1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Temizliği en rahat üst filtre yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde alper5959 tarafından 24 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Merhaba arkadaşlar.470 lt. civarı olan ana tankıma üst filtre yapma işine giriştim çünkü mobilyalı sistemde filtreyi arkadan tak temizle çok zor oluyordu.Aldım elime elması başladım kesmeye.Daha doğrusu kesmeye çalıştım ilk başlarda ve üstün çabamla 1 leğen dolusu kırık cam elde ettim :F

Birleştirme aşamalarını fotoğraflayamadım tek başıma yaptığım için kusura bakmayın

Filtrenin temizlenen suyu akvaryuma dökülürken ses çıkarmaması için dakotaya bi delik açtım süpürge hortumu takıp hortumu akvaryuma soktum

Sırasıyla sağdan sola bölmelere seramik,kömür,sünger,elyaf kullandım.kirli su girişi sağ taraf süpürge hortumundan temiz su çıkışı dol taraf.Camlar ellerimizi kesmesin diye köşebent de koydum.

Kafa motoru olarak atman 202 yi tercih ettim.atman 202 nin su debisi tam geldi su filtreden taşmadan dökülüyor.203 alcaktım o taşırırdı iyiki almamışım.

Tüm bunları yaparken cam kesimi sırasında elimi 5 defa,köşebentleri demir testeresiyle keserkene 1 defa ve tuzla içini ovalarkende 1 defa kestirecek kadar üstün bir başarıya sahip olduğum içinde kendimle iftihar ederim tem03.gif

Ve akvaryuma dip çekimi yaptım tam 24 saat sonra su cam gibi berrak oldu.

Ana tankımdan görüntüler

Olcay ağbi bu yunusların fotolarını senin için yüklüyorum gözün yunus görsün ağbi :crazy: :D

Bu arada yunuslarımıda kalabalıklaştırdım ağbi geçenlerde burgazdan aldım akrabamdan.

Temel ağbi çok sevdiğin için bu sp fotolarınıda senin için çektim :sar:

Sp yavrularımdaki renge bakarmısınız maşallah

Bunlarda yavruluk akvaryumlarım.Bugün nedenini anlamadığım bi sebepten dolayı 25 yavrum öldü :can:

Umarım bu filtre paylaşımı arkadaşların işine yarar.Haziranın başındada sert strafordan çatı şeklinde kapak yaparak filtreyi gizliycem.

Saygılar...

RuFKaD, YIKIKTEMO, reis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Temizliği en rahat üst filtre yapımı

Allah ım bügünleride gördüm çok şükür.Demek bendende sakar Şakir ler varmış.:D Adımı çıkartmışlardı her seferinde biyerlerimi kestiğim için.Valla bunu okuyunca moralim yerine geldi. :D

Alper emeğine sağlık güzel bir üst filitre yapmışsın. Filitre akvaryumun üstündeki kayıt tamı duruyor ? Yoksa akvaryumun arkasındamı ? Eğer akvaryumun arkasındaysa çok dikkatli olmalısın.Olası bir taşma sonucunca akvaryumdaki tüm su eve basar.Ama kayıtın üstünde duruyorsa sorun yok.Olası bir taşma durumunda su akvaryuma akar.

Unutmadan yazayım,14.ncü resimdeki sp yi kusturma vakti gelmiş Alper :ay:

Son olarak; yunusların hakkında yorum yapmak istemiyorum Alper.Şimdi moralini bozarım felan uçar gelirsin buraya neme lazım.:F Ama şunu ilave edeyim,sondan 9 .ncu resimde kambur bir yunus görüyorum.Resim net olmadığı için anlayamıyorum ama İnşallah o kambur dişidir.Eğer dişiyse yaz bir kenara o balıktan dehşet yavru alırsın.:ay:

alper5959 bunu beğendi.
  3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Ellerinize Sağlık Alper Bey, Güzel bir çalışma olmuş. Kendisi için üst filtre yapmak isteyen arkadaşlara örnek teşkil edecek titizlikte ve ne dakar dikkatli olmaları gerektiğine örnek teşkil edecek bir çalışma Sağlık ve bol yavrulu balıklar dilerim.

alper5959 bunu beğendi.
  4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Alper eline sağlık. İlk deneme için gayet iyi ;)

alper5959 bunu beğendi.
  5. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Ellerinize sağlık Alper bey :)

alper5959 bunu beğendi.
  6. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ya ağbi bi işi hevesle yapıyorum çalışırken o an işten başka şeyi gözüm görmüyo biyerim kesilse çizilse bile pek tınlamıyorum.Filtre orta kayıtta Olcay ağbi taşsada problem olmaz.Sp mi yarın sağcam ağbi 1-2 günü daha var onun.

9. resimde filtrenin su debisi gözüküyo bende ağbi sende eksik veya açmayan resim mi var anlamadım.Dediğin kambur dişi bu mu ağbi ?

Ya ama yunuslarım fenada sayılmaz ağbi şimdi 30 tl verdim ben yukardaki fotodaki dişiye ve akvaryumcularda veya tanıdıklarda daha böyle dişi görmedim bile ağbi o daha büyüsün dahada güzel olucak.Kırma benim hevesimi biliyorum çok daha güzeller var ama iyi de geç tem05.gif

Ayrıca sağol Bekir ağbi 'dikkatli olmaları gerektiğine örnek teşkil edecek bir çalışma' kısmına bayıldım :D

Tüm yorum yapanlara teşekkürler...

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bahsettiğim kambur buydu Alper.

Ama yukardaki balıkta güzel de dişi olduğuna eminmisin ? Erkeğe benzettim ben onu? :smiley33: Bi anüs vent kontrolü yapsana? Eğer dişiyse on numara diyebilirim.:nazar:

8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Kontrol ederek aldım zaten ağbi o dişi.Ayrıca senin gösterdiğinde dişi ama erkek onu bayağa hırpaladı totosunu zor kurtardı gidiciydi bereket yaşadı ağbi.Bide benim erkek dölsüz çıktı salak hayvan ya döllemeyi bilmiyo yada kısır.Ben dişiler ağzına yumurta aldıktan sonra hiç uzun uzun birbiriyle dönüp döllediklerini hiç görmedim.1 dişime yumurta attırdı 2 dişimin yumurtaları ise mantarlaştı.Hep kovalıyo ağzındaki yumurtalı dişiye vuruyor.Onun için bi erkek daha aldım ama onda göz şişmesi hastalığı başlamıştı ama şimdi yavaş yavaş geçiyo çok şükür kendi erkeğimi verip o erkeği kullanıcam

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yukardaki balık dişiyse ona gözün gibi bak.Güzel bir dişi Allah için.:nazar: Bak birde o bahsettiğim kambur olanda dişiyse ondan çok güzel yavru alacaksın demedi deme.Kambur dişiler geç ürerler ama bir batında 150-170 yavru verdiklerini bilirim.Birazda agresif olurlar.Bahsettiğine göre erkeğin pasif ? O zaman onu dediğin gibi değiştirmen lazım.

Neyse bu arada filitre konusunu yunus konusuna çevirdik kapatalım en iyisi.:D

10. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Evet ağbi ilk sağdığım ve mantarlaşan yumurtalarımı o kambur dişiden aldım 70 tane.Pasif derken hayvan anlattığım gibi ağbi ya kısır yada döllemeyi bilmiyor.

11. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Ellerinize Sağlık Alpe rabi, Güzel bir DIY çalışması olmuş.

alper5959 bunu beğendi.
  12. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Kısır kısır :crazy1::crazy1:

Bu arada güzel olmuş filtre...

13. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Yok mehmet ben o kısır kelimesini dişi için değil erkek için kullandım.3 oldu dişilerim yumurta alıyor ama erkek döllemediği için mantarlaşıyor.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Alper mükemmel olmuş. Sen de işlevini beğenmişsin anladığım kadarıyla. Leğendeki camlara aldırma bence, Olcay olsaydı dükkanın vitrin camlarına girişmişti ortada kesecek cam bırakmayınca. Üstelik o leğen almazdı ıskartaya çıkan camları.:F

Ellerine ve emeğine sağlık. :emt:

15. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Temel ağbi acayip memnun kaldım bu üst filtreden.Dolap arkası dış filtre hammallık gibi geldi bunu yaptıktan sonra 3. gün oldu acayip güzel topladı filtre.Olcay ağbi benle dalga geçti ama senin sözlerine bakarsak al birimizi vur ötekimize :D Olcay ağbi ikimizde reklamcıyız , sakarız günün birinde türk filmlerindeki gibi kardeşlik seneryomuz cıkmasın acaba ikimizden birinin camiye bırakılma ihtimali olabilir mi tem05.gif

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Valideye bi sormak lazım.:D

17. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Gerçekten güzel tebrikler.

alper5959 bunu beğendi.
  18. thundereblue

thundereblue

İsim:
    Emre AKDOĞAN

Resim linkleri ölü yenilenebilirmi ?

19. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Malesef yapım aşamalarının fotoları bende silindiği için tekrar yükleyemem :(

Sayfayı Paylaş