan bir başlayalım.

Bakış açımızı daha farklı bir yöne çevirdik veya çevirmeye çalışıyoruz dersem kendi adıma yalan olmaz. Bak sana samimi olarak daha dünkü bir olayı anlatacağım. İsim bile vererek.

Forum yönetiminde olan Murat arkadaşımız bitkili akvaryumda gelinebilecek son noktalarda veda ederek tuzlu su akvaryumu kurdu. Sağ olsun birebir yazılanları uyguladı ve akvaryumunu kendin yap kavramıyla dünya emek vererek kurdu. Teoman abi ile ziyaretine gittik, inan akvaryumu bir gördüm resmen bayıldım. Balıklar, kayalarından taşan polipler, mercanlar vs. Bana birden şu ifadeyi kullandı ' benim octobus büyümüyor Marmara'dan su eklmek istiyorum ' burayı bir yazalım kafamıza...

2 gün önce telefon açarak bana yine ' ben PSK 2500 motorumu satacağım onun yerine ne alalım, sump rahatlar gövde geniş ' dedi ve Teoman abi nac7 var forumdan bir arkadaş satıyor diyince ben de destekledim neden olmasın diye. Beni dün aradı bana diyor ki ' Benim DIY ps buna 10 basardı...bundan çok daha iyi topluyordu bu nasıl 1 ton akvaryum için '

Cevap verdim kendisine ; Tuzlu suya geçtiğinde yanlış ekipman almadın, eski dönemde başlayıp boktan ps'lerle cebelleşmedin, akvaryumunda çürüyen mercanlar, ölen balıklar görmedin...Onun için elindeki Dıy ps'ye belkide güvenmekte zorlandın, akvaryumundaki octobusa taktın. Sen kötü bir ps'ye 500 dolar verseydin ve onun performansını görseydin Psk motorunu satıp bu ps'yi almazdın...Akvaryumun kötü badireler atlatmış olsaydı çeşitli defalar süreç içinde o zaman güzelim akvaryumdaki sadece octobus corale takıp düzene çomak sokmazdın.

Ekledim; Bunu da küçük bir bedel ödeyerek öğrendin...

murer ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Herşey manevi olarak öğrenilmiyor demekki :) Maddi anlamda da insan birşeyler öğreniyormuş. Daha dün akşam Temel abi'nin anlattığı mevzuyu görüştük telefonda Murat abi ile. Ama Murat abi bu, kafası Temel abi gibi çalışıyor, ne yapsam da nerden neler bulsam mantığı ile çalıştığı için, ben normal karşıladım Murat abinin bu davranışını.

murer bunu beğendi.
  9. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Bu gün gelirken kalsiyum magnezyum ve çinko içeren doğal bitki kapsül şeklinde bir malzeme buldum aktarcıda(aktarcıya gidiş sebebim mersin yağı) Sizce kullanmalımıyım?

Evet malesef pişmanlıklar yaşanıyor bazen.Külfetli bir iş deniz akvaryumu.Yapılan harcamalardan ziyade hüsrana uğramakda var.Kendi adıma konuşuyorum.Pes etmemek lazım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sözünü ettiğin bitki özü hakkında bir tecrübe veya tam bilgiye sahip değilim ama ben uygun olmadığını düşünüyorum. Çinko bakır gibi balık hastalıklarında tedavi amaçla kullanılan bir maddedir ama bakır kullanılmasına benzerlik gösteriyor, zira bildiğin gibi bakır mercanlara zararlı ve balıkların iç yapısına ciddi zarar verebilecek bir maddedir. Tabi bu bitkinin bakırı nasıl bir bakırdır tam bilemiyorum. Kalsiyum ve magnezyum zaten tuzlu su akvaryumlarında bulunur ve balıklar, mercanlar ihtiyacını karşılar.

11. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Akşam saat sekiz gibi üç kapsül boşalttım akvaryuma.saat şu an 23.20 yumuşak mercanlarda gözle görülür bi gelişme var.Yani bitkisel derken reçeteyle satılmadığı için aktardan aldım malum.gelişmeleri aktarıcam.içindekiler ve değerleri şöyle:Kalsiyum karbonat 500mg,magnezyum oksit 250 m,çinko sülfat 15 mg Vitamin D 5 mcg.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç bir deneme olmuş. Takipteyiz gelişmeler noktasında. Bu gibi uygulamalarda ben suya atılan maddeleri pek sevmiyorum yani bilimsel açıklaması tam olmayan maddeleri suya eklemem. Fayadsını arştırdığım gıda veya destek unsurları balık odaklı kullanırım.

Mercanları hedef almışsın sen sanırım, tecrübelerini takip kalıyor bize.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ekledim gözle görülür bir gelişme oldu demişsiniz ancak bana kalırsa olmamış. Hatta daha kötü olmuş mercanlarınız. :karete: saat:gif

:foto: :foto: :foto: :foto: :foto: yok mu bir tane ekleyebileceğiniz resim görelim? Bizde konunuza müdahil olalım?

murer bunu beğendi.
  14. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Evet haklısınız hemen ekliyorum fotoğrafları.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  15. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Cevap: Temel Bilgiler

yönetici notu : Resimlerinizi www.ap-depo.com adresine yüklerseniz ilerleyen zamanlarda farklı sitelerden silinmesinin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca 3000 pixel'lik bir resmin yüklenme hızı oldukça fazla olacaktır. Mümkünse bir resim düzenleme programı ile 1000 pixel'e düşürüp yükleme yaparsanız daha iyi olacaktır.

16. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Önerebileceğiniz bir program varmı?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ahmet akvaryumdan çektiğin bu kare ışıkların kaç saattir yanık halinden ? Cryano sorunu var mı biraz akvaryumda ? Akvaryumla biraz oynamaya başlayabiliriz bunların cevapları sonrası.

Makinanın fotoğraf çekim boyut ayarını 640 x 480 yaparsan sorun kalmaz.

18. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Abi ortalama 8 saat falan yanıyo.2 adt. 150 watlık uv li metal lamba var(DIY).Cryano nun ne olduğunu bilmediğimden ona cevap veremedim.Fotoğraf mainesi kamera aslında ayarlarını biraz kurcalamam gerek.Resmi sonradan ölçeklendirdim.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayır demek istediğim yukardaki fotoğrafı gün ortasındamı çektin. Mercanların açmış hali bu mu genelde.

Cryano kırmızı kolay dağılan bir yapıdır. Yosuna benzer.

20. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Akşam çektim.Saat 22.00 gibi.Peki bu cryano neden kaynaklanır? Nasıl kurtuluruz? Zararlımıdır?

Sayfayı Paylaş