1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Thailand'dan lepistesler

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Kinglepistes tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Volkan,
    Tecrübe hayatta yenilen kazıkların bileşkesidir... ağla:gif

Önce bitkili bir tankda sarı ve gri gövdeli balıkları beslemeye başlıyorsun, 1 ay sonra büyüklerden yarısı ölüyor, hepsi yavrulamışken bir bakıyorsun yavrulardan elinde üç beş tane büyümüş kalmış.
    Tabanda nitrat birikmesi oluyor diyorsun, bitkileri kumu boşaltıyorsun 1 ay sonra bakıyorsun büyüklerden eksilen yok ama büyüyen yavru da yok. Birkaç daha balık atayım akvaryuma diyorsun 3 tane leopar lepistes daha alıp akvaryuma salıyorsun 3 gün sonra elde var "0" hepsi ölüyor... mız mız:gif
    2. kazıktan sonra öğreniyorsun ki taban boş olacak ammaaa oturmuş akvaryuma da başka balık koymayacan!
    Sıfırdan başlayıp gene topluyorsun sarı ve gri gövdelilerden. Bir kaç ay geçiyor, birkaç tane gri gövdeli yavru kuyruğunu büze büze akvaryumda kaçışıp duruyor, büyüyen hiç sarı yavru yok hatta büyük sarılar da bir deri bir kemik kalmışlar. Anlıyorsun ki farklı renkli balıklar birbirlerine düşmanlık yapıp diğerlerini koloniden atmak istiyorlar. Sarıları akvaryumdan çıkarıp bu sefer siyah balık atıyorsun akvaryuma... Aha +1 ilk yediğin kazığın budakları az gelmiş siyahlar tamam da bu sefer grilerin hepsi ölüyor. Neymiş siyahların taşıdıkları hastalığa karşı bağışıklıkları varmış...
    İyi diyorsun hadi en azından siyahlar yaşıyor...Büyükler yaşıyor da yavruların süper bir marifeti var "takla atmayı öğrenmişler" :heyo: Zayıf oldukları için hastalıkla başedemiyorlar...
    Büyük siyahlar da sırayla öldükten sonra tamam diyorsun bu kadar yeter bırakacam bu işi..!
    Akvaryumcuları gezerken üç beş lepistes gözüne güzel gözüküyor alıp akvaryumuna koyuyorsun. Ama bu sefer işi öğrenmişsin tabanda kum yok bitki yok, hayvanların keyfi yerinde...
    Balıklar yavrulamaya başlıyor, yavruları onbeş günden sonra büyüklerin yanına atıyorsun. Bir ay sonra attığın 30 yavrudan 5 tane kalmış, onların da açlıktan karnı sırtına yapışık. iyi de kardeşim hayvan hiç mi büyümez siz onbeş gün önce de bu kadardınız...!
    Oldu diyorsun: 2 aylık olmadan ananızın babanızın yanına gitmek yok :(
    Yavrulara ayrı akvaryumda bakmaya başlıyorsun. İlk batım yavrular süper,ama bu sefer de arkadan gelenler büyüyemiyor. Başlıyorsun bu sefer batım batım ayırmaya...
    İşlem tamam bir aylık yavrular Maşallah iki aylıklar gibi sepilip büyüyor, sonra Volkan kardeşim soruyor:
    Abiciğim balıkların içinde bulundukları ortam çok önemli, tamam yemin de payı çok büyük ama ben farklı renkteki yavruları bile aynı akvaryuma koymuyorum Maşallah sende konuşan vatozdan ters yüzen çöpçüye, albinodan pandasına kadar longfin dahil alt katman trafiği çok karışık...

Eh hadi sana 2,5 aylık erkekleri de göstereyim de gözün bayram etsin... Hee bu arada soldaki pembe dişi 2. batım yavruyu vermeye hazırlanıyor :basardim: Kız istemeye gelirken de çikolatasız gelme! Adettendir zaten ilk seferde de vermiyecem, hem daha doktorların mühendislerin istemesi gerekiyor...!

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Durumum anca bu kadar güzel izah edilebilirdi. çak:gif Anafikir sanırım ; amacımla elimde ki sistemin uyuşmadığı ve eğer birini yapmak istiyorsan diğerlerinden feragat etmem gerektiği zannedersem.. Ama ne ters yüzen çöpçümden ne vatozlarımdan nede çöpçülerimden vazgeçebilirim :( Senin gibi müsait bir yerim olsa kesin senin yolundan giderdim.. Yerim yurdum uygun olduğunda tecrübelerinden detaylı şekilde faydalanıcam Uğur abi zaten ama şimdilik otlanmakla yetinicem. aha:gif

3. stablizer

stablizer

Abi tabanda kum olmayacak,bitki olmayacak savına kesinlikle katılmıyorum.Bu anlattığın evreleri hep beraber yaşadık.Konunun bu kısmını şöyle düzeltmek istiyorum.Tabanda kumun suyunda bitkin ve balığın varsa gevşemeyeceksin.Bir anlık vurdumduymazlık felaket oluyor.
    Sen bunları yazınca arşivde şöyle bir dolaşdım 3/4 Black'ler falan,Shark Tail dişiler.Maziye bir bakıver,neler neler bıraktık...

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kumsuz bitkisiz akvaryumdan ziyade nitrat konusunda haklı.. Nitrat artışının balık gelişiminde dezavantaj olduğu doğru.. Camacam akvaryum yavru boylandırmada kullanılan bir yöntem , artı Uğur abinin amacı tür üzerine olduğu için ona uygun tabii ama bana gelmez.. Anca müsait yerim olcak boydan boya akvaryumlar anca o zaman..

5. stablizer

stablizer

Tabiki o konularda haklı.Bunları yazdığım odada bir tarafım cama cam bir tarafım bitkili.Ama cama cam üretim amaçlıdan öteye geçmiyor işte.

6. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Serdar'a hak vermemek imkansız: Kumun, bitkin varsa vurdumduymaz olmayacaksın!
    Ah şu şarkıların gözü kör olsun...!

Ama cama cam da üretim amaçlıdan öteye geçemiyor işte. Ben de çok seviyorum bitkili canlıdoğuran akvaryumunu da olmuyor abiciğim!
    Benim yukarıda anlattığım ise içine gerçekler saklanmış hikayeydi. Yarısını yaşadık, yarısına tanık olduk;Üç yıl yürüdük, dönüp arkamıza baktık bir arpa boyu kadar bile yol alamamışsız. Milyarlaca para yüzlerce can heba ettik...Ama tarih geçmişten ders almayan ve geçmişten ders almasını bilmeyenler için çok daha acımasızdır...Ben lepistes üretimi konusunda dersimi aldım, şimdi mastıra devam... Allah izin verir birkaç da özel tür çıkarabilirsek doktorayı tamamlamış oluruz...!

7. stablizer

stablizer

:hepiniziseviyorum: Durmak yok yola devam!

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bu akvaryumlar şu an ki akvaryumlardan bir kaçı mı acaba diye sormak içimden geldi aliye:gif

9. stablizer

stablizer

Yok Volki.Bunların yaklaşık 2 senelik mazisi var.Uğur abi öyle resimler koymuşki kısaca ozamanki gelişim evrelerini özetlemiş.O zamanlar çok başarısızlıklar yaşadık.Özellikle yerli üretimdeki kolaycılık ve ithal balığa rağbet beni ve özellikle Uğur Abiyi çok demoralize etti.Uğur Abi kısa süreli yeşil sahaları terketti ama araştırmayı bırakmadı.6 ay önce bir daha gazladım onu,netice tekrar yeşil sahalara dönüş oldu.Biraz düz koşu antreman,şimdilerde çift kale hazırlık maçı.Kendisininde dediği gibi;Her başarısızlık,başarıya yönelik adım oldu.Şimdilik mevcut türlerin devamını sağlamaya çalışıyoruz.Değilmi Uğur Abicim?Atraksyon yapmıyoruz çak:gif

10. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Volkan,
    Serdar çok güzel yazmış. Şimdilik mevcut türlerin devamı için çalışıyoruz, çift kale hazırlık maçı! Şu an için atraksiyon yapmıyoruz; ki sakatlanıp yarı yolda kalmayalım... ! :uyari:

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tabii ki orası kesin zaten o türden bolca lazım ki ilerde bir sorunla karşılaşılma riskinde kayıpta az olmalı... Portal olarak gelişmeleri 4 gözle bekliyoruz Uğur abi.. foto: bol olsun lütfen :)

12. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    En yeni gelişme: Albino Deep Pink dişi 22. günde :basardim: 2. batım yavruları vermeye başladı...! :hepiniziseviyorum:

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Maaşallah...

Hayırlı uğurlu olsun Uğur Hocam... Allah hepisini kayıpsız ve sağlıklı büyütmeni nasip etsin...

14. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Sağolasın Abdullah Hocam...Allah razı olsun...

