1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Toms Aqua Lifter Pump (tanıtım)

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Ontheway tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Arkadaşlar Amerikada su tamamlama motoru olarak yaygın şekilde kullanılan düşük kapasiteli bir su pompasından bahsetmek istiyorum. Cihaz pompalama işlemi için diyafram kullanıyor ve suyu en fazla 30 inch (yak. 76 cm) yüksekliğe basabiliyor. Kapasitesi saatte 3.5 galon (gph), Türkçe tercümesiyle saatte 13.25 Litre, yada dakikada yaklaşık 1 su bardağı (0.22L). Cihaz kuru olarak çalışıyor, suya sokulmuyor (henüz denemediğim için ses düzeyini bilmiyorum).
  20151021_173717.jpg 20151021_173804.jpg 20151021_173818.jpg 20151021_173847.jpg 20151021_173908.jpg

  Dediğim gibi çoğunluk bu cihazı su tamamlama pompası olarak kullanmakla birlikte diğer bir kullanım alanı da dozaj pompası olarak kullanılması. Bir timer ile birlikte çalıştığında istenilen sıvıyı küresel vanalardan vs kullanmaya gerek kalmadan ve dolayısıyla pompayı da zorlamadan yavaş yavaş transfer edebiliyor.
  Bizim alanımızdaki diğer bir kullanım şekli de bu pompayı satın almama neden olanı, yavaş ve sürekli çalışabilmesi nedeniyle kalsiyum reaktörlerinde alternatif dozaj pompası olarak kullanan birçok kişi var. Maalesef gerçek bir dozaj pompasının görevini dört dörtlük görememekle birlikte (dozajlamada ufak miktar kaymaları olduğundan bahsediliyor) diğer alternatiflerin fiyatları göz önüne alındığında, denenmesinden zarar gelmeyecek bir cihaz.

  Kalsiyum reaktörümde yaşadığım su çıkışının durması ve içerde basınç oluşması neticesinde contaya rağmen kapaktan oluşan su sızmalarının önüne bu cihazla geçebileceğimi umuyorum. En azından bir 4800 alana kadar idare edebilecek bir ünite gibi görünüyor.

  Amerikan meşeili olduğundan, Amazonda cihazın 110V 60h olması ve açıklamasında belirtilmemesi nedeniyle birçok şikayet var. Ancak resimlerden de görebileceğiniz şekilde, bendeki cihazın en güzel tarafı, 220V 50h olması. Cihazı bilenler ve denemek isteyenler olacaktır, nerden aldığımı da söyleyerek tanıtımı bitireyim ;)

  (Alttaki videoda 01.24'ten itibaren verdiği su miktarını görebilirsiniz)
   
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.680
  Yer:
  ankara (aydın)
  Fena değilmiş kalkwaser dozlamak istesek tıkanır mı acaba?
   
 3. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Deneyen vardır, bir araştırmak lazım.
   
 4. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Ufak bir araştırma sonucu, tıkanma olmaması için ayda bir RO su veya sirke ile sirkülasyon yaparak yıllardır kullananlar varmış. Sump a inen boru ucunun katılaştığını, arada elle tıkanıklığın açılması gerektiğini söyleyenler de var.
   
  veysel bunu beğendi.
 5. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Evet dostum yurtdışındaki en yaygın 2 kullanımı su tamamlama ve kalkwasser amerikalılar bu aletin hastası
  yalnız dikkatli olmak gereken önemli bir nokta var bende çok inceledim bu ürünü alsammı diye kullananlarlada konuştum yalnız diyaframlar zamanla mort oluyor dolayısı ile su sızdırma riski oluşuyor bu nedenlede o diyaframları belli sürelerde değiştiriyorlar.
  malesef ülkemizde pompa satılmasına rağmen diyaframı satılmıyordu şuanda varmı bilmiyorum.

  Kalsiyum reaktörü için bu cihaz uygunsuz bence tıkanma riski çıkışı alttan olan reaktörlerde yaygın bir olay diye okudum bir çok yerde tecrübe etme imkanım olmadı tabikide ama schuran varsa bu tarz bir sorun yaşamazsınız gibime geliyor. Doğru pompa kesinlikle bulaşık deterjan pompasıdır bu pompa basıncı yenemeyeceği için su akışını düzenli devam ettiremez ve akvaryum içi değerler oynar.
   
  veysel bunu beğendi.
 6. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Diyafram 18 lira. Bendeki reaktör aqua macro, amerikada coralife diye satılan bir model.
  Bulaşık deterjan pompası nasıl bir şey ki ?
   
 7. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.933
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Peristaltik dozaj pompası. Bulaşık makinalarında kullanıldığı için deterjan ve parlatıcı pompası şeklinde adlandırılıyor ve çeşitleri var. Seko pr serisi olarak araştırabilirsiniz örnek olarak.
   
  Ontheway bunu beğendi.
 8. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Bilgi için teşekkürler böyle bir ürün olduğunun farkında değildim. Akvaryum ürünlerine göre bir avantaj dezavantajı var mı peki?
   
 9. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.933
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Elimde Seko Pr4 var fakat uzun süreli kullanımım olmadığı için kalitesiyle ilgili görüş belirtmem çok doğru olmaz. Piyasada yaklaşık 300 tl gibi rakamlara satılıyor ve bu haliyle sizin bahsettiğiniz diyaframlı pompa ile aralarında ciddi fiyat farkı var. Diğer yandan SP 4800'e göre fiyatı çok uygun kalıyor.

  Ayrıca Seko'lar sesli çalışıyor,evde çalıştıran kullanıcılar bunu iyi bilirler.
   
  Ontheway bunu beğendi.
 10. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Olay anlaşılmıştır :)

  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 11. Cemİsapur

  Cemİsapur

  Mesajlar:
  122
  İsim:
  cem isapur
  Yıllardır kullanıyorum ses konusunda sıkıntı vermiyor .Tek sorunu 220 volt ile çalışması onunda çözümü modifiye ile 24 e düşürmek .
   
  Ontheway ve mekatronik bunu beğendi.
 12. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.933
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Sen bildiğim kadarıyla dolap içinde kullanıyorsun Cem. Evet bu haliyle ve biraz düşük hızda kullanılırsa ses seviyesi oldukça makul düzeyde bencede. Bende ayrıca Sp 4800 'de olduğu için ses mukayesesi yaptım. 4800'lerde o kadar seste yok.
   

Sayfayı Paylaş