1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Test kitleri kullanım klavuzu

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde atlantis tarafından 17 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  314
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  Bir çoğumuz test kitleri kullanmıyor belki ama kullanım ve gerekli değerleri bilmemizde fayda var diye düşündüm..Ben bir çok marka test kiti olmasına rağmen en çok ve kolay bulunanlardan biri olması açısından Sera test kitlerinin resimlerini ekledim..

  Toplam sertlik (GH)
  [​IMG]
  Suyun toplam sertliği kalsiyum ve magnezyum tuzu derişimleri ile belirlenir. Sertlik; balık, mikro organizmalar ve bitkilerin büyümesini doğrudan etkiler. Akvaryumlarda tutulan bir çok balığın doğduğu yerler yumuşak sulu alanlardır.

  Ölçüm aralığı:Haftada bir kez ve her su değişikliğinde
  İdeal su değeri: 6 ve 16 °dCH arasında (balık stoğuna bağlıdır)  Karbonat sertliği (KH)
  [​IMG]
  Karbonat sertliği kalsiyum ve magnezyum ile karbonik asidin bileşenlerinden ortaya çıkar. Asitleri bağlar ve bu yüzden, balıklar için tehlikeli olan şiddetli pH değeri düşüşlerini engeller.

  Ölçüm aralığı: Haftada bir kez
  İdeal su değeri: 5 ve 10 °dKH arasında


  pH değeri

  [​IMG]
  pH değeri suyun asidik (7'nin altında), nötr (7) ya da alkalen (7'nin üzerinde) olduğunu gösterir. pH değeri logaritmik bir değerdir (pH 6, pH 7 'den 10 kat daha fazla asit gösterir). Balıkların mukoza zarlarını rahatsız etmemek için bir birimin eşit pH sapmalarından kaçınmalısınız.
  Ölçüm aralığı: Haftada bir kez
  İdeal su değeri:Bir çok balık ve tropik bitkiler için 6-7; Malavvi ve Tanganyaki gölü cichlidleri için 7,5-8,5.


  Amonyum (NH4)/ amonyak (NH3)
  [​IMG]

  Yüksek amonyum düzeyleri bakterilerin arıttığı suda bozulma ya da yetersiz arıtmayı gösterir (örneğin su değişikliği sonrası ya da yeni kurulum ile). pH değeri 7'nin üstündeyse daha fazla amonyum amonyağa dönüştürülecektir (bu da balıklar için toksiktir). Bu, solungaç hasarları ve balık boğulmaları riski taşır. 0,02 mg/l civarındaki düşük amonyak düzeyleri tehlikelidir.

  Ölçüm aralığı:
  Haftada bir kez ve gerektiğinde (rahatsız balıklar olduğunda)
  İdeal su değeri : 0,0 mg/l l\IH3


  Nitrit (N02)
  [​IMG]
  Nitrit ara bir kirlenme azaltıcıdır (NH4/NH3'den N02'ye). çok yüksek derişimlerde kan zehiri olarak davranır. Sap-tanabilen ner nitrit düzeyi bir su kirlenmesidir.
  Ölçüm aralığı:Haftada bir kez ve gerektiğinde (rahatsız balıklar olduğunda)
  İdeal su değeri: 0,0 mg/l N02


  Nitrat (N03)
  [​IMG]
  Nitrat, kirletici madde bozmalarında bir sonraki aşamadır (N02 'den N03'e). Aynı zamanda musluk suyu ile de akvaryuma doğrudan girebilir. Nitrat düzeyi çok fazla ise balık ve bitkiler dallanıp budaklanmaz ve yosunlar hızlı bir şekilde büyür.
  Ölçüm aralığı: Haftada bir kez ve (artan yosun gelişimi)gerektiğinde
  İdeal su değeri: Maksimum 20 mg/l N03


  Demir (Fe)
  [​IMG]
  Tüm su bitkileri için demir en önemli besinlerdendir. Çok düşük demir düzeyleri bitkileri ters olarak etkiler. Ancak çok fazla demir de balıkları ve bazı bitkileri zarara uğratır.
  Ölçüm aralığı:Haftada bir kez ve gerektiğinde (artan yosun ve zayıf bitki gelişimi)
  İdeal su değeri : 0,5 mg/l Fe


  Oksijen (02)
  [​IMG]
  Oksijen, balıklar ve akvaryumdaki diğer canlılar için çok önemidir. Bitkiler gece boyunca da az miktarlarda oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijen yetersizliği balıklarda soluma problemlerine yol açar. Şiddetli oksijen yeter-ve diğer canlıların
  Ölçüm aralığı: Her iki haftada bir, sabah ve akşam, ve balıkların iyi olmadığı durumlarda. Düzeyler, sabaha oranla akşamları daha fazla olmalıdır.
  İdeal su değeri : 4 mg/l üzerinde o2


  Karbon dioksit (C02)
  [​IMG]
  C02 tüm bitkiler için önemli bir besleyicidir. 10 ile 40 mg/l arasındaki co2 düzeyleri en uygun düzeyler olarak kanıtlanmıştır. Akvaryum balıkları da bu düzey ile iyi geçinir.
  Ölçüm aralığı :Günlük
  İdeal su değeri: 10 ve 40 mg/l arasında C02, hassas balık türleri için 20 mg/I'ye kadar


  Bakır (Cu)
  [​IMG]
  Bakır, balıklar, omurgasızlar ve mikro organizmalar için çok toksiktir. Bakır, akvaryuma musluk suyu ile ya da bakır içeren tedavilerle girebilir. Doz aşımlarını izlemek için bakır düzeyleri dikkatlice izlenmelidir.
  Ölçüm aralığı: Her su değişikliğinde (musluk suyunu kontrol edin), balıklar iyi görünmediğinde ve bakır içeren tedaviler kullanıldığında
  İdeal su değeri : 0,0 mg/l Cu
  0,3 mg/l üstü Cu: Salyangozlar için öldürücü
  1,0 mg/l üstü Cu: Akvaryumdaki tüm organizmalar için öldürücü  Fosfat (P04)
  [​IMG]
  Fosfat, tüm akvaryum sakinlerinin metabolizmaları sırasındaki önemli fonksiyonları sağlar. Ancak çok yüksek fosfat düzeyleri, çok yoğun balık stoku, fosfat bakımıdan zengin yemler ve fosfat içeren bitki gübreleri nedeniyle ortaya çıkar. Yüksek nitrat düzeyleri ile birlikte, yüksek fosfat düzeyleri aşırı yosun gelişimine neden olur.
  Ölçüm aralığı: Haftada bir kez ve (artan yosun gelişimi)gerektiğinde
  İdeal su değeri: 1 mg/l 'de fazla olmayan P04(daha iyi: maksimum 0,5 mg/l P04)


  Klorin (Cl)
  [​IMG]
  Klorin genelde musluk suyunda vardır ve akvaryuma yeni kurul-umlaria ya da su değişiklikleriyle girer. Klorin, düşük dozlarda bile olsa balıkların mukoza zarını çürütücü özelliğe sahiptir. Ayrıca, yararlı arıtma bakterilerinin sayısını azalttığından filtrenin artık yok ediciliğini etkiler.
  Ölçüm aralığı:Yeni kurulum sonrasında ve su değişikliklerinde veya su doldurmalarında (musluk suyunu kontrol edin)
  İdeal su değeri : 0,02 mg/l altında Cl  Resimler netten derlemedir.
   
 2. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Ellerine sağlık Murat abi çok güzel bir paylaşım olmuş.. Akvaryumunun devamlılığını sağlamak ve balıkların anlamsız ölümlerinin önüne geçmek için test kitlerinin önemi yaptığın açıklamalarda açık şekilde gözüküyor.

  Teşekkürler ;)
   

Sayfayı Paylaş