1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

tetra tec 600

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde captainclaw tarafından 28 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhaba Tetra Tec 600 ürünün bugün sipariş vereceğim. Bu konuda yeni olduğum için bu filitre ile beraberinde neler almam gerktiğini bilmiyorum. (Elyaf,bioball vs) sipariş vermeden size sorayım dedim. Filitreyi çalıştırabilmem için gerekenleri yazarsanız sevinirim.

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tetra Tech dış filtreler oldukça iyi. Sünger, karbon, elyaf ve seramik yüzük alabilirsin.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  3. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    konunu asıl yeri burası olduğu için buraya açtım konuyu. Diğer tarafta yazışma içinde geçiyordu. Diğer üyelerden de yorum alabilme amacı ile.

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Herşey filtrenin içinde gelecek... Siz sadece fazladan elyaf alıp debiyi düşüreceksiniz... Tabii kullanılmamış yeni TetraTec 600 alıyorsunuz...

5. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    teşekkür ederim Abdullah Bey,

bir sorum daha olacak, hortum hava taşı ne oluyor? Ben birde dış hava motoru almayı düşünüyorum.

6. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    şimdi siparşi verdim, bir dış motor ve hortum hava taşı da aldım. bakalım nasıl birşey...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dış motordan kasıt hava motoru sanırım. Almakla iyi yapmışsınız. Hava taşı ve hortumu zaten gerekli, almakla iyi yapmışsınız. Kullanımı gayet basit, hava motorunun üstünde hava hortumunu takacağınız bir yer göreceksiniz. Akvaryum tabanına ulaşacak kadar hava hortumu kullanın ve hava hortumunun diğer ucuna hava taşını takarak akvaryum tabanına bırakın. Vatuzda alırsanız hortumu akvaryum kenarlarına tututrabilirsiniz.

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hayırlı uğurlu olsun Hasan Bey,

Hava motoru zaten akvaryumun dışında olacak... Hava hortumu ile hava taşına bağlayacaksınız... Hava taşını akvaryumun tabanına yerleştirip kumla örteceksiniz... Çalıştırdığınızda akvaryum tabanın kabarcıklar halinde hava motorunun dışarıdan çektiği hava akvaryum içine verilmiş olacak...

9. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    teşekkürler. Ben hava taşı olarak hep duymuştum da o sebeple sordum. Hortum hava taşı tahminimce akvaryum tabanında şekil alabilen bir yapı. Yani hava taşı gibi ince uzun dikdörtgen bir şey değil. Zannımca esnek birşey. Bu arada filitreyi petburada.com dan aldım. Diğer sitelere göre çok uygun fiyatta şuan. Hepsiburada da 154 ytl iken petburada.com da 124 e aldım. Bilginiz olsun.

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Evet Hasan Bey, hava hortumu elastiktir, eğilip kıvrılabilir....

Filtreyi çok uygun fiyata almışsınız... Tabii bu bağlamda benim gidip kendi akvaryumcumun kualğını çekmem lazım... Bana 130 TL'den vermişti... sopa:

11. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Kafama takılan bir soru var. Debiyi düşürmek demek çekiş suyu çekiş gücünü düşürmek demek değil midir? Bu durumda debi düşürerek nasıl filitrasyon daha iyi olabiliyor?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Debi düşürmeye çalışmak sadece bitkili akvaryumlarda iç filtre aşırı güçlüyse bitkileri aşırı dağıtmaması için uygulanabilir, o da yönünü cama çevirerek çalışmasını etkilemeden yapılabilir.

Dış filtrelerde böyle bir uygulama yoktur varsa da gereksiz ve yanlıştır. Bir dış filtre tam verim ile her zaman çalışmalıdır, bunun hiç bir akvaryuma zararı yoktur. olma:gif

13. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Abdullah Bey ile daha önceki yazışmalarda geçmişti. Ama şimdi irdeliyesim geldi. O sebeple sodum.

" İkinci el alabilirsiniz ama lastik/conta kısımlarına çok dikkat edin... Hatta almadan deneyin... Birçok ikinci el dış filtre (eğer sahibini tanımıyorsanız) sızdırma sorununa sahiptir...

Debiyi düşürürseniz daha etkili filtrasyon sağlarsınız ve filtreyi sadece 2 ayda bir temzilersiniz... Elyafın markası fark etmez ama tiviti işinizi görecek çok ucuz bir markadır... Ben tiviti kullanıyorum... Paketi 5 TL falan...

Hortumların uzunluğu fazlası ile yeterli olmaktadır... Ama çok yüksek bir yede duruyorsa akvaryumunuz hortumda ekleyebilirsiniz ancak çok dikkat edin, bu işlemden sonra su filtreden geri tepebilir.."

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biyolojik alan sağlayan filtre malzemeleri kullanılan filtreler için söylemiş olabilir belki. Çünkü su sirkilasyonu o zaman daha düşük olmalıdır. Bir başka açısıda aktif karbon gibi kimyasal filtre elemenları kullanıldıdığında su daha düşük geçirilerek aktif karbonun filtre etkisi artırılabilir. Bunların dışında gerek yoktur. Filtrelerin zaten çalıştıkca debisi kendi kendine düşmeye başlar, bu aşamada filtre temizliği yapılarak filtre gücü artırılır.

Ama ben dış filtre içinde büyolojik malzemeyede karşıyım. olma:gif

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Filtrenin temizleme gücü çekiş gücü değildir... Filtrenin temizleme gücü suyu nitrat ve diğer organik maddelerden arıtma gücüdür... Filre malzemesi ne kadar fazla olursa suyu temizleme oranı da o kadar artar... Dış filtrenin içine ekstra malzeme yani elyaf konduğunda debi otomatikman düşmektedir... Benim debiyi düşürün demekten kastım filtre içindeki elyaf miktarını artırın ve temizleme kapasitesi artsın anlamında idi... Elyaf fazladan konduğunda otomatik olarak çekiş gücü azalacaktır ancak dediğim gibi suyun arıtılması çekiş gücü ile ilişkili değildir... Ayrıca her filtre temziliği filtrenin içinde oluşan yararlı bakteri kolonilerinin azalması demektir... Bu bağlamda mümkün olduğu kadar az filtre temziliği yapılmalıdır ki daha sağlıklı bir akvaryuma sahip olalım... Bu demek değildir ki temizleme kapasitesi elyaf desteği ile artırılmamış filtreleri de uzun süre temizlemeden bırakın... Örnek vermek gerekirse ben dış filtremde elyaf miktarını artırmadan önce yani filtrenin debisi yüksekken ve çekişi fazla iken 2 haftada bir temizlik uyguluyordum... (Temizlemem gerektiğini bana biyolojik indikatör olarak kullandığım CAE'lerin hareketleri bildiriyordu. Elyafı artırdıktan sonra ilk temizliği 2 ay sonra yaptım... (Yaptığımda da korktuğum için yaptım yoksa CAE'lerden sinyal gelmiyordu...) Şimdi mesela Eylül'de iki aylık süre doluyor ve ben bu sefer temizlemeyip 3. aya bırakacağım bakalım 3 ayı da kaldırıyor mu?

NOT: Sanıldığının aksine bitkili akvaryumlardaki atık organik madde oranı bitkisiz akvaryumlardakinden çok daha fazladır...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  16. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    teşekkür ederim cevaplarınız için. Anladım şimdi konuyu tam olarak.

Filitrem geldi şimdi. Tam inceleyemedim işte olduğumdan ötürü. Bu filitrenin kafasını sökmeye çalıştım ama başaramadım. Zorlamak ta istemedim. Yan taraftaki aşağı sallanan kilitleri açtımn ancak diğer iki kiliti nasıl açacağım. Üstten bakışta vidalar var onları mı sökmem gerek? Birde çalıştırmadan önce hazne içinin su ile doldurmalıım galiba? Ya da pompalama işlemide varmış? Akvaryuma dönen su çıkışın tankın içinde olabilir mi? Kurulumu yaparken nelere dikkat etmeliyim?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de bu ve benzeri bir düşünce olduğunu düşünmüştüm zaten. Filtre malzemelerinin oranı artırılırsa elbette su daha çok filtre malzemesinden geçerek ve iyi işlenebilir. Ancak atık yükü bulunan akvaryumlarda fazla filtre malzemesinin çok çabuk tıkanma yani iyice debi düşmesi getireceği unutulmamalıdır. Eğer bu şekilde debisi düşecek filtre düşünülüyorsa biyolojik fayda artacaktır. Yok eğer biyolojik filtrasyon düşünülmüyorsa filtre daha sık rahatça temizlenebilirdir. Elyaf ve benzeri malzemeleri o zaman fazla kullanmaya gerek yoktur.

18. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Günaydın,

dün akşam filitremi kurdum. Ancak beklediğim şey olmadı. olma:gif debi çok düşük geldi bana. Emiş hortumunu iç filitrenin yakınına kurdum. Amacım iç filitreyi çalıştırdığımda pislikleri emiş hortumuna yaklaştırması ve emiş hortumunun ise pislikleri çekmesi idi. Ancak düşündüğüm gibi pislikler emiş hortumuna doğru ilerliyor ancak emiş sağlanamıyor. Hortumun yakınlarında yüzüp duruyoe pislikler. Çok moralim bozuldu bu duruma. Benim düşündüğüm, pislikler bu kadar yakına geldiğinde, emiş sisteminin çok rahatlıkla bu pislikleri çekmesini beklerdim. Emiş hortumunu tabana kadar indirdim. Benim düşüncem debiyi arttırmam gerektiği. Bu aletin öyle bir fonksiyonu var mı? Taban pisliklerinden nasıl kurtulacağım?

Tetra Tec gerçekten tamamen sessiz bi alet. Akvaryum yatak odamda olduğu için şüphelerim vardı. Ama çıtı çıkmıyor maşallah. Ancak akvaryuma dönüş hortumunda su yukarıdan akvaryum içine düştüğü için su sesi çıkartıyor. Dönüş hortumunuda akvaryum suyunun içine soksam bir sorun teşkil eder mi?

Bir soru daha, ilk çalıştırmada akvaryumdan filitre içine su çektiği için akvaryum suyumun yüksekliği azaldı doğal olarak. Ben akvaryumu, üzerinde olan siyah pilastik yapı sınırının üzerinde dolduup kullanıyorum. Üst su çizgisini görmek istemediğimden. Şu anda bu çizgi gözüküyor. Su ilave edersem sorun kamayacak. Benim endişem eğer filitre haznesindeki suyu akvaryuma basarsa su çekmeden, taşma olacak Böyle bir şey olabilir mi?

19. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    herhangi bir yorumu olan yok mu?

20. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Debiyi artırmak zor. Filtreyi akvaryum hizasına veya üstüne koyarak bir deneyin belki olur.

Su taşması olacağını düşünmüyorum.

Sayfayı Paylaş