1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tetra Balıkları Hastalık Sorunu ve Tedavisi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Cafer tarafından 2 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Cafer

Cafer

İsim:
    Cafer Güçlü
    Tetra balıkları hastalık sorunu var. Akvaryumda balıklar neden ölür anlamadım. 5 günde bütün balıklarım teker teker öldü sadece çöpçü kaldı. 6 balık kalmışken akvaryumun suyunuda komple değiştirdim ama nafile. Balıklarım tetrazonlar ve paculardı 5 adet pacu 5 adet tetrazon bir de çöpçü. Fotoğraflarda dikkatli bakabilrseniz;

Gördüğünüz üzere geminin boşluk kısımlarında buğulu birşeyler var sis gibi mi desem tül gibi birşey mi desem bilemedim.

Aynı şey gördüğünüz gibi ısıtıcının yapıştırılan yerinin etrafında ve magrow kökün de de küçük parlak noktalar halinde var. Arkadaşlar bunlar nedir nasıl oluşur yardımcı olabilir misiniz önce de vardı suyu komple değiştirdim yine oluştu ve akvaryumumdaki kayaların minik boşluklarında bir kaç tane var.

Bunlar da ölen son tetra balığı fotoları onun üzerinde de beyaz beyaz birşeyler var. Bu şey her neyse çokta kaygan.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Arkadaşlar hiç bir anlam veremediğim ilginç bi sıkıntı var akvaryumumda!! Yard

Isıtıcı üstündekiler sadece bir hava kabarcığı fotoğrafa göre. Akvaryumda seri balık ölümleri Nitrit ve Amonyak oluşumu sonrası yaşanabilir, diğer sorunlar ani ölümlerden ziyade farklı belirtiler ile zamana yayılma gösterir.

Akvaryum filtre sistemi?

Akvaryum hacmi?

Son yapılan işlemler?

Yemleme oranı ve miktarı?

Kumla ve dekorla oynandı mı?

Su nasıl bir anda tamamen değişti?

En son ne zaman balık alındı?

Tamamen değişen su sonrası yemele yapıldımı fazlaca?

3. Cafer

Cafer

İsim:
    Cafer Güçlü
    Cevap: Arkadaşlar hiç bir anlam veremediğim ilginç bi sıkıntı var akvaryumumda!! Yard

Bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim. Hava kabarciklari degil dikkatle bakarsaniz yapisan plastikin uzerinde beyaz bugulanma gibi seyler var ayni sey gemide de var.
    Akvaryum hacmi 60 litre. En son 5 gun once bu baliklarin hepsi beraber alindi. Su da problem oldugunu soyledi baliklari aldigim yer ondan tamamen degistirdim. Dedigim ayni olay degistirmeden oncede vardi. Dekor ekledim ama sonradan degil baliklardan bir kac saat once, kaya,gemi ve magrow koku kayalari ve gemiyi suda yikayip koydum koku 1 gun sicak suda bekletip koydum. Yemleme yapmadim cunku yemde yemiyolardi attigim yemler once dipe cokmustu bi kac saat snra kaybolmustu zaten cok az attim cunku ilk attigimda yememislerdi dibe cokmustu hep. Son olarak, Akvaryumda ic filtre var.

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Cafer akvaryumunda birşey yok o bazı cisimlerin üzerinde üreyen kaygan katman bakteri plakları, bir zararı yok. En azından balıklara zarar verecek bakteriler olduğunu söyleyemeyiz. Patojen yani hastalık yapıcı mikroorganizmalar canlı bedenleri dışında kolonileşemezler. Balık ölümlerinin sebebi yeni kurulmuş, biyolojik dengesi oturmamış akvaryuma bol sayıda, vede oldukça hızlı metobolizmalı büyük tüketici balıklar atmandı.

Öncelikle akvaryumundaki cisimleri dışarı çıkarıp çıkarıp yıkamana gerek yok, bunu yaptığın her seferinde bu cisimlerin üzerinde yerleşen ve akvaryum için gerekli azot bakterilerini kaybediyorsun.

Yapman gereken akvaryumu temiz bir su ile kurup, kesinlikle ama kesinlikle su hazırlayıcı ve klor gidericilerin dışında hiç bir ilaç kullanmadan kurman. İçindeki tüm malzemeyi : filtre, ısıtıcı ve hava motorunu çalışır vaziyette tutarak en az bir hafta sonra yavaş yavaş balık eklemen.

Kesinlikle ve kesinlikle akvaryumcuların sana ısrarla satmak isteyeceği ilaçlardan uzak dur ve akvaryuma canlı ekleme konusunda acele etme.

5. Cafer

Cafer

İsim:
    Cafer Güçlü

Bütün sorularımın cevaplarını aldım diyebilirim. Şimdi her şey kafamda oturmuş gibi. Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sağolun gerçekten, zahmet verdim.

Sayfayı Paylaş