1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tez Konum İçin Fikir Alışverişi-Fikir Başlığı

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde fishpoint tarafından 27 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. fishpoint

fishpoint

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan YÜCEL
    Merhabalar herkese...

İstanbul Üniversitesi su ürünleri fakültesi yüksek lisans tezim için konu fikir alışverişinde yardımcı olursanız çok sevinirim. Türkiye'de çok çalışılmamış akvaryum sektörü ile alakalı ( özellikle deniz akvaryumları ile alakalı) bir konu üzerine tezimde çalışmak istiyorum

Yurtdısı haberlerde gördüğünüz a ha bu konu süpermiş çalışılabilir dediğiniz...
    Veya aklınızda olan bir projeyi paylaşırsanız çok sevinirim...

Şuan aklımda...

-Akvaryum balıklarında özellikle tang turlerinde çaprazlamalar ve saf kan üretim denemeleri
    -Palyacolarda hybridleme teknikleri
    -Mercanlarda carbon turevlerinin renklenmeye etkisi ve sonucları
    -Mercanlarda farklı yemlemlerde renklenme ve buyume indeksleri
    -Mercanlarda simbiyotik yasam
    -Mercanlarda doku ile üretim ( fantastik bir fikir ama daha araştırmadım yapılabilirmi bilmiyorum)

Gibi gibi...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kolay gelsin, benim önerim aşağıdakilerden biri olacak.

1. Mercanlarda simbiyotik yaşam

2. Palyaçolarda hybridleme teknikleri

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Tropical balık ve mercan türlerinin yerel doğal kaynaklarla yarı kapalı sistemlerde üretimi.Yani su kaynağını dışardan denizden alarak gerekli ısıtma ile kontrolle havuzlarda bu işi yapmak ve doğal ortamda bir invazyon yani yabancı tür girişine sebep olmadan üretim yapmak. Ben bunun özellikle güney bölgelerinde çok büyük bir ticari potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda iç pazardan bahsetmiyorum bile, avrupa pazarına kamyon mesafesindeyiz, eğer bu işte başarılı olunursa muhteşem bir başarı sağlanır. Bence bu alana odaklanılmalı.

Türkiye son on sene akuakulturde gerek yetişmiş insan gücü, gerek doğal kaynaklarının elverişliliği sayesinde bu işe çok önce başlamış ülkeleri bile Akdenizde sollamış vaziyette. Bence en azından bu konunun mümkün olup olmadığı araştırılmalı.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. fishpoint

fishpoint

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan YÜCEL
    özdemir bey bunun fizibilitesi bir kac kişi ve firma tarafından yapıldı. Ozellikle balık konusunda izmir bolgesinde palyaco uretimi ve piyasaya dagıtımı yapıldı . Antalyada denendi muglada bir firma fizibilite olarak calıstı ..
    Mercan için cok calısma yok . benim bir arastırmam vardı .. yarı kapalı bir çiftlik... fakat bazı konular yuzunden devletten izin cıkmamakta ayrı bir baslık altında bunu anlatabilirim... :)

Sayfayı Paylaş