1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tetratec Ex 700 ve Seachem Matrix...

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 28 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Merhaba değerli akvaristler...

İnternet aracılığıyla 1 litre Seachem Matrix Filtre Malzemesi satın aldım.Şu an Tetratec ex 700 dış filitresini kullanıyorum.Şimdiki filtre dizilimim şöyle:
    (En üstten alta doğru)
    1.göz:
    Sünger ve elyaf var(kömür çıkartıldı)
    2. göz:
    2 tane karbonlu sünger var
    3. göz:
    Bioballar var
    4. göz:
    seramik halka ve sünger var

(Tetratec filitrelerde süzülme alttan yukarı doğru oluyor.Yani pis su önce 4. gözden giriyor.)
    Şimdi yeni aldığım bu substratı filitrenin neresinde kullanayım?Bu substratı kullanınca seramik halkaları da kullanmalı mıyım?Ürün internette ömür boyu kullanılabilir diye geçiyor.Bu doğru mu?Tankım 120 litre.Litreyi de göz önüne alarak bu substratın hepsini mi kullanmalıyım?

Ayrıca yine internetten Azoo 11 In 1 Süper Bio Bacteria adlı bakteri kültürü de edindim.Tankı restore etmem dolayısıyla herşeye yeniden başlayacağım.Bu nedenle bu kültürü aldım.Acaba Azoo 11 In 1 Süper Bio Bacteria ürünü nasıl bir ürün?Daha önce kullanan arkadaşlar memnun kaldılar mı?Performansı nasıl?Yan etkileri vs. herşeyiyle bilgi veririseniz minnettar kalırım.

Teşekkürler...

2. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Cevap: Tetratec Ex 700 ve Seachem Matrix...

Bu çok göreceli bir soru olmuş. Bioball tartışmalarında bir sonuca varılmadı. Gerçekten bakteri yüzeyi sağlıyor mu sağlamıyor mu tam olarak bilmiyoruz üretici firmalar sağlıyor diyor. Üstadlarımızın bir kesimi suya oksijen kazandırmaktan başka bir işe yaramıyor diyor. Karbonlu sünger yada Bioballar arasında tercih yapmalısın. Seramik halkalar ilk girişte dursun onlar oldukça işlevseller orada. Ben olsan karbonlu süngeri çıkarırdım en sağlıklısı bu yönde. Seachemin sitesinden ömrüne bakabilirsin substratların bir ömrü var bildiğim kadarıyla. Seachemin ürününün olmayabilir.
    Bakteri kültürünün hiç bir yan etkisi yok. Satıcı firmalar yararlı diyorlar. Azoo hiç kullanmadım Sera iyidir.
    Geçen günlerde biraz araştırdım. Bakterilerin sıvı koşulda saklanması diye bir şey söz konusu değilmiş. 2 türlü saklama şekli varmış değişik kimyasal süreçler şimdi aklıma gelmiyor. Bu firmalar sıvının içersindeki maddeyi bize bakteri kültürü diye satıyorlar. Temel Abi, Murat Abi, Olcay Abi ve diğer üstadlar ne diyorlar bu konuda onu duymak istiyorum :D

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler....

Ben şöyle düşünmüştüm:

Biobalların olduğu sepeti komple substrat ile dolduracağım ama normalde alttan 2. sepeti oluşturan bu yeri 3. sepetin olduğu yere taşıyacağım ve 2. sepet yerine karbonlu sünger koyacağım.Şimdilik düşüncem bu yönde ama kesin böyle yapacağım anlamına da gelmesin.Yine buradaki üstadlarımızın yönlendirmeleri sayesinde en iyi sonuca ulaşacağım.

Yani kısaca dizilimi şöyle yapmayı planlıyorum:
    (En üstten alta doğru)
    1.göz:
    2. göz:
    Seachem Matrix
    3. göz:
    2 tane üstüste karbonlu sünger
    4. göz:

(Tetratec filitrelerde süzülme alttan yukarı doğru oluyor.Yani pis su önce 4. gözden giriyor.)

Bakteri kültürü hususunda ben de sizinle bazı yönlerden hemfikirim.Bu ürünler bazen raflarda 1-2 yıl durup daha sonra(SKT geçmediği sürece) alıcı ile buluuşuyorlar.Böyle uzun bir süre içerisinde hiçbir bakteri besin ve oksijensiz yaşayamaz.Bu ürünlerde ben bakteri bulunduğuna inanmıyorum.Bu ürünler suda zaten kendiliğinden var olan bakterilerin kısa zamanda üreyip çoğalmalarını sağlıyor olabilir.Yoksa direk biz akvaryuma bakteri ekliyoruz demek mantığa ve akla uygun olmaz.

4. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Katılıyorum. Bakterilerin hızlı gelişmesi için besin olabilirler. Ben sizin yerinizde olsaydım karbonlu süngeri çıkarırdım Tetratec'in borularında yosunlanma oluyor arada sırada o yosunları temizledikçe berraklıkta bir farklılık olmayacaktır.

5. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Üstadlardan yorum bekliyorum...

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yunus Emre sadece 1. Gözde Elyaf kullanıyorsan bir miktarda 4. göze koyarsan filtrenin temizlemesine katkıda bulunur bunun dışında yine Seachem Purigen kullanabilirsin suyu berraklaştırmada birebir.

7. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

4. yani suyun süzülmeye başladığı ilk sepete elyaf konulması taraftarı değilim açıkçası.Çünkü su ilk olarak burada süzüldüğünden elyaf kısa zamanda kirlenecek ve debi düşüşü ortaya çıkacaktır.Elyafı yalnızca ilk sepette kullanıyorum ben.Sorun burada elyafdan ziyade substratı(Seachem Matrix) nerede kullanacağımdır.Bu konuda herhangibir görüşünüz mevcut mu acaba Bekir Bey?

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yunus Emre bey, bu biraz tercih meselesi, Mesela Bakteriler için 2 sepet kullanıyorum. 5 sepetin 3 ve 4. sepetlerinde kulanıyorum. Sende kendince bir karar verebilirsin. 1.ve 2. sepetlerede pay edebilirsin.

9. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Yeniden Merhaba değerli akvaristler...

Gelişmeleri bildirmek istedim.
    İnternetten aldığım Seachem Matrix ve Azoo 11 in 1 Süper Bio Bacteria Bayram nedeniyle bugün elime geçti.Eve gelir gelmez hemen 35 ml Azoo 11 in 1 Süper Bio Bacteria kültürünü suya ekledim.Ardından dış filitreyi açtım ve işe giriştim.Dış filtrede Matrix'i şöyle yerleştirdim:

(En üstten alta doğru)
    1.göz:
    2. göz:
    Sepetin altına bir kat elyaf, onun üstüne de sepetin tamamına yakını dolana kadar Matrix(Bioballeri çıkarttım.)
    3. göz:
    2 tane üstüste karbonlu sünger
    4. göz:

Gelişmeleri ve gözlemleyeceğim değişiklikleri yine buradan bildireceğim.Ancak bakteri kültürü hakkında şöyle birşey dikkatimi çekti:

Daha önce Sera'nın da bakteri kültürünü kullanmıştım.Bu kültür suyu önce bulandırıyor daha sonra bulanıklık geçiyordu.Azoo'nun ürününde ise böyle birşey söz konusu değil.Hafif kahverenginde bir sıvı.Suya dökünce bulanıklık falan yapmıyor.Bakalım onu da gözlemleyeceğim.
    Teşekkürler...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biobalları çıkarman yerinde olmuş. Son filtre dizilimi güzel. Bakteri kültürleri boş iş.canım.gif

11. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Tanka su dolduralı 1 hafta oldu.Yani 1 haftadır tank tam teşekküllü çalışıyordu.Ama hala bulanıklıktan akvaryumun yanlarından bakınca içindeki taşları göremiyordum.Cumartesi tanka yeterince Matrix substrat ekledim.Bugün tankta bulanıklıktan eser kalmadı ve kristal berraklığına kavuştum.Balıkları sabaha koyacağım ve en kısa sürede tanıtımı yapacağım; zaten berraklığa da şahit olacaksınız.

Sayfayı Paylaş