1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Test kiti araştırma ve anket

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

?

Marka araştırma ve düşünceler

 1. JBL testler

  16,0%
 2. Sera testler

  20,0%
 3. Eheim testler

  12,0%
 4. Red sea testler

  oy sayısı 0
  0,0%
 5. Tropic Marin testler

  20,0%
 6. Hagen testler

  oy sayısı 0
  0,0%
 7. Seachem testler

  oy sayısı 0
  0,0%
 8. Salifert testler

  28,0%
 9. Azoo testler

  4,0%
 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Testler konusunda bir veri tabanı oluşturmamız çok faydalı olacaktır. Amonyaktan başlayan test kitleri kh değerine kadar uzanan çeşitliklite ve marka karmaşasındadır. Bu açıdan genel yorumlar altında sağlıklı bir veri tabanı oluşmasına katkıda bulunabiliriz.

  JBL- kalitesi Seachem ile karşılaştırılabilir değil.

  SERA -En son nitrat testi ve ph ölçümleri için satın aldım. Ürün prestijli markaya sahip olmasına ramen kötü

  EHEIM -Bu marka test kitlerinin diğer bilimez ticari markaların yanında söz haklı olduğunu düşünüyorum

  RED SEA-Ürün hakkındaki genel görüş kısıtlı. Yeterince hobide tanınamamış.

  Tropic Marin-Oldukça kaliteli bir ürün. Tuzlu su test kitlerinde güvenilir bir marka

  Hagen -Üzerinde çok fazla genel görüşün olmadı bir ürünlerden biri. Diğer öne çıkmış markalar altında kendini yansıtamamış olsa da, ölçümler yerinde

  Seachem -Bir çok markaya göre güvenilir test yapabiliyor.

  Salifert -Genel görüş olarak olumlu bakılan bir ürün. Ölçüm karmaşasından biraz şikayet var

  Azoo -Üzerine görüş pek belirtilmeyen bir ürün. akvaryum ölçümlerinde kısıtlı tanıtıma sahip

  Genel skala görünümleri.

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  www.akvaryumportali.com
  [​IMG]
   
 2. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Salifert test kitini nitrat testinde kullandım.açıkcası ben memnun kaldım.Satın aldığım esnaf Sera markayı vermedi sebeb olarak yüksek ölçtüğünü söyledi.salifert markanın diğer testlerini kullanmadım ama nitrat testini ben beğendim.
   
 3. Bennety

  Bennety

  Mesajlar:
  76
  İsim:
  Murat Alemdar
  Tropicmarin test kiti aldım en son ph için ve 8 cıvarında gösteriyor.Tuzlu su akvaryumlarında kaliteli bir marka ama tabi bu ürünü daha efektif testlerde kullanan arkadaşlar daha doğrusunu yazacaktır.Daha evvet tetranınkini kullanmıştım ph her ölçmede aynı çıkıyordu.halbuki akvaryumnlarda ph düşer sürekli.
   
 4. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  İlk test aldığım zaman red sea nitrat , Sera nitrit ve tetra ph testi aldım . Benim ph ölçümlerimde her zaman aynı çıkıyor 8,0 . Red sea ile nitrat ölçümlerinde her zaman 20 ppm nitratım çıktı ama bugün bir arkadaş benim suyumu hagen test ile ölçtü ve 0 nitrat çıktı . Tropik marinle hagen test arasındakararsız kalmıştımki bu iki testin arasındaki tek fark fiyat farkı varmış iki testide aynı zamanda kullananların tecrübesidir ...
   
 5. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Arkadaşlar başka test kullanan yada tecrübesini paylaşmak isteyen yokmu . Böyle konularda doğru ürün bulunana kadar bir çok test alınır ve buda bir çok masraf demektir . Bunu tecrübe edenler bence yeni başlayanlar için paylaşmalıki en azından başka hobicilerde boşuna para harcamasın .
   
 6. taygun

  taygun Guest

  Aslına bakarsanız zor bir konu. Niye derseniz?

  Bir üründen nasıl memnun kalırız? Sorunumuzu çözdüğünde. Ürünü alıp da kullanmaya başladığımızda sorunumuzu çözüyorsa, ihtiyacımızı gideriyorsa memnun kalır ve ürüne iyi/kaliteli deriz. Aksi takdirde bir memnunuyetsizlik vardır, ya ürün kötüdür ya da biz yanlış birşey almışızdır.

