1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Temel Bilgiler Sistem Sorunlarım İçin

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde Blue tang tarafından 25 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Temel Bilgiler

Ahmet yanlış mı okudun ne yaptın ? :) Alıntıda yazdığım aşağıdaki. :F

Tabi diyeceksin ki Temel abi Sps olmazsa bu su demek ki uygun değil, yahut ne bileyim kafandan birbir türlü tilki geçecek. Forumda iki kişi Sps ekledik Marmara suyuna. Özkan daha ciddi bir SPS yükü ekleyip devam ediyor ben ise Angel balıkları içinde bir parçayı gözlemliyorum şimdilik yani ben nacizane ekledim sayılır. Fakat Dere mi olur yoksa fırında Patates mi ona bakarız. yoksa Kimseyi netleşmemiş tecrübeler arkasından sürüklemek gibi bir amacım olmadığı gibi şahsen senin akvaryumunun yanında değilim ve neler yaptığını ve yine durumunun ne olduğunu da o kadar iyi bilip hakim olamayız. Bu yüzden girmem tam tecrübe etmediğim yükün altına. Daha bugün Teoman abi ile Marmara deniz suyu aldık ben 3 damacana değişim yaptım. Ama gel gör ki 2 damacana içme suyu ile su değişimi yapıp araya bir de bir damacana doğal su ekledin diye su da sararma oldu diye yazıyor ve balığın ağzında beyazlık oldu diye yazıyorsun. Ben nasıl çıkarım bunun içinden gel sen söyle bakalım ?

Bizim derdimiz kimseyi Marmara suyuna çekmek değil ki. Herkesin kendi şartlarına ve isteğine göre elimizden gelen veya veya fikir bazında destek olmaya çalışıyoruz. Bunları almak veya uygulamak tamamen kişilere kalıyor.

2. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Abi işte bende onu diyorum elementler için marmara suyu daha iyi olmaz mı? Sararmadan yada balığın ağzındaki kabarmadan forumu sorumlu tutmuş değilimBen sadece gelişmeleri yazmak istedim.Sen; Ahmet çamaşır suyu dök faydalıdır de dökerim.Bizde köy yansada ağa sağ kalır.Senin söylediklerini harfiyen uyguluyorumTemel abi.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Düşündüğün gibi değil element konusu Marmara için. SPS mercanlar doğal ortamlarındaki yapıyı arayan mercanlardır Soft mercanlardan artı olarak. Bu yüzden suni tuz kullanman en güzeli. Fakat sistem yoluna girdiğinde küçük oranlarda doğal su girişleri yapar denersin ama bu aşamada uygun değil bana sorarsan.

4. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Abi birebir doğal ortamlarını sağlamamız imkansız zaten.Sps ler o kadarda önemli değil ben lps leri daha çok önemsiyorum.Sorularımda senden biraz daha bi şeyler kapabilmek için.Tilkiler aç abi.

5. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Şunuda belirtmek isterim.Eğer beraber yaptığımız bi yanlış olursa bu foruma kazandırdığı tecrübe kayıplarımızdan daha önemli olacak.Yani şunu yaptık ama olmadı diyebilicez.Tabi başarılarıda beraber gözlemleyip gururlanıcaz.Biz yaptık oldu dicez.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Rica ederim Ahmet, biz bildiğimizi gizlemedik burada hiçbir zaman. Senin kadar akvaryumunun düzene girmesini istediğimden şüphen olmasın. Ancak yazdıklarım senin en zararsız ve en iyi şekilde sorununu çözmek istememden öte değil.

Marmara suyu için ben ciddi emek verdim ama bize güvenen arkadaşlar bazen ana kurallar kısmını unutabiliyor. Biz senin akvaryumundan söz ederken sıfır bir akvaryumu kurmuyoruz. Kurulu olan ve içinde balığıyla olsun mercanıyla olsun bir canlı yükü olan akvaryumdan söz ediyoruz.

Hal böyle olunca alacağın doğal suyu işleyip, temizleyip ve yoğunluğunu artırarak hazır hale getiremiyoruz. Canlılar direk alınan suya tepki verebilir bu olasılığı sıfır gösteremeyiz.

Anlamış olduğunu düşünüyorum. Senin akvaryumun suni tuz ile su değişimleriyle de düzelir. Sen canını sıkma. Yeterki akvaryumunu bize anlat ve göster. Mesela hiç ama hiç ummadığın bir uygulama tüm sorunlarının kaynağı olabilir. Mesela sumpa su inişe ekleyeceğin vie file benzeri malzeme aklının ucundan geçmese dahi senin ana sorun kaynağı çıkabilir. Bunları gördük ve yaşadık. Sabır iyidir ve sen düzeltmelerini yaptın. Sıra şimdi suyunda olmaması gerekenleri yeni suyla eklemeden su değişimi yapmanda.

7. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Evet Temel abi bu akvaryum hobisi çok esnek ve sınır yok denilen bir hobi.Senden fırça yememek için yazmadım ama bu gün de su değişimi yapamadım ama su gayet berrak.Yani dün neydi bu gün ne oldu.Abi ben yinede marmara derim.Son söz senin.

8. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Abi bi sorum daha olacak.Balıklar taze karidesi çok seviyor.Her gün versem bi zararı olurmu? Yani nitrat açısından falan.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bazen akvaryumları kendi akvaryumum gibi görüyorum ve kendimi kaptırıyorum sanırım. Fakat fırça olsa da altında iyi niyet olurdu boş ver. :ay: Aşağıdaki alıntıda durumu çok güzel izah ettim bence Ahmet. En güzeli ve en hayırlısı yapıyı düzeltip biraz keyif yapınca ve seni rahatlıktan kaşıntı alınca bunu yapman en güzeli bence. Su değişimi yapmamış olmanın sebebleri vardır illaki, o yüzden bize laf düşmez ama ihmal etmezsen iyi olur.

10. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Abi üç sorum var.Günlük karides verilmesi doğrumudur? Kaya tuzu kullanılmalı mı? Tuzluluk oranı sence en iyi kaçtır?

11. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Evet Temel abi üç günde altı damacana su değişimi yaptım.Şimdi napıyoruz?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ahmet ilginc sorular sormussun sasirdim acikcasi.

Gunluk karides vermek dogru mu diye sorarken soru acilimi eksik. Kime veya kimlere gunluk karides ?

Kaya tuzu nerden cikti anlamadim, ne ise yarayacak? Boyle bir uygulama tuzlu suda benim bildigim yok.

3 gunde 6 damacana su degisimi ardindan senin gozlemin nedir ? Yuzeyi hareketlendirdin mi , cryano olan bolgeleri su degisimi sirasinda temizledin mi ?

Cep mesaj...

13. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Abi haklısın.İşte kafamdaki binlerce tilkiden bi kaç tanesiydi bunlar.Yersiz zamansız aklıma gelen her şeyi sorup öğrenmek istiyorum senden.Ben bardağı sirkeyle doldurup senin için boşaltmış durumdayım.Sense bilgi dolu bi surahi.(Tabiri affola) Kızacaksın sıkılacaksın abi ama kurtulamayacaksın.Günlük karides balıklar iştahla yiyor blue tang,maron,damsellar ve diğer bi kaç tür karides falan.Suyunuda sıkarak veriyorum tridacna falan bayaa açıyor kendini.Yani bu hoş bi durum günlük verilirse nitrat vb.gibi zararlar oluştururmu? Su değişimi gözlemlerim balıklar biraz sersemledi mercanlarda biraz serpildi.Sert mercanları kaybettik.Beyazladı hepsi.Kırmızı,yeşil ve turuncu olan kısımlar.Kaya tuzu ise ek bi çözüm olarak düşündüm.Malum marmara suyunun tuzluluğu 1000/12 gibi ölçtüm ben.Dolayısıyla tuz ilavesi gerekti.İlaveyle 1000/21 civarı oldu tuzluluk.Bunu birincisi kaya tuzuyla tamamlasaydık bi sakıncası olurmuydu ikincisi kaya tuzunun parazitleri temizlediğini okumuştum bi ara o bakımdan faydası olurmuydu?Cryano kısmen temizlendi.Belli belirsiz kısımlarda kaldı.Saygılar...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cryanoyu azalttık ama bu uygulamalar ile anlam ifade etmez. Kaya tuzu ile deniz akvaryumunun tuz yoğunluğunu yükseltmeni sen yazmamış ol en iyisi, biz de okumamış olalım. Tatlı su balıklarında parazit temizliğinde vs kullanılabilir ama tuzlu su da tatlı su banyosu yaptırılır tersi olarak.

Karidesi balıklar ve bazı mercanlar, omurgasızlar sevebilir ama bu kapalı sistemlerde hergün vermek gerektiğini göstermez. Bu şekilde günlük devam edersen cryano da geri gelir, dolmuşcu Mustafa'da. Su değişimi yaptın biraz bu gibi gıdaları verirken dikkatli olmalısın. Haftada bir veya 2 kere yeterlidir abartmadan. Akvaryum sistemine güvenmen iyidir ama kuru gürültüden güven yanlışa götürür.

Gelişimi merak etmiştim fotoğraf yayınla diyecektim ama şimdilik vaz geçtim. Yanlış olanları keser ve biraz daha su değişimi yaparsan zamana yayarak ondan sonra yayınlarsın.

15. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Eyvallah Temel abi.Filtre malzemelerine bi ilave yapacakmıyız? Şu anda hala üst katta sporax orta katta elyaf var alt kat boş.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen devam bence, ilave edeceksen daha once sisteme yanlislarla soktugun fosfat'I almak icin fosfat tutucu kullanabilirsin.

17. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Ne önerirsin abi?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fosfat tutucu kullanabilirsin. Dediğim gibi girişini kestik sisteme. Eğer alt çekmece kafana takılıyorsa orada sistemde kalan fosfat'ı almak için Fosfat tutucu kullanabilirsin. Marka olarak bir öneri yazmaktansa kaliteli olmasının iyi olacağını yazabilirim. Kullanmadığım için markalar hakkında benim fikrim yok.

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Temel Bilgiler Sistem Sorunlarım İçin

Sn. Temel Bey, tuzlu su kurulumu yapacak birisi olarak bu konuya ait tüm yazışmalarınızı okudum. Sabrınızdan, bu denli iyi niyetli şekilde yardımcı olma çabanızdan ve bir kişiye ışık tutarken tüm formu bilgilendirerek bizleri de aydınlattığınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Umarım benim kurulumumda bana da yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkür eder iyi geceler dilerim. Saygılarımla,

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Cevap: Temel Bilgiler Sistem Sorunlarım İçin

Temel abi kısa bir aradan sonra tekrar merhaba.Cryanolar artmaya başladı bide sakalsı kahverengi yosunlar.Ara ara su değişimi yapıyorum marmaradan.Canlı kaybı yok şu ana kadar.SAYGILAR...

Sayfayı Paylaş