1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tetratec Ex 400 Dıs Filtre

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Ömer Çakır tarafından 11 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer
    Arkadaşlar bu filltreyi alalı 1 hafta oluyor; fakat ben suda bir berraklık göremiyorum. 80 cm akvaryumum var yaklaşık 100 lt. 8 sarı prenses ve 1 vatozum var. hala oturmamış mıdır acaba yoksa başka bir sebebi var mı?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Tetratec Ex 400 Dıs Filtre

Merhaba nasıl bir filtreniz var? 8 sarı prenseslerin boyları kaç cm?

3. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan

Filtre malzeme dizilimi ve kullanılan malzemelerin gereken miktarda olması gerekmektedir. Bunlara özen gösterildiğinde dış filtreniz suyu berraklaştırır.

4. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Sarı prenseslerim 5-6 cm civarı. Filtrem 2 sepetli altta seramik onun üstünde sünger 2. sepette karbon ve elyaf var.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Ömer abi suyun berraklığını iyi bakteriler yapar,bakteri kültürü ekleyin,yada güvendiğiniz bir akvaryumdan eski filtre alıp içinde yıkayın.
    Birde alttaki sepeti sırf seramik doldurun...

6. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Şöyle bir şey yapsam nasıl olur acaba seramik ilk sepette diğer sepete substrat mı eklesem araya tabi süngerini elyafını falan koyup.yani şu anda aktif karbonun pek bir faydasını göremedim.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi senin filtreni bilmiyorum akvaryumdan gelen su ilk önce seramiklere gelsin,orda bakteriler yaşam sürdürsün sonra temizlenerek akvaryuma dökülsün...

8. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Seramiği arttırayım o halde ben alt sepette. Bakalım ne olacak. Teşekkür ederim.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Rica ederim...

10. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan

Bence alt sepette seramik ve onun altına ya da üstüne ( Su gelişine göre ) biyolojik mavi sünger ekleyin, ikinci sepete substrat ( lav taşı kırığı da olabilir ) ve zeolit kullanılabilir. Yalnız dikkat etmeniz gereken şu olmalı ; suyun ilk karşılaştığı yerde daha geniş gözenekli maddeden başlayarak daha küçük gözenekliye doğru sıralayınız. Elyafta da çok abartılı kullanmayınız ki debiniz azalmasın...

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi katılıyorum mavi sünger çok iyi seçim seramikten sonra o gelmeli ama iki sepet var olmazsa mavi süngeri enlemesine kesin 2,5 cm yeter onun üstüne de elyaf oldu bitti...

12. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Üst sepete zeolit ve substratı nasıl sığdırıcam bakalım. Keşke 3 sepetli alsaydım. Akvaryumcu arkadaş aklımı çeldi bu ürünü almam için. Bir de bendeki süngerler siyah onları kullansam olmaz mı?

13. Cevap: Tetratec Ex 400 Dıs Filtre

Ömer mrb.100 litrelik akvaryumun mekanik ve biyolojik temizliğini Tetra tech 400 le yapamazsın.Ben o hacimde 600 modelini kullanıyodum.Yanlış hatırlamıyorsam Tetra 400 hakkında yorum yapmıştım.Dış filitreyi biyolojik döngüyü sağlamak için kullan.Bunla beraber mekanik temizlik içinde iç filitre kullanmanı tavsiye ederim.

14. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Peki iç filitreyle mekanik temizliği nasıl yapacağım? Bende bir iç filtre var onun ufak bir sepeti var karbon mu koyayım oraya?

15. Ömer Çakır

Ömer Çakır

İsim:
    Ömer

Dış filtrenin alt sepetine seramik ve sünger üstüne substrat, elyaf, zeolit, elyaf koydum sırasıyla. iç filtremin içerisindeki ufak sepete de karbon koydum. Şu an su çok güzel görünüyor. :)

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Su zamanla daha da oturacaktır.Ama "Seachem Purigen" inde çok büyük faydasını görürsün.İhtiyaç duyman halinde almanı tavsiye ederim.Ancak şimdilik gerek yok bence.

Sayfayı Paylaş