  Test kitlerinde memnuniyetimizi nasıl tespit ederiz, bence çok net değil. " X marka nitrat kiti aldım, çok yüksek ölçüyor." dendiğinde doğrusunu biliyor muyuz ki de ölçümü yüksek olarak değerlendiiryoruz? Madem sonucu biliyoruz da niçin test yapıyoruz, sonra da sonucu hatalı olarak değerlendiriyoruz. Üstelik, ölçümü doğru mu yaptık? Bu da başka bir soru.

  Tariflere bakarak yemek yaptığımızda lezzetli olsun diye baharatı söylenenden biraz fazla koyarız değil mi? Test ölçümlerinde de aynısını yapıyorsak?...

  Aynı test konusunda aynı anda ya da hemen arka arkaya ve aynı titizlikte farklı birkaç markanın testini yapıp, ortak değer veren markaları bir kenara ayırıp farklı çıkanları elimine etsek, anlarım.

  Üstelik bu işe yatırım yapan, argede zaman ve para harcayan ve ürüne markalarını koyan firmaların ürünleri hatalı da, taygun'un yaptığı test mi doğru? huh:

  Ben aldığım test kitlerini belirleyici faktör "marka bağımlılığı" diyebilirim. Tetratec. Nitrat ve Ph testlerim Tetratec. Fosfat testim ise Nutrafin. Denemek istediğim için.

  Saygılar
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Genel olarak baktığımızda düşüncelerinde haklısın Tamer abi, fakat bazı markalar var ki hobici ölçüp ölçüp verdiği değerin olmaması gerektiğini görüyoruz ve yüksek ölçtüğü genel olarak onaylanmış ürünü değişip tekrar ölçmesi gerektiğinde ve ölçüp çıkan sonucu verdiğinde tescilleniyor bazı konular. Bunlara çok kez şahit olduk. Bazı test kitlerinin ise kullanımı, kullanım talimatı çok karışık. Bu konuda da yine kolay kullanım ve güvenilir test kitlerini zorlanan arkadaşlara önerebilmek için de bu veri tabanı faydalı olacaktır. ;)

  Tamer abi inşallah benim için bununda her konuya bir farklı bakış açısı var diye düşünmezsin. :F
   
 8. taygun

  taygun Guest

  Yok hocam ya. Niye düşüneyim. Ben sadece profesyonel üreticilerin kimyevi ürünlerini amatör kullanıcıların bu şekilde değerlendirmesinde hata olabileceği konusuna dikkat çekmek istiyorum. Elbette, forum da bu konuları da görüşeceğiz. :cicek:
   
 9. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Tamer abi şöylede bir konu var aslında yıllarca tatlı suda sera kullandım ilaçları olsun yemleri olsun çokta memnun kaldığım ürünleri oldu ama nitrat testi çok yüksek çıktı red sea kullandım onunda aşşağı kalaır yanı yoktu . Yüksek çıktığını nereden biliyosun diyeceksin abi . Tank yeni su yeni canlı yok diatom yosunları kalktı cycle dönemi bitti ve balık eklendi ölü polip kayası canlandı . Şimdi eğerki 50 ppm nitrat olması ne kadar mümkün diye düşündüm sıfır işlenmemiş şuyu test ettim 20 ila 30 ppm nitrat çıktı . Daha sonra hagen test kullandım bi arkadaşın tesitini tankımdaki suda sıfır suda çok düşük nitratta çıktı bence bu bir tecrübedir . Buyük firmalarında demekki bazı ürünlerine bu kadar özen göstermediği ortaya çıkıyor ...
   
  hayrett38 bunu beğendi.
 10. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  576
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Cevap: Test kiti araştırma ve anket

  Keşke ankette "hiç kullanmadım " diye bir seçenek olsaydı... :F:F:F:F
   
 11. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Cevap: Test kiti araştırma ve anket

  Eğer konuyu tam okusaydınız Test kiti kullandınız mı diye bir ibare olmadığını görürdünüz.. Lütfen konulara mesaj yazarken konuya katkı sağlayacak mesajlar yazmaya gayret gösteriniz.
   
 12. Ydogan

  Ydogan

  Mesajlar:
  4
  İsim:
  Yalçın Doğan
  Jbl ca+mg test kullanıyorum. Ancak damla sayman gerekiyor ve damlalar şişelerden çok düzgün damlamıyor ve arada küçük damlacıklar kaçırıyor. Sonuç almak için sayarken 2 yarım 1 oldu gibi hesap yapmak zorunda kalıyorsun.
  Ölçü küvetleri plastik ve ölçüm sonrası tortu oluşuyor sonrasında çok iyi temizlemek gerekiyor.
  Ben salifert ve hanna ya döneceğim.
   

Sayfayı Paylaş