1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tetra rasborada anlamadığım hastalık

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde expe tarafından 8 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Balıklarımda ve akvaryumda 2 aylık sürede hiç balık kaybetmedim, ama 3 günde 2 rasboram öldü. Resimlerini çekme fırsatım olmadı malesef.:por:

Sorun şu, rasboranın karnının altına doğru kırmızı bir nokta oldu, kan oturması gibi ama balık yem yemeye devam ediyordu, sadece ölmeden ölçe durgunlaşıyordu, suyun üzerinde durup hızlı hızlı solunum yapıyodu. Ama internette bu hastalıkla ilgili bişey göremedim, bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Gerçi öteki balıklarda şimdilik bir sorun yok ama bir tane ölüyü ne yazık ki bulamadım, bu beni rahatsız ediyor, muhtemelen katil salyangozlarım yada diğer balıklar yedi.

Umarım akvaryuma hastalık ise bulaşmaz, yardımlarınızı bekliyorum...:der:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu tarz durumlarda onlem olarak % 30 su degisimi yerinde olur. Oksijen vererek bekletilmis su kullanilirsa iyi olur.

Baligin hastaligina bu sekilde yorum getirmek guc ama muhtemelen ic hastalik olabilir. Saglikli baliklar varsa halen akvaryumda ilaca sarilmak dogru olmaz. En guzeli bu ara su degisimlerini artirmaktir.

Cep mesaj...

3. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Peki bu hastalık ne olabilir, nasıl bileceğim bunu?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu hastalıktan ziyade zehirlenme gibi geliyor bana, buda suyunuzdan kaynaklanıyor olabilir.

Temel hocamında belirtiği gibi, bir kaç sefer %30 su değişimi, bunu bertaraf edecektir.

5. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Peki o zaman bu akşama yine değiştiriyim.Gerçi haftada 1 sefer %20 değişim yapmaktayım aslında ama.

6. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    sabah yine bir tane daha balık kaybettim arkadaşlar.hayret bişey hiçbir balıkta bişey yok sadece rasboralar tek tek gitmeye başladı.iyice gözlemlediğim halde hiç bir sorun gözükmüyo ne diğer rasboralarda nede lepistes ve tetralarda.sadece birtanesinin karnında kırmızı nokta vardı kanama gibi ama dün gece öleni akvaryumdan alıp inçeledim ama ne derisinde nede bir iç kanama gibi bir olay göremedim.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Telas yapmaya gerek yok. % 30 su degisimi yapman ve 4 gun sonra bir su degisimi daha yaparak yola devam etmen en guzeli...

8. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Rasboralar gayet dayanıklı balıklar. Bende de 10 adet var. Yavru iken aldım. Akvaryumumu kurduğumdan beri hiç kayıp yaşamadım. Hastalığada kolay kolay yakalanmıyorlar. Bu şekilde ölme nedenleri basit bir şey olmamalı :S Acaba verdiğiniz yemdemi sorun var ki.

9. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Pek telaş etmiyorum zaten mutlaka bu tarz olayları yaşıyoruz ama nedenini bilmemek beni sinir eden konu.Verdiğim yemlere gelince tetranın,sera ve new life formula(2gün ara ile bir öğün) yemleri.Ben de hayretle izliyorum cok dayanıklılar ama bende intahar eder gibi bi durumları var.Her gün bir tanesi gidiyor.

10. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Akvaryumunda ki diğer canlıların isimlerini alabilir miyim ?

11. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Diğer canlıların isimleri lepistes cüce vatos ,neon kardinal ve de 2 tane katil salyangoz.adet olarakta toplamda 125 lt lik akvaryum da 25 adet balık var.

12. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Cüce vatoz' un hiç agresif tavırları ile karşılaştınız mı ? Balıklara saldırması gibi.

13. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Yok hiç görmedim.Zaten baya ufak aldım .Onlar bitkileri temizlemekten başka bir şey yapmıyolar.

14. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Forum yetklisi bu konuyu kapatabilir.Konu tam çözüme ulaşmadı ama muhtemelen eceli gelmiş ölenlerin.Sadece 2 tane balık kaybım oldu diğerlerinde bişey yok allaha şükür.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Umarım kayıplarınız son bulur Emre bey geçmiş olsun.

16. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Allaha şukur şu anda akvaryumda sorun kalmadı.

17. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Sorunu çözümleyebildiniz mi? Sebebi belli mi? Aldığınız önlemler ve yaptıklarınız neler? Sizden sonra bu konuyu okuyabilecek üyelerimiz içinde bir kaç cümle yazarsanız sevinirim.

18. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Aslında nasıl düzeldiler bilmiyorum.Muhtemelen ecel diyeceğim.çünkü diğer balıklarda sorun devam etmedi.Yaptıklarıma gelirse hiç ilaç kullanmadım.düzenli olarak devam ettiğim dip su değişimini yerine getiridim o kadar.

Sayfayı Paylaş