Konunun burada bir özetini geçersek:
    15 günlük Thailand tatili dönüşünde yanımda 10 adet lepistes getirdim.1'er trio Albino Deep Pink, Golden Moscow Ruby Eye High Dorsal ve Blue Grass ve bir adet de Neon Blue Tuxedo dişi.
    Neon Blue Tuxedo dişi geldiğinin ertesi günü yavruladı, şu an yavrular cinsiyetleri ayrılır vaziyette renklenmeye başladılar.
    Golden Moscow Ruby Eye High Dorsal ve Blue Grass'dan birer dişiden birer batım yavru aldıktan ve Blue Grass dişilerden birini kaybettikten sonra balıkları Serdar kardeşime verdim(Serdar bunu kayıp gibi görmekten öte başarı olarak nitelendirse de...! O kadar yol gelmiş 10 lepistesten 1 tane zaiyat sayılmaz bile diyor). Serdar dün Blue Grass dişiden yavru aldığı haberini verdi...!
    Albino Deep Pink dişlerden birer batım yavru aldıktan sonra ilk yavru veren dişi bu gün 22. gününde 2. batım yavrularını da verdi...!
    Yavrulardan az sayıda ufak tefek kayıpları saymazsak (ki lepistes gibi bir balıktan alınan 100 yavrudan 10 tane kayıp başarı bile sayılabilir) emin ve kararlı adımlarla macera devam ediyor...!

Konuda yorumlarını eksik etmeyen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...!

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abi o şartlarda getirdiğin balıklara göre bencede bir kayıpla kurtarman başarı kesinlikle.Eğer hatırlarsan sen daha umutsuzdun.. 1 balık kaybettin ama çoktan kaybını kapattılar.. Bu arada arkası sazlık olan akvaryumunu gördükten sonra evde ki tankımda başka bir dizayna gidebilirim diye düşünüyorum.Kötü olmamış yanlış anlama tabii de kendi yapmak istediğimi başka akvaryumda görünce o görüntüye direk doyuyorum. :)

16. radenko

radenko

Bu kadar güzel ırkları hakkıyla besliyor olmanız gerçekten çok güzel. Tebrik ederim.
    Taban boş olması sizin akvaryuma kolay müdahale etmenizi sağlar bu da çok akvaryumuz varsa büyük kolaylık. Bitki konusunda koyacağınız bir miktar mossun balıklara büyük ölçüde yararı olacaktır.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni Tür varyetesini görmeden gidersem gözlerim açık gidecek. :D Uğur Hoca'm Japonya ile temasdayım lepistes getirme konusunda. Şaka değil gerçek ama aklımda şu var, o zaman yarısı Japonlara ait olmaz mı bu ırkın ? ne dersin ? gizli:

18. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Raif bey,
    Java moss'u bir önceki sayfada göreceğiniz tabanı boş akvaryumda kullanmıştım ve o konuda da dersimi aldım. Üzerinde toplanan pisliğin miktarı neredeyse üretim filtresinde toplananla aynı...! En ufak sallantıda üzerindeki pisliği suya salıyor! :uyari:

Temel Hocam,
    Yeni tür varyetesi çıkarmak bilgi, beceri ve gen havuzunuzun genişliği yanında biraz da şans işi: Özellikle moscow türlerinin;normal türler arasında çaprazlamalar yaparken çıkan, spor diye adlandırılan aslında genetik artık veya işe yaramaz mutasyonlu sayılan balıklar arasından çıktığı bilinen bir gerçek...
    Şimdi hocam Japonlara gelince; Mutfaklarda kullanılan yağlar A ülkesinde A marka yağ iken aşçı kullandıktan sonra adı atık oluyor. Başka bir girişimci bu atıkları topluyor, B ülkesinde rafine edip B marka Biodizel yakıtı olarak satıyor. Sizce B marka Biodizel yakıt A ülkesine ait olabilir mi? huh: Bence A ülkesindekilere B marka yakıtın eksozunu koklamak düşer...
    Japonya'dan gelecek balıkların kanları kırılmadığı sürece Japon olmalarına itiraz yok fakat siz rafinasyon olayını gerçekleştirdikten sonra adını Temel de koyarsınız Ahmet de Mehmet de ve buna Japon bile itiraz edemez...! Sonuçta bu balıkların anavatanı ne Rusya ne Japonya ne de Almanya... Kaldı ki İstanbul adında varyete bile var...!
    Şans demişken Thailand'dan getirdiğim Blue Tuxedo yavruları arasından bakın neler çıktı:

19. radenko

radenko

Şahsi olarak ben çok faydasını gördüm ve bir çok lepistes üreticisi bu şekilde yapıyor. Filtrenize yakın koymaz ve mossun olduğu taraftan yem vermezseniz o dediğiniz sorun bir nebze çözülüyor.

20. stablizer

stablizer

Temel Abi ulu orta söylemeseydin Japonlarla temasdayım diye yarısı onların olmayacaktı.Şimdi Japonlar dahil herkes bilecek. :F
    Uğru Abi itina ile garantili mos sarılır. haha:

Sayfayı Paylaş