1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Threadfin Rainbow (Iriatherina werneri)

Başlığı 'Afrika ve Asya Balıkları Forum' kategorisinde murer tarafından 3 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  [​IMG]  Threadfin Rainbow (Iriatherina werneri) Meinken tarafından 1974 yılında tanımlanmıştır ve kendi sınıfının tek türüdür. Avustralyalı akvaryumseverler için yıllardır popüler bir balık konumuna gelmiştir ve standart akvaryum şartlarında bakımı oldukça sorunsuzdur. Ancak sadece kendi türleriyle yada Pseudomugil türleriyle bir arada daha uygun bir ortam da sağlayabilirsiniz. Kolayca bir üretim tankı hazırlanıp, gruplar halinde yumurta dökmeleri sağlanabilir. Ancak pek çok kişi için yumurtadan yeni çıkmış minicik yavruların büyütülmesi güç olabilir.

  Iriatherina werneri en fazla 5 cm boya ulaşabilir, ve genellikle 3 cm ve altı boylarda satışa verilir. Yetişkin erkeklerin yelpaze şeklinde bir birinci sırt yüzgeci bulunur, ikinci sırt yüzgecinin ise oldukça uzun uzantıları vardır. Anal yüzgeç te benzer şekilde uzundur. Eşleşme döneminde erkek ve dişiler bu yüzgeçlerini çok güzel bir şekilde sergilerler. Oldukça ince vücutludurlar ve sıklıkla metalik gümüş ve hafifçe belirgin koyulukta dikey çubuklar vardır. Sırt, anal ve pelvik yüzgeçlerde siyah renk hakimdir. Kuyrukları çatallı, transparan ve uçları kırmızı gölgelidir. Dişiler erkeklere göre daha soluk renklidir. Yeni Gine kökenli türleri Avustralya’daki türlerinden daha koyu renklidirler.

  Iriatherina werneri ilk olarak Batı Papua’da, Merauke yakınlarındaki pirinç çiftliklerinde Arthur Werner ve Erich Frech tarafından 1973 yılında keşfedilmiştir. Aynı tarihlerde Papua Yeni Gine yetkilileri tarafından yapılan bir araştırmada da aynı balığa rastlanmıştır.

  Yeni Gine’de Merauke ve Fly Nehirlerinin kıyılarında bulunmaktadırlar. Avustralya’da 1978 yılında Jardine Nehrinde bulunmuşlardır. Daha yakın tarihli araştırmalarda bu balığın çok daha geniş bir bölgeye yayılmış olduğu tesbit edilmiştir.

  Iriatherina werneri genellikle berrak, yavaş akımlı nehirlerde, bitkili sulak bataklıklarda ve bol bitkili göletlerde bulunmaktadır. Sıklıkla 0.5 ile 1.25 metre arası derinliklerde, bitkilerden fazla uzak olmamak şartıyla açık sularda görülmektedirler. Genellikle dişiler ve yavrular gruplar halinde gezerlerken, erkekler grubun etrafında gösteriş yaparlar. 22 ile 30 derece arası sıcaklıklar ve 5.2 ile 7.5 arasındaki pH değerleri doğal yaşam alanlarında tesbit edilmiştir.

  Akvaryum ortamında, Iriatherina werneri diğer rainbowlara göre biraz daha fazla ilgi bekleyen bir balıktır. Uygun olanı 5 yada daha fazla sayıda bir arada tutulmasıdır. Hemen her tür akvaryum şartında bakılabilir ve üretilebilirler. Ancak en iyi sonuçlar, 23-28 derece sıcaklıklarda ve 6-7 pH aralığında ve 10-70 ppm (mg/L) arası su sertliğinde elde edilebilir.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Murat güzel bir tür tanıtımı olmuş. Türler konusunda kararsız olan veya tanımak isteyen arkadaşlara faydısı olacaktır. Türler hakkındaki tecrübeler çoğaldıkça daha iyi tanıma fırsatı ve gelişmelere tepkileri önceden tahmin edilebilir olur ki bu da bence önemli bir avantajdır.

  Teşekkürler...
   
 3. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Teşekkürler Temel, kendi tankımda var, baktım portalda yok tanıtayım dedim, göz renkleri muhteşem bir tür, ne yazıkki objektiflere bir türlü yansımıyor......
   
 4. ozcan13

  ozcan13

  Mesajlar:
  571
  İsim:
  Özcan Kayahan
  Çok güzel bir balık ama boluda nerde bulcan:D
   

Sayfayı Paylaş