1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tetrazonlarda ölüm...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde OLODesign tarafından 27 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Herhese iyi forumlar,
    yaklaşıl bir buçuk ay arayla, iki tane Tetrazonum da aynı durumla karşılaşıyorum.Bundan bir buçuk ay evvel Tetrazonumu su yüzeyinde ters dönmüş, göbeği suyun dışına çıkmış şekilde yüzerken buldum.Ve hayvan yarım saat sonra öldü.Hayvanı o şekilde bulmamdan 5 dakika evvel akvaryumu göz atmıştım ve o balıkta herhangi bir terslik gözlemliyememiştim.Olması gerektiği gibi hareketli ve yüzüyordu.Bugün de biraz evvel akvaryuma baktığımda Tetrazonlarımdan birinin aynı şekilde göbeği şişmiş, su yüzeyinde ter dönmüş ve göbeği suyun dışında bir şekilde buldum.Hayvan hala canlı yüzmeye çalıştığındada bu bulduğum pozisyon şeklinde yüzüyor.Araştırma yaptım bu gibi septomların hava kesesi patlaması sonucu oluştuğunu okudum.Sizin fikirlerinizi merak ediyorum.Bu durumda hava kesesi patlaması mı? Eğer öyleyse bu durumla karşılaşmayı minimuma indirebilecek bir şey var mı?Ve neden bir buçuk ay arayla Tetrazonlarda bununla karşılaşıyorum.Diğer türlerimde böyle bir şey yaşamadım.Bir senedir bende olan Tetrazonlarımda da bir buçuk ey evvel'den önce böyle bir şey yaşamadım.

Teşekkürler...

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ömer kardeşim özlettin kendini. Balıklarına üzüldüm hocam. Herhangi bir fikrim yok tetrazon sürülerini hiç beslemedim. 2 penguen tetram vardı ancak, 6 ay kadar bendeydiler, şimdi hediye ettiğim arkadaş bakıyor onlara. Hava kesesi patlaması teşhisini de ilk kez duyuyorum. Ancak tetra ve türevlerini beslemiş bir çok üstad forumda mevcut. Umarım onlar yardımcı olurlar sana. Üzüldüm gerçekten :(

3. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Erman iyi dileklerin için teşekkür ederim.Kusura bakmayın bu aralar pek tadım tuzum yok, birde bir iş var onun peşinden koşuyorum, bunlardan dolayıda pek giremiyorum foruma.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hava keseleri durup dururken patlamaz diye düşünüyorum ve bu olasılık varsa sebeblerini daha çok sürü içerisindeki düzene bağlamak yerinde olur. Her zaman derim bir akvaryumdaki ölümleri sorgulamak için canlıların geneline bakmak gerekir ya da müdahale etmek için bu çok önemlidir. Çünkü bir sürü topluluğu içinden 2 ay içinde 2 balık ölmesini sadece akvaryuma mal etmek hata olur. Sürü kabul etmeyebilir ve beslenmede sen fark etmeden geri kalabilir, sürekli su yüzeyine sıkıştırılmaya maruz kalırsa hava kesesi patlayabilir.

Bu yüzden bana sorarsan akvaryuma iyi hazırlanmış su ile bir su değişimi yapman önlem olarak yeterlidir ve bunun dışında müdahale bana göre yanlış olur.

5. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Temel bey, önerileriniz ve fikirleriniz için teşekkürler.Anladığım kadarıyla herhangi bir hastalık belirtisi yada salgın gibi bir durum olmayabilir diyorsunuz.Durum tamamen balıkların birbirlerine olan tutumlarıyla da alakalı olabilir diyorsunuz.Açık konuşmam gerekirse bende bunun gibi bir şey olduğunu düşünüyordum çünkü herhalde bir 6-7 aydır akvaryumda, dekor yada malzeme olarak hiç bir değişiklik yapmadım.Herhangi bir katkı maddeside kullanmadım.Yemle konusunda sıkıntı olduğunu da düşünmüyorum çünkü yaklaşık olarak 3 aydır 4 cins yemle besliyorum balıkları.Bu arada rutin olarak 7 aydır neredeyse aynı bakımları yapıyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş