1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tennenti Tang Benek Hastalığı

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde syucel tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tennenti Tang Benek Hastalığı

Düzelir o balık bu akşamda rahat uyu sen.:ay:

syucel bunu beğendi.
  2. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel
    Cevap: Galiba Hayat Mavide (Tuzlu Su Kurulum) :)

Bendeki sorun tekrarladı, ısıyı yükselttim su değişimi yapıyorum. Sarımsak ve zencefil vermeye başladım tekrar. Benek diğer balıklara sıçramış durumda. :(

Epargriseovit 1 Ml ilaç kullanmayı düşünüyorum ama miktar ne olacak, kaç litreye kaç ampul. Birde bir büyük bir küçük ampul birliktemi kullanılıyor.? Üstad önceki mesajlarda ilaç için üç ampul kırıp akvaryuma dök demişsiniz , büyük ve küçüklerle birliktemi atılacak? Kusura bakmayın pek anlamadım o kısmı.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Serdar öncelikle. Bir işlem, müdahale yapılmadan tekrarlaması ilginç biraz. Yapılan bir işlem, müdhale yok mu ? Yoksa aklıma parazitin ergenleşerek balığı terk ettiği ve tabanda kist oluşması ve açılması sonrası tekrar suya dağılması geliyor bu durumda eğer müdahale yoksa. Kısaca döngüsü işlemiş olabilir.

İlaç kullanımı gayet net, 2 adet kırmızı tüp dökülecek ve bir adet büyük şeffaf sülüsyon olan dökülecek. Şeffaf olan kullanılmasa da olur. Duruma göre bir iki gün sonra ilave yapılabilir. Şeffaf olan büyük tüp, C vitamini kısaca. kırmızı olan asli faydalanacağımızdır.Isıyla bu kadar oynamak pek doğru değil, ısıyı yükselttiğin oranda oksijen içeriğini artımazsan oksijen oranı düşer ısı yükseldikçe, bu Ph değerine kadar etkiye gider. Su değişimi yapıp beklemen yerinde olur.

4. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Üstad tanka hiçbir müdahalede bulunmadım. Pazar günü hafif bir beyazlık vardı balıklarda ama iki gündür şiddeti arttı. Blue tang ve yellow tang şuan en çok etkilenen. Yem yemede sorun yok bir tek bicolor angel biraz durgun. Dün sumptan dip çekimi yaparak bir damacana su değiştirdim. İnişe elyaf koydum, uzunca bir süredir elyaf kullanmıyordum. Akşam yine bir damacana su değişimi yapacağım ve bu ilacı kullanayım mı? Kullan derseniz yaklaşık 400 lt. bu üç tüp yeterli gelir mi? Kaç gün ara ile tekrarlamam lazım.? (Uff çok soru galiba?) Gerçekten insanın sinirleri bozuluyor böyle bir durumda.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence su değişimini yap ve ilacı kullan.

6. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Peki kullanıcam, kullanım miktarı nedir? 400 lt. için üç tüp yeterlimi yoksa fazlamıdır?
    Birde ilaç kullanıldığında ps kapatmak gerekir mi?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet iki adet kırmızı tüp bir adet şart olmamakla birlikte büyük şeffaf tüp kullanabilirsin. Protein skimmer aynen çalışmaya devam.

8. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Tennenti'yi çıkardım akvaryumdan maalesef. :(
    Benek bir türlü geçmiyor, su değiştirdim, yoğunluğu düşürdüm, ısıyı arttıdım, ps sulu topluyor hala, akıntıyı arttırdım ilave motor ekledim,ilac olarak bemiks ampulu yeme emdirerek verdim.
    Ama hala devam ediyor. Bende bıraktım artık cumartesi gününden beri hiç müdahale etmiyorum. Yeme yeme sorunu yok fakat benek diğerlerine geçiyor. Dün black ocellaris bembeyaz olmuştu.
    Sabah bicolor angel ortalarda yoktu. İnşallah kötü son olmaz çok seviyorum yem için çok uğraşmıştım.
    Bir hafta daha bekleyip durum düzelmezse, balıkların hepsini on gün kadar başka biryerde misafir edeceğim. Ciddi bir su değişimi yapacağım.
    Hiçbir şey yokken aslan gibi tank alabora oldu resmen.

