1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Termostat Ile Hem Isitici Hem Sogutucu Soru

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde burak ozu tarafından 17 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Merhabalar,

Akvaryumu hem isitmak hem de sogutmak icin Enda ET2411 termostat kullaniyorum.

Isitma ve sogutma icin termostatin ozelliklerinden isitici veya sogutucu fonksiyonlarini secmem gerekiyor.

Termostat ozelliklerini inceledigimde alarm modunun oldugunu gordum, fakat elektrik ile ilgili bilgi sifir olunca hicbir sey yapamadim.

Sorum su, termostati sogutucu modunda surekli olarak calistirirsak ve alarm cikisina isiticiyi baglarsak, sistemis iki yonlu calistirabilir miyiz ?

Bu calisma seklinde alarmin acilma ve kapanma derecelerini ayri tanimlayabilir miyiz ? (Yani 25,6 sogutucu calisir, 25,4 durur, 25,0 isitici calisir, 25,2 isitici durur gibi)

Bilen varsa ve soyle zircahil adama anlatir gibi anlatmaya usenmezse cok sevinirim :)

2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Burak merhaba;

ET 2411 ile ısıtma ve soğutma işlemini bir arada yapamazsın. Bu cihazın enversör ve normalde açık iki tipi, ama tek kontak çıkışı vardır. Dolayısıyla hem istediğin şekilde iki set değerini giremezsin ve hemde zaten buna uygun sayıda çıkış fonksiyonu yok cihazda.

Eğer ısıtma ve soğutma işlemini tek cihazda yapmak istiyorsan yine Enda'nın ET 2412 cihazını alman gerekirdi.Bu cihazda okunan tek sıcaklık değeriyle birbirinden bağımsız iki fonksiyon parametrelerini ayrı ayrı kumanda edebilirsin.

Sen her ihtimale karşılık cihazın bağlantılarını gösteren üzerindeki tabloyu ve bağlantı ayaklarının resmini buraya koyarsan daha iyi olur. 2411 için bilgileri Enda sitesinden aldım, yanlışlık yapmayalım. 2412 sürekli kullandığımız bir cihazdır.

burak ozu bunu beğendi.
  3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Abi resimler asagida. Gecen sene almistim, bu resimler isini gorur mu ?

Image1466174463.257742.jpg

Image1466174475.489022.jpg

4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Evet Burak resimler gayet açıklayıcı şekilde çekilmiş, ve fakat maalesef bu cihaz tek kontak çıkışlı olduğundan sadece bir işlem yerine getirebilir. İkisini birden yapamaz. 2412 bakman gerekiyor eğer böyle bir özellik istiyorsan.

burak ozu bunu beğendi.
  5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Tesekkur ettim Abi.

mekatronik bunu beğendi.
  6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Nema problema. ;)

8020_r31s ve burak ozu bunu beğendi.
  7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Erdoğan bu işlerden anlıyorsun hemen benimde bir sorum var.

Yeni tankı kontrol için aşağıdaki ürünü aldım.Daha önceki akvaryumda 16 lı röleyi kullandım ve 16 sıda output'du

Şimdi wifi li model aldım.Anladığım şeyse 8 output 8 input var.Outputlar normal çıkış rölesi fakat inputlar ne için acaba?Ürün sitesini paylaşıyorum.

Bu ürün adresi
    http://www.usriot.com/p/wifi-network-relay/

Buda klavuzu

http://www.usriot.com/usr-io88-user-manual-1-0/

8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Bu cihaz, ilgili sitede senin de açıklamalardan anlayacağın üzere akıllı ev sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış. Out çıkışlarının herhangi bir eylemi gerçekleştirebilmesi için 2 seçenek var. İlki uzaktan erişim metodu, diğeri ise fiziksel bir anahtarlama ile eylemi gerçekleştirebilmek. İnput bu noktada kullanılabiliyor.

Örnek ile daha kolay anlaşılabilir; CH1 Out mesela salon aydınlatmasına bağlı olsun. Mobil aplikasyon ile arayüzün ilgili bölümü tıklandığında, uzaktan erişimli olarak lambalar yanıyor. İnput ise aynı lambaları yakmak için kapının yanındaki anahtara bağlı, bu anahtara basıldığında input bir aktif duruma geçiyor ve bu giriş out 1 kanalına atandıysa lambaları yine yaktırıyor.

Sitesinde yazana göre inputlar için sadece raporlama durumu da görülüyor. Aplikasyon ilgili bölümünde aktifleşen kanal ya renk değiştirerek ya da on-off yazısı ile belirtiliyor sanırım. Bunlar kullanarak daha iyi anlaşılır aslında.

IN-OUT için bir örnek daha mesela; Protein Skimmer'i OUT1 kanalına bağladın ve uzaktan erişim ile çalıştırıp durdurabiliyorsun. İlave olarak atık kabına takacağın bir şamandırayı IN1 kanalına bağlarsan eğer, kap dolduğunda Skimmer duracak ve uygulamada bunu gösterecektir.

Güzel bir ürün bu, eğer çalışma stabilitesinde sıkıntı çıkarmıyorsa ve fiyatı uygunsa bu gibi ürünlerle çok farklı uygulamalar yapılabilir. Hatta bende denemek isterim. Fiyat nedir acaba ? Ayrıca mümkünse üzerinde kullandığı işlemcinin modelini belirtir misin lütfen.

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ben daha önce sitede bunun alttaki versiyonunu kullandım.

http://www.usriot.com/p/industrial-channel-relay/

Bu model modeme ethernet kablosu ile bağlanıyor.Wifi özelliği yok.İn girişleride yok.Bu mdeli yaklaşık 1,5 yıldır sorunsuz kullanıyorum.Arada serverda bağlantı sorunu olsada bana hiç zorluk çıkartmadı.

1 temmuzda 1 ay tatile çıkacağım.Bu süre zarfında herşey bu sisteme bağlı kalacak.Yem makinesi ile motor zamanlarını ayarladım.Sump motoru günde 3 kez duracak digital yemleme çalışacak.Digital yem makinesi çalışmazsa 2. yem makinesi yine uzaktan sistem rölesine bağlı.Bu sefer manuel yemleme yapacağım.Kısacası kamera hariç herşeyi buna bağlayacağım.Ben memnun kaldım.Yanlış hatırlamıyorsam 60-70 dolar arası bişeydi.Aliexpressten aldım.Orda alipay sistemi olduğu için paypal sorunu olmaz sanırım.

10. ziyabatuhan

ziyabatuhan

İsim:
    ziya
    BU TARZ Bİ TERMOSTATTA BEN ALDIM...BENIMKINDE SET TUSUNA BASILI TUTUNCA HC YAZISI GELIYOR YUKARI ASSAGI TUSUNA BASINCA H VEYA C OLARAK AYRILIYOR YAZIN C YI SECIP HIC BIR TUSA BASMADAN CIHAZIN KENDI KENDINE ANA EKRANA GECMESINI BEKLIYORUMYAZIN FAN KULLANIYORUM...KISINDA H HARFINI SECIP CIHAZIN ANA EKRANA GECMESINI BEKLIYORUM VE ISITICI KULLANIYORUM

Sayfayı Paylaş