1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Toplanın Bakalım ! Nasıl Protein Skimmer Yapıyoruz ?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi tuzlu su akvaryumlarıyla ilgilenen ve ilerde muhtemel ilgilenecek olan arkadaşlar olarak bir araya gelip toplu DIY Protein skimmer yapmaya karar verdik. Sanıyorum hayat mavide demeye başlayan ve bitkili veya genel tatlı akvaryumlarında ilerlemiş ve artık kaşıntısı tutmuş arkadaşlarda bu projeye dahil olacak. Bu açıdan kaç kişi olacağımız, nasıl bir ortak model üstünde karara varacağımız, malzemeleri en uygun nereden temin ve gerekirse kesim yaptıracağımız, katılan arkadaşların mevcut hacimlerine nasıl ortak hitap edeceğimiz gibi konuları netleştirmemiz gerek.

Mevlam Neyler, Neylerse Güzel Eyler...

Bu başlangıç yazısını fazla uzatmayıp sizlerin düşüncelerine ve fikirlerine bırakırken bu güne kadar yapmış olduğumuz çalışmalardan örnek almaz isek delilik yapmış olacağımızı da düşünmüyor değilim. Bu yüzden çalışmaların linklerini eklemek istiyorum ve fikirlerinizi alırlen yapımlardan örnekler ve iyi taraflarından kesitler kullanabileceğimizi hatırlatmak istiyorum.

Hayırlı olsun arkadaşlar, umarım çok keyifli başlar ve biter. :emt: :emt:

Portal DIY PS( 6 ), Portal DIY PS ( 5), Portal DIY Ps (4), Portal DIY Ps (3), Portal DIY Ps (2), Portal DIY Ps (1) derken devam ediyoruz bir model daha çıkarmaya.

Elbette Portal Ps olarak rakam verilerek açılmamış başlıkta birçok ps çalışmasıda ' Tuzlu DIY Yapımlar ' bölümünde bulunmaktadır.

Toplu ps'ler önde bir fotoğraf ve herkesin ps'si koltuğunun altında bir fotoğraf ve tabi Olcay'ın koltuğunun altında bir tavla fotoğrafı hayalini taşımaktayım.

Vallahi Furacaklar aliye:gif

TencoMelih bunu beğendi.
  2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Toplanın Bakalım Nasıl Protein Skimmer Yapıyoruz ! !

Kanbersiz düğün olmaz tabiki ben varım yer ve mekan belirleyelim tamamdır. :heyo: Modeller zaten güzel ama ben portal ps ( 5 ) medelinin geliştirilmesinden yanayım. Test edilmedi daha o model sanırım ? Fakat o yapım üzerinde geliştirmeler yapılırsa fazlasıyla herkese hitap eder bence.

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Süper ötesi. Keşke bende İstanbul'da olup yardım edebilsedim. Ama az kaldı gelicem, tabi iş olursa :)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi ben tuzlu su ile ilgilenmiyorum fakat gelmeyi ve sizlerle tanışmayo çok istiyorum. Elimden bir çok iş gelir. Size çay getirip götürürüm mesela :) Gelmemi isterseniz çok sevinirim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler arkadaşlar. Ps model önerilerinden biri geldi. Ziyeret için gelmek isteyen herkese kapı açık Fatih. Sen gel çayını ben senin götürür getiririm. Kendine ps yapacak katılımcı sayısı ;

Ben (1)

Mesut (2)

Ps yapımına katılacak arkadaşlar model hakkında fikirlerini mutlaka yazsın arkadaşlar, ortak fikir birliğine varacağız.

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Ben de varım. Ancak yedi gün çalıştığım için İstanbul'a gelemiyorum. em32.gif Bu durum faaliyete katılımıma engel midir?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hoca'm beni şu aralar kaşıntı tutmasada çok yakında tutar. haha: En kötü ihtimal ile kaşağı ile kaşımam, en azından sırt kaşıyıcı ile kaşırım. :F haha:

Sizlerin yardımı ile ufak, mufak bir tuzlu su kurmayı planlayabilirim. pala.gif

saygılar:gif

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Çok güzel bir fikir düşünen ve katılan herkeze teşekkürler.Beni de projeye ekleyebilirsiniz.

Bildiğim kadarı ile satılan pleksilerin boyları 2 metre civarı bu yüzden tam sayıya ulaştığımızda bu projeye başlamalıyız diyorum.Eğer sayıyı eksik veya fazla tutatsak bazı pleksiler sahipsiz kalacak ve maliyeti arttıracaktır.O yüzden örneğin 2 metrelik bir pleksiyi 30 cm'den gövdeyi hazırlayacaksak 6 kişilik gruplar halinde bu yapıma girmeliyiz.Eğer 6 kişiyi geçerse tekrar bir 6 kişilik grup oluşturup grup tamamlanınca tekrar yapım işine girebiliriz.

Model olarak ben olabildiğince ufak ve performanslı birşey olsun diyorum.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler yorumlar için arkadaşlar.

Şeffaf olarak her konuyu ele alacağız. Hedefimiz kaliteden kesinlikle ödün vermeden kaliteyi en ucuza mal etmek olacak. Aramızda projeye katılmak isteyen ve ayırabileceği maddi imkanı belli arkadaşlar olabilir. Bunların hepsine formul üreteceğiz. Örnek olarak henüz tuzlu su kurmamış olan arkadaşlarımız olabilir bu yüzden motor edinme konusunda acele etmelerine o arkadaşların gerek yok. O yüzden Ps gövdelerine sahip olacaklar ve ilerleyen süreçte motorlarını nasıl olsa temin edebilecekler. Bu sorunu bu şekilde çözeceğiz. Yapılacak olan ana ps gövdesi için ortalama maliyetin aşağı yukarı 70 ila 90 lira arasında olacağını ön görebiliriz. Değişebilir elbette bu rakam aşağı yukarı ama bu rakam kafalarında fikir oluşturabilir.

Maliyeti düşürmek için çok zekice hareket edeceğiz, maliyeti düşürürken bile kalite ve daha önemlisi kullanım kolaylığı getireceğiz. Aksi taktirde maliyeti düşürmeye çalışmayacağız. Örnek olarak Portal ps 5. de su seviye kontrolü için kullanılan vana 40 lira ama kendime yaptığım ps 6. ya uyguladığım su seviye kontrol sistemini hiçbir vanaya ve ya sisteme değişmem. Bu kontrol sistemin maliyeti ise sıfır bilemediniz plastik vida alarız 1 lira olacak.

Levent pleksi maliyeti konusunda hiç bir endişem yok. Katılacak kişi sayısı 2 metre için de 4 metre içinde karlı olacak düzeyde olacak inşallah.

Ps motoru konusundaki düşüncemi görüşünüze sunacağım. Motor konusunda senin yardımın gerekecek araştırma anlamında zira alış veriş yaptığın yurt dışı sitelerini belki kullanabiliriz diye düşünüyorum. O da olmadı zaten seninde yakından tecrübe ettiğin kendi modifiyemiz elimizin altında ancak hiç bunla uğraşmak zorunda kalmayabiliriz. burda:gif

Yeni katılımlarla şimdilik oluşan sayı;

Ben

Mesut;

Hasan Hocam;

Murat Hocam;

Levent;

10. görkemtemel

görkemtemel

Beni yazın listeye :cicek: :cicek: Ben en çok ps 6 yı beğendim kıvır:gif Listeye almayız seni diyorsanız mikser kabımla size rakip olucam :F :D :heyo:

[​IMG] [​IMG]

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel hocam, Levent beyin dediği gibi, iki metrelik plekside altı kişi yararlanıyorsak, olaki yedi kişi katılım olduğu taktirde ihtiyacı olan arkadaşımız benim yerime ön plana alınarak ilk gruba dahil edilebilir. Nasıl olsa benim şu an ihtiyacım yok. Benim payıma düşen maliyet miktarınıda önceden size taktim edebilirim. Birinci veya ikinci gruptada olsam farketmiyor benim için. Malzemeleri toplu alınca maliyetimiz dahada düşüyor anladığım kadarı ile.

saygılar:gif

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bende ilgiliyim deniz akvaryumuna ama bu sene olmicak heralde akvaryumum :( ama sizleri izlemek isterim ve yarım edebilirim gelebilirsem gelicem. ;)

13. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Akvaryumumdaki suyu tuzlamaya çok hevesliyim. Okul nedeniyle biraz daha ertelensede yaşarsam eğer tuzlanmış su başlığını mutlaka açacağım. Bir yerden başlansa asla dayanılmaz aslında gerisi çorap söküğü gibi gelir :D
    İstanbul'da olduğum sürece denk gelen bir günde olursa, en azından şimdilik hem yanınızda olmayı hem de uygulamayı yakından görerek daha fazla bilgi sahibi olmayı isterim saygılar:gif

14. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Model olarak şimdiye kadar yapılan ps lerin iç çapında kullanılan plexiden yapılabilir motor altta hem daha ucuz hemde daha kullanışlı vede yer sorunu olmayan ps çıkar ortaya ama farketmez ben varım diyorum :heyo:

15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Bende varım o zaman Teoman abiyle ps nin redoxunu ölçeceğiz :heyo:
    önceki ps lerde gövde yapımında kullanılan pleksi kaç mm idi ? bu kalınlığı 2 mm ye kadar düşürüp maliyeti aşağı çekebiliriz diye düşünüyorum 2 mm lik plexi biraz mukavemetsizdir fakat ps nin yapısı silindirik olduğu için bu kalınlık hiç önemli değil iskambil kağıdını bile silindirik şekilde koysan sağlam durur 2 mm den olur bu iş umarım yuvarlak pleksi satan yerde 2 mm liği vardır.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yeni katılımlar var güzel. :basardim: Teoman abi Motor ps içinde bir model yapmak daha evvelde konuştuğumuz gibi kolay iş. Fakat bu model üzerine biraz konuşmak lazım zira kabarcıkların suyla temas süresi ciddi oranda azılıyor gibi geliyor bana. Bir de Ati motoru gibi beğenilen psk 2500 bile elektirik gidip gelmelerinde devereye tam verimli girmiyor biliyorsun. Hatta bizim modifiye motor yine aynı sorunu yapıyor. Bu gibi durumlarda altını açmak vs gibi işlemler çıkarıır. Motoru bildiğin gibi gövdeye somunlu ağız kısmından çevirerek takmak bile mümkünken en pratik olduğunu bildiğimiz hortum ile takmayı daha doğru bulmuştuk. Çünkü motora müdahale çok rahat oluyor. Ben yine dışarda model olmasını öneriyorum. Yer kaplama dediğin nedir abi ps önünde 9 cm bir motor sadece. Tabi genel istek motor ps içinde olsun şeklinde olursa sorun değil.

Atık kabı konusu var bir de. Mesela atık kabını seyyar yani ps üzerinden alıp banyoda temizleyebilecek şekilde yapmadık son ps'de. Düşündük taşındık hiçbir artısının olmadığına karar verdik. Çünkü atık kabına bağlanan bir hortumla içindeki pis su kolayca alınıyor ve kenarlardaki kaba pislik ise bir kağıt havluyla sıyrılıp alınacak kadar basit şekilde alınıyor. Eğer boğaz dar olsa belki sorun olur ama bizim boğazlar geniş.

Bu konuyada açıklık getirelim. .8.

Son katılımlarla oluşan sayı:

Ben

Mesut;

Hasan Hocam;

Murat Hocam;

Levent;

Görkem

Teoman abi

Emrah

17. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Diy Group'un yanında birde Ar-Ge Grubu olmalı bence :D Benim tanka da ps gerekiyor hocam biliyorsunuz :) Ortak bir diy ps yapımına girişirsek eğer bende varım. Hemde şimdiye kadar yaptığınız ve yapım aşamalarını gördüğümüz ps'lerin yapmında bulunmak, gerekirse plexinin ucundan bende tutmak isterim :D

18. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi benim gibi tuzlu suya yeni başlayan arkadaşlar sumpa ve psye müdahale etmekten korkuyor olabilir,birde ps motorunu ps içine saklarsak bu iyice zorlaşacak .Ben motorun dışarıda olması taraftarıyım.Tabi üstadlarımız ve katılımcı arkadaşlar nasıl isterse çoğunluğa seve seve uyarım.
    Atık kabıda ps 6 modelindeki temizlemesi çok kolay ve pratik olmuş bence.Ayrıca tatile filan giderken hortumu bir bidona bağlar gideriz :) Ps 6 bence her anlamda örnek alabileceğimiz bir ps , kullanışlı hemde çok pratik ...

Umarım katılım artar ve kalabalık birşekilde bu projeyi gerçekleştiririz. :helalolsun:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkemle kesinlikle aynı fikirdeyim ve ps şu an yanımda çalışıyor gerçekten örnek olarak kullanabiliriz ama size soracaklarım var. Mesela bu ps çift motorlu bence ortak olarak herkese hitap edeceksek tek motorlu versiyon yapalım. Fakat bu noktada da çok zekice hareket edelim. Mesela 250.lik pimaş kullanıldı portal ps 6 modelinde. Biz bu modelde 200.lük dış gövde 100. lük iç boru ve atık kabı tırmanma borusunu yapalım. Bu sayede tek motorlu bir ps yapmış oluruz ve ortalama 500-600 litreye hitap eder. İkinci motoru ilerde bağlamak isteyenin tek yapacağı bir boru takmak. Bu kadar basit. Bence süper bir fikir.

Bu ebatlarda olursa hem portatif ve şık hem de sump ölçülerine daha fazla hitap eder.

Ne dersiniz ?

Ben

Mesut;

Hasan Hocam;

Murat Hocam;

Levent;

Görkem

Teoman abi

Emrah

Tayfun

Türker

20. görkemtemel

görkemtemel

Haklısın Temel abi ben ps 6 nın çift motorlu olduğunu unutmuşum :) Söylediğin gibi model biraz küçültülerek tek motorlu bir ps modeli oluşturulabilir...İlerde tankını büyütmek isteyen arkdaşlarda 2. motoru ilave ederek ps kapasitesini artırabilir,çok mantıklı olur bence...

Sayfayı Paylaş