Heliak bunu beğendi.
  9. Heliak

Heliak

Serdar abi bu beyaz benek hastalığı cidden insanın moralini bozuyor. Aynı durum benim tatlı su akvaryumuna geldi şuan onla başa çıkmaya çalışıyorum. Başlarda 2-3 balıkda vardı fakat sonra hepsine yayılmaya başladı. İlaçta kullanamıyorum. Artık beklemekten başka çağrem yok benimde.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Durup dururken bu sorun cikmaz akvaryumda. Yeni balik ekleniyor ve Tang turleri iyi tasiyicidir. Baligi iyi secmek gerekir. Akvaryum bu hastalikla istila edildiginde akvaryumun her bir unsuru duzelmesinde onemlidir. Bazen yarattigimiz su gucu yetmez. Bence de koklu bir su degisimi yapilsa fena olmaz.

11. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Üstad "hiçbirşey yokken" dediğimde kendime kızıyorum. Herşey güzel giderken akvaryuma balık ekleme sevdası bozdu işi.
    Tabii birde karantina tankı olmaması. Aslında balıkta çok sağlıklıydı yem yiyordu (hala yiyor). Ama gizli taşıyıcıymış herhalde. :)
    Az önce ev ile görüştüm bicolor piyasaya çıkmış ama durumu pek iyi değilmiş.:(
    Diğer balıkları çıkartıp su değişimi şart oldu galiba. Akşam akvaryumcuya götürüp orada misafir edicem bir süre.
    İnşallah hiç kayıpsız atlatırım.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Serdar bey hep bizim suçumuz. Bende blue tang aldım beneği atlattı. Hemen choclate tang ekledim. Tekrar benek oldu tüm balıklar ve sonuç hüsran. 5 adet balığı öldürdük 1 balık ekleme sevdası yüzünden.

13. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Evet haklısın, fakat ben aslında çok sabırlıyımdır. En son balığı 6 ay önce Eylül 2010 da eklemiştim. Güzel balıktı Tennenti ama biraz pahalıya mal olucak galiba.
    Neyse artık işin nasıl düzeltebiliriz kısmındayım.

14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Bence burda birşeyleri atlıyoruz gibime geliyor. Önemli olan çok bekleyip teker teker balık eklemek veya hiç zaman aralığı vermeden balık eklemek bu sıkıntıların tek sebebi değil. Bizim atladığımız asıl konu yapay olarak oluşturduğumuz sistemi tam olarak tanıyamamaktan kaynaklanıyor. Doğru analizler yapamadığımızdan bunlar başımıza geliyor olmasın. Balıkların birbirleri ile uyumundan tutun, akvaryumdaki suyun ph, tuzluluk oranı nitrat seviyesi, suyun oturmuşluğu. Kısacası akvaryuma ekleyeceğimiz balığın sistemin onu kaldırması, balığında yeni ortamı kaldırabilecegini iyice analizlerden sonra balıkların eklenmesi.
    Neden mi bu kanıya varıyorum, sırf akvaryumcuda hasta olmuş, hertarı beneklenmeye başlamış ölmesin diya alınıp sağlam bir sistem içinde hiç bir ilaç kullanılmadan düzelen balıklar biliyorum.Nasıl olurda balık iyleşiyor, diğer balıklar zarar görmüyor diyebilirsiniz. Ben sistemdeki canlıların cok sağlıklı ve sistemin çok kararlı olmasına bağlıyorum, ve zamanla hasta olan balıkta iyleşiyor. Ama sistem ucu ucuna duruyorsa, hasta balık sistemdeki zincrlerin kopmasına sebep oldumu bütün sistem birden çöküyor. Kararlı iyi bir sistemde balıkları tedavisi için çok bir oynama veya ilaç takviyesi gerekmiyor, sadece zaman gerekiyor. Ama bu değilki geridönüşü olmayan hastalıklarda kararlı bir ortamda iyleşir. Lafım beyaz benek hasatlığı dediğimiz hastalıklara...
    Ben birzat bunları kendi tankımda yaşadım. Akvaryumcuda hasta olan ve ölmesine kıyamadığım balığı aldım ve tankıma koydum sarımsar hariçinde hiç bir şey vermedim, eklediğim balıkta orange shoulder tang, akvaryumda en hareketli balığıdır, bulaşmadığı hiç bir balık yoktur, ve 3 ay gibi bir süre içersinde hastalığından hiçbirşey kalmadı.

YIKIKTEMO ve cimlikaya bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ozkan biraz da tecruman olmus aci bazi gerceklere. Maalesef satir aralarinda kaybolup giden tecrube aktarimlari ile dolu ama isler canli satin alirken veya akvaryuma mudahale edilirken degisiyor. Bazen yazamiyoruz ama kendimiz yaptiginda yazabiliyoruz. Benim akvaryuma ekledigim powder blue tang baligi da benekliydi ve aslinda ilginctir bazen baliklari tek tek eklemek tam tersi hastaliga davetiyedir.

Burada unutulan su kalitemizi bilmemiz gerektigi kadar hangi baligin veya baliklarin ekledigidir ve yine bunlarin basit siralamasidir. Bir akvaryuma ilk once bu tarz sorunlara hassas olan turler eklenir ve surec atlatildiktan sonra tasiyici adayi olmayanlar eklenmelidir.

En onemlisi ise bu asamalar akvaryumun islerininin bittigi asamalar olmalidir. Balik eklerken koklu mudahaleler yapilmamali.

Cep meaj...

Courageous bunu beğendi.
  16. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Mutlaka bir yerlerde hata ve eksiklik vardır. Amaç bunları görebilmekte.Dün bicolor angel öldü maalesef. Haftasonu yüklü bir su değişimi yapacağım.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üzüldüm balığa. Sağlık olsun üzülme. Akvaryumun çok iyi görünüyordu oysa bir anda bir balık eklenmesiyle zaiyat verilmesi ilginç. Tennenti Tang gibi son derece dayanıklı bir balık normal değerleri olan bir akvaryuma kolay adapte olması gerekirdi. Katkı anlamında eklenenler oldu mu bilemiyorum.

18. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Üstad tennentide bir sorun yok hala yaşıyor, fakat benek kesinlikle ondan geldi. Sağlıklıydı yem yiyordu hala yiyor ama diğer balıklardan az daha büyük benek ile birlikte diğer balıkların stresi ile iyice tetikledi galiba.Bende onu çıkardım. Su değerleri normal sorun yoktu.Hiçbir katkıda eklemedim, bugün 7-8 damacana denizden su getirip değişim yapacağım. Bu sabahta black ocellaris ölmüştü.
    Bakalım inşallah toparlayacağız.
    Şuan tankta ;
    1x yellow tang
    1x blue tang
    1x naso tang
    2x chromis
    3x ocellaris
    1x fire goby
    2x cleaner shrimp
    1-2 mercan,teke,conch vs. var.

Yellow ve blue tangtaki benek devam ediyor.

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Serdar bey sıkmayın canınızı diyeceğim ama aynı durumu ben yaşadım 1-2 hafta kadar önce. Gerçi benimki amonyak patlaması yüzündendi ve üstüne benekte eklenince balıklar kaldıramadı. Bende 2 ocellaris, 1 blue tang, 1 choclote tang, 1 adet fox face kaybettim malesef :(

Hastalık döneminde Temel abi yanlış hatırlamıyorsam denizden değilde suni tuzla değişim daha iyi demişti bana.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su değişimleriyle normale döner inşallah. Akvaryuma taşımış olabilir hastalığı dediğin gibi. Doğal su kullanılan akvaryumlara balık alırken ve alınan balığı adapte ederken daha dikkatli olmak gerekiyor. Sonuç olarak satın alınırken sağlıklı görünse bile, hatta balık kapalı sistemlere alışık dahi olsa suni tuzla kurulmuş akvaryumdan tamamen farklı bir yapıya sahip suya giriyor. Alıştırırken daha yavaş hareket edip balığı akvaryuma hemen eklemek yerine akvaryum içine asılacak bir alıştırma haznesinde birkaç gün tutmak faydalı olur. Balığın üzerinde gelecek olan görülmeyecek kadar küçük benek parazitleri ergenleşmeye birkaç gün içinde başalayıp görülürse balığı terk etmeden banyo vb çözümlerle üzerinden atması sağlanabilir.

Sayfayı Paylaş