1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Testler

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde cesi2001 tarafından 3 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık
    Bir konuyu iki defa sormuşum iyi bir fırça yedim form yönetiminden ama kusura bakmasınlar çünkü balıklarımı çok seviyorum. Onlara zarar gelmesini istemiyorum, merakım bu yüzden. Şimdi sormak istediğim su düzenliyici ilaçları dinlendirdiğim suya katıyorum dip çekimi yapıp suyu ekledikten sonra zararlı parazitleri giderici ve vitamin ekleyip 1 saat kadar sonra filtreyi çalıştırıyorum yöntem doğru mu? Azoo marka kullanıyorum, iyi bir marka mı? Bir de moli, velifera, kılıçkuyruk besliyorum akvaryum suyuma ne gibi testler yapmalıyım petshoplarda çok fazla testler var hepsi çok maliyetli olur benim akvaryumum için en gerekli olan testler hangileri ve bu testleri ne sıklıkta yapmalıyım?

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: testler

Rahime hanım merhaba, akvaryumunuza neden katkı maddesi veya su düzenleyici ekliyorsunuz orası pek anlamadım? Ben 1 yıldır chichlid besliyorum, ne bir katkı maddesi kullandım, ne bir test yaptım, nede metilen mavisi... Bu, sizin de kullanmayacağınız anlamına gelmez tabi ki.

Öncelikle düşünmemiz gereken şey şu bence,

1.) Test sonuçlarına bakarak nereye varmak istiyoruz?
    2.) Test sonuçları bize neyi ifade eder?
    3.) Test sonuçlarına bağlı olarak anormal bir durumda olması gereken değerleri nasıl rayına oturtabilirim?

Yeni kurulumlarda akvaryumun (azot döngüsü) başlayana kadar su dengesini tam olarak oturtamazsınız.. Azot döngüsü ile ilgili olarak size Neden Akvaryum Döngüsü? (BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ) linkini okumanızı tavsiye edebilirim.. Bu döngüyü yani akvaryumun temel döngüsünün nelerden ibaret olduğunu anlarsanız, sadece balıklarınızın yaşamını tehdit edecek ve kurtuluşu olmayan bir hastalığa yakalanmama durumunda kimyasal kullanmanız gerektiğini de anlamış olursunuz.. En azından şahsi fikrim bu yönde...

Yukarda testlerden istediğimiz neler konusunu anlamanız içinde, nitrat nedir, nitrit nedir, fosfat nedir, GH nedir, KH nedir, PH nedir bilmekte fayda var diye düşünüyorum. Zaten bunları bildiğinizde, sadece tatlı su akvaryumu için bu testlere gerek olmayacağını da (belki nitrat testi gerekli olabilir) anlamış olacaksınız..

Akvaryumu 5 tarafı cam olan bir küpten ziyade, balıklarımıza sunmaya çalıştığımız bir yaşam alanı olarak değerlendirdiğinizi, onlara iyi bakmak istediğinizi anlıyorum, takdir de ediyorum. Ancak bence önce ne istediğimizden çok, canlılarımızın ne istediğini öğrenmekte fayda var.

Saygılar.

volkantr34, YIKIKTEMO, Heliak ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık

Erman bey şimdi iyice kafam karıştı. Akvaryum için sadece suyun dinlendirilmesi yeterli mi diyosunuz? Ayrıca siz daha iyi biliyosunuz gerçi ama benim beslediğim tropikal türleri sizin ciklet türlerinizden daha dayanıksız olduğu için bazı ilaçları kullanmak gerekmez mi?

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Gerektiğini düşünmüyorum. Doğalarında bu kimyasal malzemeler mi var? Kafa karışacak birşey yok Rahime hanım, canlı doğuran türlerini besliyorsunuz sanırım, uygun su şartlarını sağladıktan sonra neden kimyasal kullanalım ki? Peki akla şu soru gelecektir, uygun su şartları neler? Bunun cevabı balıklarınızda gizli. Balıklarınızı iyi tanımanız, uygun su şartları neler bunları anlamanız, ona göre hareket etmenizde fayda var diye düşünüyorum.

volkantr34 bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Erman kardeşim gerekli bilgiyi vermiş sağolsun.

Sizin tek yapmanız gereken, düzenli su değişimlerinizi aksatmamanız, değişim yaptığınız taze suyun içerisinde gerekli mineraller mevcuttur, her hangi bir kimyasala ihtiyacınız olmayacaktır.

volkantr34 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Rahime hanım konuya girmeden önce tankınızla ilgili tüm bilgileri (canlı cansız , filtrasyon , su değişimi sıklığı vb herşey) alabilirsek size ne gerekli ne gereksiz daha detaylı bir şekilde yardımcı olabiliriz.. Uygulamalarınızda ne yanlış ne doğru ne gereksiz gibi sonuçları aydınlatır ona göre daha rahat konuşuruz. Test kitine ondan sonra değiniriz..

7. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık

40*20*30 yavru akvaryumum ve 68*25*32 normal akvaryumum var. İç filtre kullanıyorum. İçlerinde az da olda bitki var. 15 günde bir dip çekimi yapıyorum. Su olarak içme suyumu mu kullanayım yoksa normal çeşme suyumu? Bir de dış filtre alırsam dış filtre malzemeleri ne sıklıkta temizlenmesi gerekiyor?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Testler

Tankınızda balık yükünüz ile alakalıdır, dip çekimi süreniz. Eğer çok balığınız yoksa 15 günde bir iyidir.

Dış filtre temizliği, ayda bir, iki ayda bir, vs. Buda sizin gözleminiz doğrultusunda yapılabilir.(Tıkanma süreci / Kirlenme süreci)

volkantr34 bunu beğendi.
  9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Rahime hanım çok büyük ebatlarda bir hacme sahip olmadığınız için (olsada farketmez) Erman arkadaşımın dediği su hijyeni üzerine kullanılan ilaçlara ihtiyacınız yok.. Musluk suyunu 2-3 gün (kova, damacana vs ağzı açık olmak şartıyla) dinlendirip su ısısını oda sıcaklığı ile eşitleyip (ki akvaryumun olduğu odanında ısısı önemli , eklenecek su akvaryumun ısısına yakın olsun) tanka ekleyebilirsiniz.. Lt'niz az olduğu için kattığınız katkı maddeleri balıklarınıza zarar bile verebilir.. Balıklarınız taze suda çok daha sağlıklı olurlar emin olun.. Tankta biyolojik döngü dediğimiz (akvaryum suyunun sağlıklı olarak yaşadığı olarak düşünelim) dengenin oturmasını bu ilaçlarla sekteye uğratabilirsiniz.. Yararlı bakteri dediğimiz canlıların ölmesi demek tankta heran bişeylerin alt üst olabileceği anlamına gelmektedir. Eklediğiniz tüm o ilaçlarla akvaryum suyunuz şurup kıvamını alıyor resmen.. Bırakın balığınız rahat yüzsün su ferah olsun.. Güzel bir filtreleme ve havalandırma ile tankınız hergün camı açılıp havalandırılan odalar gibi ferah olur. Balıklarınızda o zaman daha sağlıklı olurlar.Güzel yemlerle besleyin temizliği aksatmayın , gerisini balıklarınıza bırakın.. Güçlü balığın mukozasıda güçlü olur o zamanda balığınızın çeşitli hastalıklara yakalanma riskide o denli azalır.. Test kitlerinin çoğu temizliği düzenli yapılan akvaryumlarda gereksizdir.. Hassas su dengelerine ihtiyaç duyan hobiciler bu testleri kullanırlar.. Kimi hobiciler test kitlerini başlarda kullanırlar sonra gözlemle olayı çözmeye başladıklarında test kitine ihtiyaç duymazlar.. Şu şartlarda sizin hiçbir test kitine ihtiyacınız yok açıkçası.. Zaten Erman'da hem çok güzel anlatmış hemde ilgili konunun linkini vermiş.O linkte benim unuttuğum daha bir çok ayrıntı ve akla yatan açıklamalar mevcut.. İçiniz rahat olsun yani.. Siz herşeyi doğru ve eksiksiz yaptığınıza inanıyorsanız eğer gerisine müdahale şansınızda çok fazla olmuyor zaten.. Her balığın direnci bir değil..

Umarız yardımcı olabilmişizdir.. Bizde hobiciye kızmak olmaz onunda altını çizeyim.. :) Size kızanlara sorun bakalım bunları doğuştan mı öğrenmişler diye :) Yardımcı olamazsak biz kendimize kızarız.. Size niye kızalım..

İyi günler

cesi2001 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  10. cesi2001

cesi2001

İsim:
    rahime doğanışık

Bilgileriniz için hepinize teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş