1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

The Rock

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde suret tarafından 15 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Kaya...

Bugün sahilde gezerken bu kayayı gördüm. Gözüme güzel göründü. Sanki bir prensesti ormandan gelen. Ve ben de o sırada oradan geçen... Aldım prensesi eve getirdim. Çok sevimli. Ve şimdi bir kayam var. Artık bu kayaya bir de akvaryum lazım. Prensesler için yuva lazım...

Bu kaya için 100x45(h)x60 düşünüyorum. Siz ne dersiniz ?

düzeltme : Eski akvaryumdan elimde tek toz dahi kalmadı. Akvaryuma hizmet edebilecek tüm malzemeleri değerlendirmek istiyorum bu kaya ile. Elimdeki bu bütün malzemelerin(!) de fotoğrafını çektim. Onu da ekledim. 2. resim.

Sahip olduğum bu malzemelerle ve bu kaya ile güzel bir akvaryum kurulacağına inanıyorum.

Ekli Dosyalar:

Ankaraguclu bunu beğendi.
  2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Hakikatten Kaya Çok güzelmiş Burak abi Tıpkı Peri bacaları gibi :) 270 Litre Çok müthiş bir Ciklet akvaryumu olacaktır

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Amerika/ Tanganyika / Malawi yerine Kzızıldeniz / Endonezya / Mısır tercih sebebi.
    Chiclid türleri, Diskus, Yunus Kafalı yerine Dragonet türleri, Brevis Blenny, Powder Blue tecih sebebi.

Olur mu? yapılabilir.
    Olmazsa? kaya'yı birine hediye ederim.
    elimde diğer malzemeler kalır, ona da bir tane tayland dövüşçüsü alırım boş boş gezer...

Ankaraguclu ve Alparslan bunu beğendi.
  4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Hem tatlı su hem tuzlu su bir arada mı yapıyoruz Burak abi temo25

suret bunu beğendi.
  5. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Burak sen niyetine girmissin bahane ariyorsun (AA kaya var kum Var skimmer var niye tekrar kurmayayim diyeceksin.) gel sunu portalla pilanlayalim yavaş olsun ama temiz olsun.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suret bunu beğendi.
  6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    120x50hx60 güzel gibi sanki :)

LT18i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özel nedenlerle yapmayı planladığım 120x60x50 akvaryumu artık yapamıyorum.
    Satın alma işlemi süren ps'nin satın alınmasını da iptal ettik, sahibine de haber verdim ki adamın işi yürüsün.

Elimdeki kayayı doğal ortamına bırakıcam, yazıktır.
    Mutfak dolabının üstüne koyduğum şeffaf kutuya da kül tablasının içindeki izmaritleri dökücem. Sonra o da çöpe gidecek.
    Bir süre daha akvaryum işi benden geçti :)

Sevgiler..

Belki masraflar batar göze, tüm planlar değişir...
    belki bir skimmer umut verir hayallere,
    tüm planlar değişir...

baysamin ve vharmanci bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Birisi eve camdan taş mı attı anlamadım...:rolleyes::D

8. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Burak kaya yerleşimini dizayn ediyor.

Alparslan bunu beğendi.
  9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Akşam üstü kurmaya karar verdim. Geceye girerken vazgeçtim. Zaten dün akşam üzeri de vazgecmistim ve geceye girerken kurmaya karar vermiştim. Ama önceki akvaryumu neden boşalttığımı hatırladım. Bir de asansör var tabii, o çok daha özel. Bu sa bana hafıza çivisi olsun...
    Belki ilerde...

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Veya oluruna bırakmak...

İnsan aceleci olarak yaratılmıştır.
    DiyanetMeali Enbiya,37

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bazen sırf bu yüzden akvaryumu kurmaktan vazgeçiyorum.
    45 cm'lik bir aydınlatmanın ikinci eli 600 TL. Bakacağım balık - mercan ise 50-60 TL.

Burada ağır bir ironi var.
    Hobi, hobi olmaktan ne zaman çıkar? Bakım ve işletme maliyetleri artınca mı? Bakım yapmak ve işletmek (düzeni sürdürmek) zorunlu hale gelince mi?

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Burak abi tuzlu Su şart değil boşa para harcamak gibi bisey bi balığa 180-200 lira verilirmi yahu. Gel sana bitkili kuralım

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    150x60x50 hayallerim gerçekleşiyor sanki :)

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Ps yolda, tank yolda, sıra aydınlatmada...

Alparslan bunu beğendi.
  15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Gördükçe hal-i zarını Mahbub eder ihsan sana
    Terket heva-yı ıyşını, lütfeylesin canan sana
    Sarf etme zayi vaktini, vermez şifa seyran sana.
    Ey derde derman isteyen, yetmez mi dert, derman sana.
    Ey rahat-ı can isteyen, kurban olan candır sana.

Ankaraguclu ve Alparslan bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Burak abi ben tarih bölümünde okuduğum için ve derslerde Osmanlıca olduğundan anlıyorum anlamayanlar ne yapacak...:D

suret bunu beğendi.
  17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    O değil de dedemizin mezar taşında yazanları okuyamıyoruz, vu ne olacak? Dünya ülkeleri içinde kendi dedesinin mezar taşını okuyamayan tek millet biziz. Dünya üzerinde en uzun süre hakimiyet süren tek toplum da biziz..
    Yazık, o biziz...

Alparslan ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bu akvaryum ve balık sevgisi benim ahiret işlerimi ertelememe sebep oluyor. Günlerdir ps ile kaya dizaynı ile, karadenizden ve egeden alacağım suyu canlı getirme arayışlarım ce çözüm odaklı incelemelerinle dolup taştı hayatım.

Görüyorum ki sonsuz bir yere giderken, kısa durakların olduğu bu sınırlı mekanda, sonsuza kadar yaşayacağımı zannediyorum.

Birkaç burak sonra otobüsten inecegim yolculuğum bitecek fakat ben sanki otobüsün sahibi gibi istediğim zaman duracağım istediğim yere gideceğim gibi bir hal takınıyorum.

Günler var ki hesapla kitapla geçiyor, ben hu kadar hesabı asıl varılacak yer için yapmış olsaydım başka olurdu hayatım.

Borçları erteleyip odemeyenin kapısına haciz memurları gelir, alacaklarını tahsil eder. Peki benim biriken 20 yıllık oruç ve kaza namazı borcumu ödemediğim zaman benden kim neyi nasıl haciz edecek? Borcum varken para birikir mi?

Anlıyorum ki, bu üç site içinde yapılabilecek en iyi en mükemmel akvaryum, en çok zaman, emek ve doğru ekipman ile gerçekleşiyor. Ne kadar sistematik ve bakımlı ise, bakımları aksatilmadan yapılıyor ise o kadar da cevap veriyor sistem bize. Bu sık olan şey şu aslında; ne veriyorsan onun karşılığını alıyorsun. Bu arada canimin çektiği herhangi bir canlıyı sisteme ekliyorum ve o sa beraberinde yeni sorumluluklar getiriyor.

O.da ilgi istiyor. Ve bilmiyorum ne zaman öleceğim ama hiç ölmeyecekmiş gibi bir sistem kuruyorum. Sisteme eklenen canlılarin da ne zaman öleceğini bilmiyorum ama o canlıları her ne pahasına olursa olsun alıp getiriyorum, planlıyorum, yemliyorum, taşıyorum, tartışıyorum. Aslında sisteme ekledigim canlıya hizmet ediyorum.

Kendimi bırakıyorum akvaryuma. Akvaryum beni yönetiyor. O ne isterse yapıyorum. Hiç ölmeyecekmiş gibi. Ben ölmeyecekmisim gibi, o canlı olmeyecekmiş gibi. Fakat onu da beni de canlı tutan ben değilim.

Akvaryumdaki bir balık oluyorum bazen. Beni yaşatan bir sahibim var. Beni besleyen, bana ışık veren, beni büyüten, beni koruyan, bana ödül veren beni benden daha çok seven. Benim sahibim bana benim kendime verdiğimden daha çok değer veriyor. Ve karşılığında benden ne ıstiyor?

Bu dünyaya neden geldik? Bir akvaryuma köle olmaya mı? Yoksa sahibinin baligindan istediği gibi, yaraticimiz olanın da bizden istediği şeyler mi var! Ta ki vu isteklerin karşılığını da öğrenmek gerek. Balığı balıktan çok seven sahibi, balığı zorla beslerken aslında balığa iyilik yapar da balık ona isyan eder neden beni zorluyorsun diye..

Allah'in emirlerini kendi heveslerim uğruna terk edecek kadar cesur değilim. Kendi heveslerim Allah'tan daha yüce değil.

Seyrimi tamamlamaya gidiyorum. Siparişleri iptal ediyorum. Kaza borçlarımı ödemeye niyet ediyorum..

Ey bu bakmaya doyamadigim guzellikleri yaratan, sen yarattiklarina bu kadar güzellik verdiysen kimbilir sen ne güzelsin... Güzelliğini müşahade edebilmek, nur cemalinle müşerref olabilmek bana bu mandarinden, harlequinn?den daha lezzetli gelmedikçe, mekân değiştirmeyi düğün günü eyleme. Gelenlerin almaya geldiğinde pişmanlığı yasattirma, şebi aruz eyle kavuşmayı, firavun gibi şimdi inandım dedirtme.

Dibini bulmak için dünyaya öyle bir dalmışim ki eni bucağı sonu olmayan yeri hiç gelmeyecek gibi ertelemişim.

Bir kaç hadis mealiyle akvaryum sevdasindan vaz geçiyor konuyu sonlandiriyorum.

Bu dünyada bir yolcunun yanında taşıyabileceği kadar mal edin. Hiç ölmeyecekmiş gibi ibadet et, sanki az sonra olecekmis gibi namaZını son namazınmiş gibi kıl. Allah'ı görüyormuş gibi ibadet et. Sen O'nu gormuyorsan da, O seni görüyor...

Alparslan ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    ~son~

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Abi nekadar da güzel anlattin tuzlu su ışine bulaşan kolay kolay bel doğrultamiyor ayrıca bir süru para gidiyor mesela az masrafli çok hoş bir bitkili akvaryum kurup başına geçip rahatça izleyebilirsin. Ayrıca tuzlu suya ayrılan para atiyorum ( bilmediğim için ) 3 bin diyelim yazık degilmi o para ya tatlı Su olsa en kral akvaryum 500 lira yi geçmez geriye 2.5 kaldı onuda garip fakir doyururum sevaba girerim Tuzlu suya harcanan zaman ve paraya gerçekten çok yazik ayrıca tatlı su seni uğraştırmadigi için ibadetinde eksik kalmıyor

Sayfayı Paylaş