1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Temel Kimyager Olursa

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 19 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Benim çok sevdiğim bir gerçek yaşanmış hikayedir. Umarım akvaryumcuya kızanlarda, forumlardaki bilmişleri takip edenlerde kendinden birşeyler bulacaktır. Vel hasıl sohbet tadındadır. :ay:

  Temel deniz akvaryumu kurmaya karar vermiş ve forumları okuyarak kurmuş. Akvaryumu kurduktan sonra forumlara kafasına takılanları sormayı düşünüyormuş. Öyle ya Temel konu açmadan önce makale ve konu mesajlarını okumayı doğru bulmuş.

  Akvaryumu kurmuş yeterli süreyi beklemiş ve iki tane balık satın almış bakımı kolay türlerden. Birkaç gün sonra balıklar beyaz benek olmuş.

  Temel hemen foruma konu açmış ve sormuş tabi ' arkadaşlar balıklar beyaz benek oldu nedendir ve ne yapmam gerek '

  Bir arkadaş doğal olarak sormuş..Temel Bey nitrat değeriniz nedir ölçtünüz mü ? Temel anlamış durumu ve hemen nitrat testi almış ve ölçerek foruma yazmış. Nitrat değerim 20 ppm arkadaşlar.

  Ölçmesini söyleyen arkadaş eklemiş hemen yüksek sayılır Temel Bey bence % 20 su değişimi yapın.

  Bir mesaj daha yazıldığını görmüş Temel. O mesajda arkadaş sormuş ' Nitrit daha önemli akvaryum yeni kurulmuş acaba kaç ' Öyle ya adam haklı nitrit ne olacak. Temel hemen bir nitrit testi almış ve ölçmüş foruma yazmış. Arkadaşlar nitrit 0,9 mg/l çıktı. Öneriyi yazan arkadaş cevap yazmış ' Temel Bey nitrit yüksek %30 su değişimi yapın acil olarak '

  Foruma, tuzlu suya hakim ve profesyonelce bu işi yapan bir arkadaş mesajların altına okkalı söylemle bir mesaj yazmış ' Temel Bey deniz akvaryumları tatlı suya benzemez amonyaktan başlayarak suyu test etmek gerekir. Amonyak değerini bilmek gerek. Yemleme yapmışsınızdır ve biyolojik sistem oturmamıştır. Amonyak ölçülmeli kesin olarak. Tuz yoğunluğunuz kaç bunu yazmamışsınız '

  Temel akvaryumcuya koşmuş tuz ölçeri almış, amonyak testini de almış ölçmüş ve foruma yazmış. Amonyak budur, tuz yoğunluğu şudur arkadaşlar.

  Temele mesaj geçikmemiş ' Amonyak değeri biraz yüksek. Tuz yoğunluğu normal ama siz acil olarak su değişimini %40 olarak yapın demiş '

  Temel su değişimi yapacak ama tuz yok. Parayıda test kitlerine, tuz ölçerine vermiş ve saat akşam 11 olmuş. Sabah balıkları ölmüş Temel'in. Tuzu olmadığı için.

  Tüm testlerin ve olumsuzlukların ardından söylenen ve yine tavsiye edilen su değişimidir yani size bunun için önce Tuz gerekir. Ana malzeme yoksa test kitleri ancak sadece belirlemeye yarar ama sonuca noktayı koyamaz.

  Akvaryumcudan ne isterseniz size onu verir, ne öneride bulunmasını isterseniz ticari açıdan en ideal olanı verir. Forumlara ne sorasanız onu öğrenirsiniz ama Temel'in işinde olduğu gibi değildir gerçek forumlar. Gerçek forumlar elin altında olması iyi olan malzemeler ile can damarı olan malzemeleri iyi ayıran yerler olmalıdır.

  Forumlarda test kitlerinin ölçeceği oranların ardından çıkacak olan asıl müdahale malzemesini bulundurmak gerektiğini, tuz miktarını litereye kg olarak yazan, yazabilen, yazabilecek kişiler olması test kitlerini yalayıp yutanlardan daha faydalıdır. Test kitleri olmalı ama onlardan öncelikli olması gerekenler olabilir. Yoksa hikayedeki temsili balıkları ölmüş Kimyager Temel'ler çoğalır buralarda.

  Sevgiler...
   
  hayrett38, Lake Tanganyika, fth-94 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş