1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tigger Pods

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Akrep tarafından 11 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. Akrep

  Akrep

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  Mustafa Özcan
  Selam Arkadaşlar.

  Bu canlıların ne kadar yararlı olduğunu bilemiyorum ama burda üye olduğum bir dergide maklesi çıktı. Deniz atları, Mandarin Balığı ve bazı mercanlar için iyiymiş diye okudum ve kendimde başladim üretmeye.

  [​IMG]

  Bu konuyu açmamın sebebi gerçekten bir işe yariyor mu yoksa boşa mı zaman harciyorum? Yanlız bir şey demem lazim üremeleri felakte baştan biraz sürdü. Çünki 7-8 taneydiler şimdi sayamiyorum bile. Ve de üretmesi de cok basit. Kavanoz, tuzlu su ve yem bu kadar.Yeni doğmus balık yavrularına bile kullanılabilir diye yazıyordu.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tigger Pods

  Mandarin balığı için zaten akvaryumda zorunlu çünkü kuru yem pek almadığından podalara ihtiyaç duyar. Tabandaki tortu ve kalın partikülleri tüketmede de faydaları olur. Yavru balıklar küçük larvalarını tüketebilir doğrudur ama tabi belli bir boya gelmiş olan balık larvalarını. Büyük boyutlu doğan yavrular direk yiyebilir ama bu tarz yavrular tatlı suda var genelde.

  Kısaca faydalıdırlar ve tüketen balık eklendiğinde nüfusları kontrol altında olur.
   
 3. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Cevap: Tigger Pods

  Keşke burada da sizlerin imkanına sahip olsak.Çoğu arkadaş özellikle mandarin ve diğer canlı yem isteyen balıkları sırf bu yüzden besleyemiyor. Peki Mustafa bey, bunları canlı olarakmı alıyorsunuz yoksa yumurtadan mı artemia gibi mi çoğalıyor... Üretim yaptığınız akvaryum tamamen cam mı? yoksa zeminde kum varmı? Artemia gibi Işık gereksinimleri oluyor mu?
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tigger Pods

  Hocam bence üretimi için kültürde gerekmez herhangi bir işlemde. Kısaca uygun ortamda tahmin edemeyeceğin oranda kendileri ürerler. Refigium ortamı uygun ortamdır üremeleri için, amaç tüketecek balık azlığı. Aslında avlayan balıklar akvaryumlardaki genel balıklardan ziyade, Damsel, Mandarin, Wrasse, Cüce angel türleri ve Kardinal balıkları sayılabilir. Bu türlerin az olduğu akvaryumlarda sayıları aşırı boyuta ulaşabilir. Tabanda mercan kırığı olan akvaryumlarda sayıları ince kuma göre kat kat fazla olur.

  Kısa bir örnek vereyim; Teoman abiden dün 6 cm çapında bir canlı kaya parçası aldım sumpunda çok var ufak çaplı kaya. Kayayı oydum çünkü mercana yer yapacaktım, işlemden sonra çeşme altında yıkadım doğal olarak ve içinden benim gördüğüm en az koca koca 20-30 pod fırladı kendini dışarı attı. Daha da vardı muhtemelen. Sump içinde rahatsız edilmedikleri ortamda tortuları tüketerek nüfus patlaması gelmiş resmen.
   
  Saruman bunu beğendi.
 5. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Cevap: Tigger Pods

  Peki Refigiriumda yeteri kadar çoğalttık, nasıl sifonlayıp ana tanka yem olarak alacağız, yani sifonlarken kaçamayacak kadar çoğalıyorlar mı? Yakalaması kolay oluyormu? Sumpı bu hafta sonu aksi bir durum olmazsa faaliyete alıyorum.Bir bölümünü de, sırf bu podlar için ayırdım.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Tigger Pods

  Ortalıkta gezinen bir canlı değil sonuç olarak. Bu yüzden sifonlama ile almak o kadar kolay olmaz. Refigium içinden su akışıyla akvaryuma ulaşırlar ve süreç devam eder. Bir ifadeyle sumpta suyu elyaf gibi ince gözenekli malzeme karşıladığında elyafı temizlerken veya alırken üzerinde her seferinde 10 kadar pod olur. Bunun anlamı akvaryuma veya akvaryumdan sumpa ulaştıklarıdır. Gizlenme eğilimi olan canlıları cama cam bölümde tutup üretmek nasıl olur bilemiyorum denemedim. Zaten gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu canlı akvaryumun camlarında, tabanında, kaya gözeneklerinde oluşuyor ve avcı balıklar yani bu tarz canlıları tüketen balıklar avlarlar.
   
 7. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Pod üretimi konusunda tecrübesi olan var mıdır?
   
 8. brkfrt

  brkfrt

  Mesajlar:
  1.797
  İsim:
  Burak Fırat
  Denemiştim minik bir refigium kurarak, fosfatlı ortamlarda üretimlerinin çok daha hızlı olduğunu okumuştum.
   
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Bu bahsettiğiniz Mustafa bey'in bahsettiği türden veya herhangi bir başka tür copepod muydu acaba?
   
 10. brkfrt

  brkfrt

  Mesajlar:
  1.797
  İsim:
  Burak Fırat
  Başlığa dikkat etmeden direkt mesajınızı okumuşum. Benim bahsettiğim tür copepod. Mandarin için üretmiştim, daha doğrusu sıfırdan bir üretim olmadı, akvaryumdaki sayılarını artırmaya yönelikti. Fosfatı çok sevmeleri açıkçası bana mantıklı gelmişti. Yosunlu camlarda, magnet sileceklerin aralarında yavru sayıları bir hayli fazla yani pis ortamları sevdikleri bir gerçek.
   
  Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş