1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Temizliği Kolay Kullanışlı Efektif Filtre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mevcut akvaryumlara ve mevcut akvaryumun hacimine göre belirleyebileceğimiz bir iç ama dış filtre kadar verimli bir filtre yapımına bakacağız. Bu filtrenin temizliği üstelik saniyeler içinde yapılabilir kolaylıkta olacak. Buna bir de temiz suyu akvaryum içine daha iyi yayma olasılığını katacağız ve işlemimizi suyu yüzeyden alarak yağlanmayıda filtre ederek sonlandıracağız.

Önce proje aşamasına bakalım kafamızda şeklini şemalini belirleyelim.

Akvaryuma üstten baktığımızda kutu yapacağımız anlaşılıyor. Bu kutu pleksiden tutunda plastik bir kaba kadar suya salınım yapmayacak ve su geçirmeyecek tüm malzemelerden yapılabilır. Projede gördüğünüz gibi su yanlardan iki tarafa doğru çıkıyor ve üstten hazneye doluyor. Tamamen bize kalmış şekilde suyu alttan alış şeklide eklemek mümkün ancak filtre malzemelerinden tam faydalanmak için sadece üstten su girişi daha mantıklı. Aşırı tortu ve fazla balık sayınız varsa sistemi alttan çalıştırmak mümkün. Tamemen sizin tercihinize kalmış. Bunu yapış şeklimizi aşağıda göreceğiz.:bye:

[​IMG] [​IMG]

Akvaryuma uygun bir kafa motorunun su çıkış ağzına bir T koyacağız ve su borularıyla kutunun iki yanından bu boru uçlarını çıkaracağız. Böylelikle akvaryum içinde bir sirkilasyonda yakalamış olacağız. :ay:

Hazne içerisine ihtiyaca göre filtre malzemelerini yerleştirebiliriz. Filtre edilecek suyun alttan veya üstten çekilecek olmasına göre filtre malzemelerini yerleştirmek gerek. Elyaf gibi sık değişen malzemeler üstte olursa filtre temizliği kolayca yapılabilir. Kutunun arkası açık gördüğünüz gibi bu kısmı akvaryum arka çamına yapıştıracağız. Kapanmasında da sorun olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Kötü görünmüyor ne dersiniz ? Güle güle kullanın. ;)

Saygılar...

muratozturk ve reis bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerine sağlık Temel. Bu sistem bitkili akvaryumlarda çok iş yapar, yanlardan verilen su çıkışları, harici akıntı motorunada gerek duymamış oluruz. Ayrıyeten suyu yüzeyden toplaması Co2 nin vermiş olduğu yağlanmayı ortadan kaldırıp, su yüzeyindeki yavaş hareketi ilede Co2 nin dışarı kaçmasına izin vermeyecektir. Heleki içine geçebilecek bir sepet tarzı bir şey yaparsak,bitkili tanklarda sadece elyaf ve Eheim subsubrat Pro ile mükemmelin ötesinde olur. Temizliğinde ise al sepeti dışarı temizle tak........

Bu filtre kim nederse desin iş yapar, hemde fazlası ile.........

Tekrardan emeğine sağlık.....

3. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Süper olmuşda aşa inen sump kısmınıda göstersenydin temel abi

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kaan sump yok ki. :D

Hepsi o filtrenin. Su üstten girip temizlenip yanlardan akvaryuma basılıyor. :ay:

5. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Şu şekil oluyor ortada bu oluyor ve üsteki ızgaradan aşağa doğru iniyor ve motorla basılıyor diğyer konudaki gibi arkasında bişey yok ama bunu yapıştırmak gerek en sağa ve en sola konulabilir.Hatta yan cama bile konulabilir...

6. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Ve bu yapılan kutunun içinde elyap seramik gibi malzemler var motorun tam üstün ızgara koyuyoruz ki koyduğumuz malazemeler aşa düşmesin süper yaa :basardim:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kavramışsın Kaan sistemi evet söylediğin şekil ve yerde çalışabilir.

8. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Bunu yeni yapıcam tanka yapabilirim fakat yapıştırılması gerektiği için biraz zor gibi:smiley33:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapıştırmak neden zor anlayamadım ? Gayet kolay yapışır bence. Slikon kullanılarak yapıştırılabilir.

10. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Yapışırda sonra neolucak bir daha nasıl çıkarıcıaz yada yıkayıcaz.Bunun için bir sürgülü sistem yapılabilir bence tak çıkar :bilmem:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kaan seni iki gündür anlamakta zorlanıyorum. :D Neyi çıkarıp yıkamak zorundayız ? Eğer filtre malzemelerinin temizliği diyorsan kutunun üstü tamamen açık temizlik oradan kolayca yapılabilir. Eğer sen çıkarıp kutunun kendisini yıkamak istiyorsan onu bilemem. :D

12. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Kim ne derse desin süper olmuş akvaryuma da ayrı bir hava katmış:crazy1:

13. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Tebrikler Temel hocam yine bir buluşa imza atmışsın. Ben buna yakın bir filtre yapmıştım geçenlerde, suyu bir taraftan alıyor diğer taraftan veriyor, kutuyu uyduramamıştım da matkap kutusunu kullanmıştım hatta.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet hocam matkap kutusundan filtre fikrine açıkcası hayran olmuştum. Tekrar tekrar kutlarım. Dıy filtre portalında böyle 10.larca filtre paylaşımları varki gerçekten her biri özel. Benim bu paylaşımda Pratikte işlev aynı hocam senin yaptığınla sadece seninki sabit değildi bu sabit bir kutu sistemi. Senin Dıy filtre yapımlarını bence tüm arkadaşlar takip etmeli. Etmeli çünkü bunun aciliyetten bir akvaryum benzeri ortam hazırlama ve filtre bulma zorunluluğu var, acil karantina ortamı yaratma durumu var, ani gelen bir yavru topluluğu olma durumu var. Bu paylaşımlar günü geldiğinde lazım olacaktır. Tabi filtre almayıp bunları kullanamak isteyenleri saymıyorum bile.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?5446-Matkap-Kutusundan-Filtre-Yapm

Diğer işlevinden dolayı beğendiğim birkaç çalışma.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?5692-Basit-Yaplabilecek-st-Filtre

Yine Senin müthiş fikirlerin gibi çok beğendiğim bir filtre fikri çıkarmıştı Ozan hatta yarışmaya katılmıştı o filtreyle. Onunda akıllarda kalmasını öneriyorum.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/...-retim-ve-karantina-haznesi-(-Yarma-projesi-)

Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu çalışmaları yapıp kullanmak bir yana hediye bile ediyorsunuz, her şeyden önce her anını paylaşıyorsunuz. Yürekten teşekkür ediyoruz sizlere portal ailesi ve yönetimi adına. toka:gif

Sayfayı Paylaş