1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Temizlik Akvaryum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde cesi2001 tarafından 19 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık
    Arkadaşlar kumlarımın üstünde küflenmiş gibi bi yüzey oldu. Daha 1 hafta önce dip çekimi yaptım bir zarar verir mi? Yavru akvaryumu olduğu için vatos çöpçü koyamıyorum o yüzden mi oluşuyo acaba?

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: Temizlik Akvaryum

Aşırı yem atıldığında kalan yemler düzgün filtreleme olmazsa bu oluşum normaldir. Yemlemeyi azaltın. Basit işlem ile bu sorunu çözebilirsiniz. Hava hortumunu yavru akvaryumuna daldırın ve diğer ucunu suyu boşaltmak için ağzınızla çekin. Daha sonra bu küf benzeri fazla yem atıklarını hava hortumunu akvaryumda gezdirerek toplayın. Kumlara fazla yaklaştırmayın. Kirli suyu arındırıp pislikleri tutmak için temiz bir tülbent veya faniladan geçirip tekrar akvaryuma ekleyin. Sorun olmayacaktır.

3. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık

Teşekkürler Hasan bey, bir şey daha sormak istiyorum. Büyük akvaryuma denizden topladığım çakıllardan koydum geçenlerde deniz kumunun zararlı olduğunu okudum bir yerde 4 aydır bir sıkıntı yaşamadım ama ilerde sorun olur mu?

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Eğer salınım testini yapıp güzelce temizlediyseniz ciddi bir sorun olmayacaktır.

5. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık

Öyle bir testin varlığından bile haberim yoktu açıkçası. Daha acemi sayılırım bu işte ama 4-5 defa yıkamıştım akvaryuma koymadan önce. Dediğim gibi 4 aydır sıkıntı yok bundan sonra olma ihtimali var mı?

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Evet. Sorun çıkma ihtimali var. Benim park inşaatından toplayıp cichlid akvaryumuna koyduğum taşlar 6 ay sonra salınım yapıp suyu sarımtrak bir renge boyadır. 2 tane makrakanta, 1 tane frenatus öldü. Mümkünse taşları çıkarın ve kuruduktan sonra üzerine 1-2 damla tuz ruhu dökün. Eğer köpürme varsa taş salınım yapıyordur. Akvaryumunuza tekrar koymayın.

cesi2001 bunu beğendi.
  7. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık

hasan bey bugün dediğinizi uyguladım denizden toplamış olduğum taşlarda hiç bir şekilde köpürme olmadı fakat akvaryumla beraber bana verilen ufak beyaz taşlar köpürdü ne yapmalıyım o taşları da nasıl ayıklarım bilmem

Sayfayı Paylaş