1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Temizlik Ekibinin Sistem Yükü

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Saruman tarafından 4 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, tuzlusuya yeni başlamış biri olarak şimdiye kadar forumlarda görmediğim bir konuyu açmak istedim.

Acaba akvaryumlarımızda temizlik ekibinin sisteme getirdiği yük, gözardımı ediliyor? Çünkü gözlemlediğim kadarı ile, şu kadar litreye bu kadar balık fazla deniliyor ama yine aynı akvaryuma 15-20 konç, turbo snail veya fazlaca karides alınabiliyor.

Bu canlıların atıkları gerçekten gözardı edilebilecek düzeyde mi ? Yoksa sisteme kattıkları avantajlar nedeni ile, önemsiz bir ayrıntı olarak mı kalıyor?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir düşünce kutlarım. Bunu ben de hep düşünmüşümdür. Tabi her akvaryumun yapısı çok farklı yani öyle akvaryumlar var ki karideslere, konç ve turbo snaillere çok iş düşüyor. Olmaması gereken oranlarda alg, diyatom, yemlemeden tabana dağılan yemler vs çok olan akvaryumlar var. Konuya bakış açınızı eğer bu canlıların ne tükettiği noktasına çevirirseniz sorunuza yanıtı bulabilirsiniz. Eğer küçük boyutlu birçok balık varsa yemlerde küçük yapılıdır ve fazlaca dağılır. Bu yemleri kim yerse yesin bir atık bırakır sonuç olarak ve bu snail veya karides hiç fark etmez. Fakat yenmemiş yemlerin atık yükü ile içeriği % 80 tüketilmiş yemin atığı aynı değildir.

Yosun tüketenlere gelince yani sürekli alg yiyenlere bunlar bence akvaryuma yük getirir sürekli çünkü algler genelde istenmeyen olgulardır akvaryumda ama bir anlamda suda besinleri var olduğu için varlardır. :ay:Tüketirler ve atık üretirler, hobici alg yapacak oluşumları sürekli sokar ve döngü döner.

Bazı akvaryumlarda ise (mesela ben de öyle şu anda ) bu tarz temizlik ekibinin tüketeceği birşey yoktur. Yemleme yapılmaz ise zaman içinde ölürler, yemleme yapıyorsanız da atık yüklüyorlar demektir... Bu düşüncelerdeyim.

Saruman bunu beğendi.
  3. görkemtemel

görkemtemel

Bunu hiç düşünmemiştim ,tartışılması gereken bir konu bence.Litreye göre cocnh ve snail hesabı vardır muhakkak. :smiley33:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görkem bence litreye göre bu hesabı yapamayız. İçinde balık olmayan mercan ağırlıklı akvaryumlar var, içinde sadece balık olanlar var, karışık olanlar var, bunların farklı beslenmeleri var, her akvaryumun alg yapısı farklı farklı gibi kavramlar çıkar. Bence her akvaryumun kendi durumu ve ihtiyacı belirlemeli.

Sayfayı Paylaş