1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

The Balling Method (ing. makale)

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Ontheway tarafından 27 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Balling hakkında 'harika' bir özet.
  Arkadaşlardan ricam, bir boş zamanınızda "the chemistry primer..." başlığına kadar olan kısmı çevirip siteye ekleyebilirsek, eminim çok kişi yararlanacaktır.

  http://www.ultimatereef.com/articles/balling/
   
  nhtkmn ve Montimahir bunu beğendi.
 2. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  ka2n ve Ontheway bunu beğendi.
 3. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
 4. ka2n

  ka2n

  Mesajlar:
  4.356
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kaan AYDINOĞLU
  Hafta sonu halledelim yarın tankın mobilyasını yapacağız, cuma ya da cts emrinize amade makale ;)
   
  Pennywise, nhtkmn ve Ontheway bunu beğendi.
 5. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Hay maşallah :)
   
 6. ka2n

  ka2n

  Mesajlar:
  4.356
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kaan AYDINOĞLU
  Ben hep diyorum Alper hocam, işsiz güçsüz boş bi üni öğrencisiyim, atın bana beğendiğiniz makale, kurulum vs ne varsa fırsat buldukça çeviriyim.
  Hem hobi adına birşeyler kazanalım, kazandıralım, hem de ingilizcem gelişsin biraz daha.
   
  Pennywise ve Ontheway bunu beğendi.
 7. ka2n

  ka2n

  Mesajlar:
  4.356
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kaan AYDINOĞLU
  Yalnız, a chem primer bölümüne kadar olan kısım epey bir kısaymış :)
   
 8. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Ya, çevirecek kişinin gözünü korkutmak istemedim, aslında Chem primer' ı atladıktan sonraki başlıklar da lazım :)
   
  ka2n bunu beğendi.
 9. selcom2008

  selcom2008

  Mesajlar:
  693
  Yer:
  İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
  İsim:
  Selim CÖMERT
  (Balling Metodu

  Tanıtım

  Mercanlar ve koralin alg ihtiyacının tarafından tüketilen birincil unsurlar, bu unsurların seviyelerinin sabit kalmasını amacıyla, talep ayak uyduran bir oranda değiştirilmesi gerekir. Kararlılık sık kullanılan ve oldukça haklı bir resif ortamında şekilde (on yıllarda olduğu gibi kısa) elementlerin kısa vadeli seviyeleri su parametrelerinde hızlı değişimler için evrimleşmiş değil sakinlerini resif sonucu çok sabit kalır bir anahtar kelimedir.

  İlköğretim Elemanları

  Muhtemelen hayatta kalma ve mercan sakinlerinin büyümesi için önemli olan resif ortamında yönleri hakkında resif bekçileri olduğu gibi uzun mamul olarak için resif Bekçileri arasındaki tartışma olacaktır. Bunun için vardır dört listesini sınırlamak için gidiyorum:

  Kalsiyum

  Karbonatlar

  Magnezyum

  Diğer her şey

  "Her şey" kategorisi biraz bir catch tüm, ama ayrıntılı olarak göreceğimiz gibi, geçerli bir tanesidir.

  İçindekiler

  Biz sadece saf kalsiyum damla, karbonat bir damla, magnezyum bir damla ve her şeyin bir damla almak ve sadece tankın içine bırakın eğer çok güzel olurdu. Seviyeleri eklenebilir ve sorun çözüldü. Ama biz sadece onlar yapıyor bütün mesele olan bunları kolayca biyolojik olarak kullanılabilir hale olmaz alacağını formlarını yapamaz, bu yüzden diğer caddeleri bakmak gerekir . Ne Hans Balling belgelenmiş ortamında diğer unsurları ile dengeli olabilir kombine biyolojik olarak mevcut ve olabilir sürümlerini ekleyerek bir yoludur. eklenecek öğeler kısa bir listesi olur:

  Kalsiyum klorür dihidrat (CaCl 2 -2H 2 0)

  Sodyum hidrojen karbonat (Na HCO 3) (aka Sodyum bikarbonat, - Kabartma tozu)

  Magnezyum klorür heksahidrat (MgCl 2 -6H2O)

  NaCl ücretsiz resif tuzları - sofra tuzu olmadan resif kristalleri senin küvet.

  , Onları chuck hepsini bir heyecan vermek ve oraya gidin.

  Nasıl bir kek pişirmeye

  Tamam, bu yüzden sadece hepsini çabuk bağlama ve size çok güzel bir pasta almazsınız muhtemelen fırında yapışmasını güven bana, orada, kuru un ve tat için harikalar yapmıyoruz kabartma tozu topaklar. Aynı olarak senin tankın içine tozların birçok atma yolu ya da hayvancılık sizi sevdirmek için gitmiyor. Muhtemelen bariz olanı yapmak ve düşmenize ve ölecektir. Peki yapmamız gereken onları öldürür yerine, onları faydaları bir şekilde onları ekleyin. Ve biz yukarıdaki 4. neden ihtiyaç noktada açıklar. # 1 ve listedeki 2. bakarsanız biz ekliyoruz bulacaksınız biz şeyleri istiyoruz:

  Kalsiyum

  Karbonatlar

  ve şeyler biz istemiyordu:

  klorid

  sodyum

  Şimdi hala o klorür ve sodyum kombinasyonu tanıdık göreceksiniz uyanık sizin olanları, SodiumChloride çoğu kişi biliyor kaç bileşikler, kendi ortak sofra tuzu biri ve resif tuzlarının kovanın yaklaşık% 70 olabilir. Biz 1. ve 2. eklerim Yani eğer biz istemedik ek kalsiyum ve karbonat iyi ve daha SodiumChloride ile bitirmek ve böylece biz bu konuda bir şeyler yapmak gerekiyor. Biz sadece o kadar kolay değil, sudan dışarı çekin ama ne yapabileceğimiz tekrar tüm kadar dengelemek için resif tuzu kovadan her şeyi ekleyin olamaz. Bu yüzden NaCl Ücretsiz Reef Tuzları, 4. ekleyin. O eklenmesiyle biz şimdi ekledik:

  Kalsiyum

  Karbonatlar

  Reef Tuz

  Sular

  hangi biraz daha iyi görünüyor. Sadece olumsuz şimdi tanka tuzlu sıvı çok eklemiş olduğunu, karışık su yerine RO su, genellikle yeni başlayanlar tarafından yapılan bir hata ile kontör gibi biraz. Eğer varsa sizin tank seviye veya karter dönüş seviyesini düşünürsek Bir sonra seviyeler şimdi başladığımda daha yüksek olacaktır. Biz bir an için buharlaşmayı görmezden sonra nihayet tankı taşma ve ıslak zemin olacak. Teşekkürler Hans! Biz oyuna geri buharlaşmayı koyarsanız ne olacak zaman içinde tank tuzluluk artacak normalden daha az RO ile kontör olacaktır. Çözüm basit; sadece eklemek kadar kaldırın. # 1 hacimleri Özetle, sonra 2. ve 4. ve sadece çok tankı su o çıkar. Bu işini yukarı üst icar yolda geri düzeyleri koymak. Edeceğiz basitçe, Ve bu BALLING temelidir. , Şeyler eklemek onu dengelemek ve bunu eşitlemek.

  Bir Kimya Astar veya nasıl bir Atom tartılır

  Nerede kalmıştık Yani, ah evet, biz sadece fırın dışına pasta aldım ve "ilginç" görünüyor. Gibi şeyler kahverengi kek bir levha, iyi görünümlü. Biz içine kesilmiş ve her şey yıkılır ve aşçılık için başka bir yönü ortaya çıkıyor: Eğer malzemeyi ölçmek gerekir. Sadece işe yaramazsa kaseye şeyler dökme. Yani, biz ne kadar kullanıyoruz? Bunun için biz çok "şeyler" böylece biz onu dışarı ağırlık edebilirsiniz ağırlığında nasıl bakıyor kimya içine biraz eski defterleri var. Önemli faktör biz onlar tüketilen aynı göreceli miktarda kalsiyum ve karbonat ilave olmasıdır. Biyolojik tüketimi Ca + 2 + 2HCO 3 <=> CaCO 3 + CO 2 + H 2 O Kalsiyum bir atomu ve CalciumCarbonate bir molekül oluşturmak üzere bir araya Karbonat iki molekül, karbon dioksit ve bir bir molekül edeceği anlamına gelir su molekülü. Bu biz bazı şeyleri söyleyebilir:

  O Kalsiyum (Ca) ve bikarbonat (HCO olduğunu 3 girişler)

  Bikarbonat Yani, iki birim kalsiyum her birim için kullanılan

  Yani karbondioksit ve su yan ürünlerin kalsifikasyon vardır

  Yani biz aynı oranda malzemeyi ekleyin emin olmanız gerekir, biz NaCl-Free tuzlarla sonuçlanan NaCl dengelemek olduğu Kalsiyum her birim için Bikarbonat iki adettir ve. 'Miktarı' kimyası çoğu ölçümlerde Bir molekülün mol yapılır. Bir maddenin her mol temel kuruluşlar (atomlar, moleküller, vs.) aynı sayıda içerir ve normalde kullanılan gram köstebek olduğunu. Bir gram-mol kütlesi gram formülü ağırlığına eşit olan bir maddenin miktarıdır. Bu da bizim. Ihtiyacımız göreli miktarlarda böylece oldukça kolay maddeleri dışarı kilo yapar önemli bit formülü ağırlık dışarı çalışıyor ve bunun için biz atomlar hakkında biraz daha anlamak gerekiyor. Her bir atom, bir belirli bir kütleye sahiptir ve bu iyi bilinen miktarlarda ve elementlerin periyodik tablo üzerinde görüntülenir. Bu amaçla bizim için önemli unsurlar şunlardır:

  Eleman Atomik numara Atom ağırlığı

  Hidrojen (H) (1 ) 1,00794

  Karbon ( 6 ) 12,0107

  Oksijen (O) ( 8 ) 15,9994

  Sodyum (Na) ( 11 ) 22,9898

  Magnezyum (Mg) ( 12 ) 24,305

  Klorür (Cl) ( 17 ) 35,453

  Kalsiyum (Ca) ( 20 ) 40,078  ve mol kütlesi belirlemek için bir yol, bir varlık için toplam atom ağırlığını almak ve sonra gram cinsinden bu miktarı bir köstebek bit kadar tüm eklemektir. Bu çok daha kolay hale gösteriliyor CaCl atom ağırlığını belirleme 2 - 2H 2 bölümden atom ağırlıkları ekleyerek 0: Birincisi CaCl2 atom ağırlığını belirlemek 40,078 + 2x35.453 = 110,984 Sonra H atom ağırlığını belirlemek 2 O 2x1.00794 + 15,9994 = 18,01528 Sonra iki su molekülü vardır hatırlayarak onları toplayalım + 2x18.01528 110,984 = 147,01 NaHCO atom ağırlığını belirleme 3: 2,9898 1,00794 + + 12,0107 + 3x15.9994 = 84,00664 Yani bu biz şimdi biliyoruz CaCl bu bir mol 2 -2H 2 0 147,01 gram ve NaHCO bir mol ağırlığında 3 84,00664 gram ağırlığında. Böylece diğer birinin iki katı kadar ihtiyaç olarak Balling onun sık kullanılan rakamlar arasında alır nerede orantılı miktarda dışarı ağırlığında bir durum basitçe:

  CaCl bölgesinin 147g 2 -2H 2 O

  NaHCO of 168g 3

  ve şimdi her birinden aynı miktarda su içinde iki madde orantılı olarak, doğru miktarda içermesi anlamına gelir su 2L için bu her seyreltir. En iyi şekilde, su 1.5L ölçmek kimyasal ekleme ve daha sonra su eklenerek 2 litreye kadar üst yüzden bu seyreltme, 2L toplam bir hacimde değil, 2 L su artı maddeler için yapılır. Bu iki karışımlarında şimdi biz isteyen bit ekleyerek, ve bu bitler biz NaHCO gelen Na önce de belirtildiği olduğu yok gibi hangi 3 ve Cl 2 CaCl dan 2. Neyse biz iki katı kadar NaHCO ekliyoruz 3 biz CaCl olarak 2 biz NaCl sonuçlanan iki ünite sahip ek her birim için çok. Yani her 2L Biz NaCl iki mol ekliyoruz ekledi. NaCl atom kütlesi her 2L biz eklemek karıştırmak için NaCl 116,89 gram ekliyoruz anlamına gelir 58,443 olduğunu. NaCl deniz tuzları maddeler% 70 temsil olarak biz şimdi tam deniz tuzu karışımı almak için kalan% 30 eklemek zorunda. 70% 116,89 gram ağırlığında olarak,.% 100% 30 bir kez daha Balling üçüncü bir kap, 2 L su NaCl içermeyen tuzlar 50g bir karışımı olarak kullanan şekil 50 gram ağırlığında, yani 167G ağırlığında anlamına yüzden sahip Biz Kalsiyum, Karbonat ve dengeli deniz suyu ekleyen dengeli bir ek sağlamak için aynı miktarlarda ilave olan üç karışımları ile sona erdi.

  Peki Ne Kadar Biz Ardından ekle musunuz?

  Oldukça sade Bu sizin tüketimine bağlıdır, ve bunun için biraz tahmin zorunda kalabilirsiniz veya şu anda diğer katkı maddeleri kullanılarak eğer sık sık şişe ekler ne kadar söylemek şişe üzerindeki açıklamalarından work it out gerekir, Eğer o zaman bir günlük bazda ekliyoruz ne kadar çalışabilirsiniz. Eğer emin değilseniz, o zaman çalışma dışarı kolay bir yolu, bir şey eklemeyi durdurmak için bir gün yerleşmek ve ardından bir günlük bazda okuma Kalsiyum almaktır aynı anda. Aralarındaki fark ne kadar ppm (litrede aka miligram) tank tüketen size söyleyecektir. Bu rakam size bir gün eklemeniz gerekir kaç Kalsiyum gram ile sonuna kadar çok yararlıdır - ve günlük eklemeniz gerekir karışımın ne kadar bu rakamın dışarı çalışmak çok kolay. Diyelim ki yukarıda yapmış varsayalım Günlük testler ve Kalsiyum günde 5ppm kaybediyor ve bir 200L tankı (kolay olacak şekilde seçilmiştir rakamlar) çalıştıran emin. Bu kaybediyor demektir:

  Litre başına 5 mg x 200 litre = 1000 miligram, ya da daha yaygın olarak bilinen 1 gram

  Biz CaCl ile ilk mix olduğunu biliyoruz 2 -2H 2 O Ca başına 2L bir mol sahiptir ve Ca bir mol 40.078grams ağırlığında, bu yüzden şimdi biz Ca 1 / 40,078 mol gün eklemek zorunda olduğunu biliyoruz. Yani biz. Günde 50ml inşaat dışarı 2L karışımı, 1 / 40.078 eklemek zorunda kalıyoruz her karışımın 50ml eklemek zorunda 200L tankta bir 5ppm kaybı İşte, gidin ve sonra suyu dengelemek için düzeyleri tanktan su 150ml kaldırmak gerekir. Eğer toplam hacminin 100L başına ppm kaybı başına her karışımı bu kadar basit 5ml bakmak olabilir. Eğer yukarıdakilerden herhangi anlamak zorunda değilsiniz anlamına kullanışlı bir figür Balling Yöntemi kullanmak mümkün. Sadece kaybı için ve boyut tankı için çarpma ve o miktarda kullanın.

  Ve Magnezyum parçası?

  Ah, evet, o biraz. O CaCl her 147g için olduğu gösterilebilir ortalama Kalsiyum ve Magnezyum arasındaki göreli kullanım bilinen rakamları kullanılarak 2 -2H 2 biz MgCl ve 34g eklemeniz gerekir ekliyoruz O 2 -6H2O. Bu aslında sadece CaCl aynı 2L karışımı eklenebilir 2 -2H 2 O. rakam aslında bir ortalama ve ne tank tüketen uzun vadede bunu ölçmek ve ayarlamak için bilmenin en iyi yolu o uygun miktar. Örneğin, Mg, bir istikrarlı göreli batıyor o zaman. Mix miktarını artırmak Ca bu yükseltir Bir endişe, biz Sodyum ekliyoruz daha daha Klorür ile bu karışımı güçlendirilmiş olmasıdır ve zaman içinde bu noktada bu çözümlenmemiş kalır . Daha fazla araştırma, bu kararı olarak yürütülmektedir. Böyle her miktarlarını azaltmak gibi basit çözümler Ca ve HCO dışarı atmak olacaktır Na ve Cl dengesi sonuçlanması 3 denge.  Tank içine Mix onu alma

  Şimdiye kadar biz şimdi bize kalsiyum, karbonat ve NaCl içermeyen tuzlar dengeleme karışımı eklemek için izin onları kimyasalların çeşitli karışımları ile konteynerlerin bir dizi var. Çok sık olarak bir miktar dışarı ölçme ve çok tankı ekleyerek ve daha sonra bir dikkatle ölçülmüş miktarda kaldırarak elle nihai adımı gerçekleştirmek için tamamen uygun olacaktır. Bu yaklaşımdaki sorun geri istikrar arayışı ve kullanımı kolay gider. Manuel işlemlerde İnşaat her zaman sonrasına kadar ertelendi sona erecek kaçınılmalıdır. Çekmek için en iyi yaklaşım, otomatik olarak karışımları dozaj ve aşırı tank suyu çıkarma aracı kurulum yani. Bunu yapabilirsiniz çevresinde farklı ürünlerin bir dizi vardır; Bunun için mevcut dozaj pompaları kullanmak mantıklı yüzden diğer tank otomasyonu için bir Aquatronica kullanın. Bağımsız amaçlarla GroTech kolayca bu sürecin talepleri ile başa çıkacak onbir kanalları kadar genişletilebilir bir üçlü dozlama istasyonu yapmak ve GHL Profilux kullanıcıları için bir dozaj pompası. Bunun için de kullanılabilir bu cihazların her biri programlanmıştır Farklı bir şekilde, ancak hepsi çok düşük miktarlarda sık sık çok yüksek miktarda küçük sayıda eklenecek sağlayacaktır. Bu gün stabil seviyelere tutmak yerine yükselen ve düşen boyunca eşit doz yayılır. Kalsiyum ve karbonat temel tüketim yaktı saatlerde olacağından, dozajlama. O zaman sınırlı olabilir, her zaman mümkün olduğunca çabuk katkı karıştırmak için yüksek akışın bir konuma doz It tavsiye edilir, ancak hatırlıyor musun besleme hattı karışım kaplara ve zemine tanktan sifon kaynağı haline gelebilir durumu önlemek için. Bu su altında biten yem olan yerine de karışımı damla en iyisidir. Dozlanacak tutarı ayarı bu cihazların tüm sadece cihazın içine girerek bir durumdur ile bu kez Balling yöntemi ile iyi bir parçasıdır Pompalar kurulumu dozaj oranı çok hızlı ve kolay bir iştir artmaktadır. Bulma Malzemeleri kimyasalların bir dizi bu yöntemi, neyse artık birçok şirket özellikle NaCl-Free tuz ile birlikte bu amaç için onları ambalaj vardır uygulamak için gereklidir. Bir yaygın olarak kullanılan bir kaynak oluşur Fauna Marin aralığı:

  Kalsiyum klorür dihidrat Balling tuzlan

  Sodyum Bikarbonat Balling tuzlan

  Magnezyum Klorür-hekza Balling tuzları

  Magnezyum Sülfat-Heptahidrat Balling tuzları

  BALLING için Klorür Ücretsiz tuzlar

  Klorür tuzlan Free alternatifleri şunlardır:

  Tropic Marin Pro-Özel Mineral

  Pries Özel

  Onlar pahalı görünebilir hatırlıyorum NaCl-Free tuzların maliyeti bakarak, ama sadece tuz pahalı parçalar satın ve standart deniz tuzu% 70 ortak sofra tuzu bölümünü satın değilken.

  Sonuç

  Tüketim ziyade zorunda (seviyeler yani test tutmak düşen belirtilir) yukarı giderse Ve bu konuda, Kalsiyum ve Alk ek ama iyi iş bunu Balling gibi, delving üzerinde karanlık tarafı sadece daha yüksek bir ek kadar arama bir vaka kalmış akış oranları ve bir kalsiyum reaktör ya da bir Kalk karıştırıcı kullanılarak ilave sınırlarını vurarak çıkış suyunun pH ve alkali uğraşasınız.  Alan Mullett tarafından UltimateReef (Yazılı AlanM). En Yayın Kasım 2007 UltimateReef.com Copyright © 2007 UltimateReef.com
  Ben sizin için çevirdim :çiçek:
   
  Düzenleme: 29 Ekim 2015
  TencoMelih, ka2n, vicia ervillia ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 10. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Zahmet etmişsiniz.. Bizim ihtiyacımız olan biraz daha anlaşılır bir çeviri. Moderatörlerden ricam ilk mesaj hariç kalan tüm mesajların silinerek konunun uygun zamana kadar kilitlenmesi olacak.

  @Pennywise
   
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.863
  Yer:
  Bursa
  Dikkatimi çeken nokta, cozeltinin toz dahil toplaminin 2 litre olacak sekilde hazirlanmasi gerektigi...

  Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
   
 12. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Benim de özellikle göstermek istediğim, NaCl-free tuzların ballingde ne iş gördüğünü anlattığı kısım. C-balance'ın içinde grotechABC deki malzemelerin de bulunduğunu okumuştum bir yerlerde. C-balance'daki bu ek, aslında NaCl-free salt anlamına geliyor olabilir mi..?
   
 13. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.863
  Yer:
  Bursa
  Kabaca "Everything else" dediği şeyleri sağlıyor. Bunun yanında normal kovada %70 orana tekabül eden tuz(NaCl) zaten 1 ve 2 no lo katkılar ile tanka girdiğinden diğer elementleri de dengeli şekilde tanka girmek adına özel tuzu kullandırıyor.

  C balance' ta ciddi bir içerik var.

  Peki 1 ve 2 bize tuzluğu korumak için yeterli NaCl sağlıyor mu?

  Bunu da "katkı eklediğin kadar su değiştir" önermesi ile çözdüğünü söylemiş. Bu durumda su değişim tankında RO değil de NACl free tuzlu su olacak anlamına mı geliyor?
   
 14. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Anladığım kadarıyla, balling in tuzluluğu arttırdığı, bunu dengelemek için eklenecek RO su ile beraber, sump'un taşacak duruma geleceği. Bunu engellemek için, balling ile eklenen kadar suyun (sonuçta balling ile tuzlu su eklemiş gibi oluyoruz) tanktan çekilmesi gerektiğini belirtmiş.
   
 15. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Şu şekilde yapalım Alper Bey. Daha anlaşılır bir çeviri gelsin. (Mesela Kaan'dan isim önemli değil) Duruma göre bu konuyu kilitler başka bir başlık açarız. Şimdilik bu konu açık kalsın ki çevirmek isteyen arkadaşlar konuyu görebilsinler.
   
  selcom2008 ve Ontheway bunu beğendi.
 16. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Gayet uygundur. Düzgün güzel bir çeviri yapılması önemli. Yukarıdaki mesajlardan da görülebileceği gibi yazarın anlatımında hemen anlaşılamayan noktalar var, bu nedenle. Yeni konu da olabilir, bilgi kirliliği ile boğmayalım istedim.
   
  Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş