1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

toplananın millet soğutucu yapıyoruz

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde muratozturk tarafından 20 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Merhaba arkadaşlar bir zihni sinir procesiyle karşınızdayım
    sayın oscarın fikir babalığını yaptığı bu sistemde dış filtremizi içinde buzlu su olan bir su termosuna yani buna koyacaz

Ancak ısıyı sabit tutmak için neler yapmalıyız yada şöyle diyeyim

1. seçenek

kapakdan hortum girişleri için delik açıp dış filtremizi komple bunun içine koyalım

2. seçenek

sadece hortumu bunun içinden geçirelim

Evet üretken beyinler procesi olanlar akvaryumları 35 dereceyi görenler iş başına herkezi fikir üretmeye çağırıyorum eğer başarılı olursak harika olacak.

2. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Sanırım 2. şık daha mantıklı ama eminim pratik Ozan buna da bir çözüm üretecektir.:)

muratozturk bunu beğendi.
  3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Her halikarda delik açılacağından dolayı termosun özelliğini yitireceğini düşünüyorum.. Termosun ne kadar süre soğuk kalabileceğini bilmek gerekiyor.Çünki içinde neredeyse 30 dereceye varan bir su geçişi olacak ve kimin kimi ısıtacağı kimin kimin soğutacağı konusuda düşünülmeli bence.. Kontrolsüz bir soğutma olacağı aşikar zaten.. Temel abinin daha önce paylaşımını yaptığı adaptörlü araç içi soğutucular vardı.. O konuyuda bir inceleyin isterseniz..

YIKIKTEMO ve muratozturk bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    http://www.akvaryumportali.com/vbi/...Akvaryumlar%FD-%DD%E7in-So%F0utucu-Yap%FDm%FD

İlgili linki ince derim Murat. Termos ile soğutma fiyaskoyla sonuçlanacaktır. Çünkü malesef ısıyı sabit tutmak imkansız. Fakat 12 wolt ile çalışan araç buzdolaplarında bu risk yok. Bir anlamda sabitlemek mümkün. Bir adet daha yapacağım bu sefer kendime. Arça buzdolabının kendi termostat ayarına bile gerek kalmadan akvaryum hacimine göre hortum uzunluğu ile sabit ısı yakalamak kolay. Bu çalışmaları linkte yapmıştık.

5. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Sanırım gözümden kaçmış açtığımız tüm konuları taradım toplam 21 sayfa başlık çıkıyo aralarında buna rastlamadım ama benimde kafamda buna benzer bi şey gelişmişti termosla tabi :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi termos kullanımının malesef bir ana sorunu var. Bu sorun tahmin edeceğin gibi ısının yavaş yavaş düşmesi yani buzların erimesi vs. Sürekli buz veya soğuk su takviyesiyle baş olmaz. Bu yüzden 60 liradan başlayan araç buzdolapları bu iş için biçilmiş kaftan. Onda da ısının sabitlenmesi konusu avar ama gereken sadece hortum uzunluğunu birkaç gün ısı ölçerek belirlemek. Belirlenen hortum uzunluğunda sistem çalıştırıldığında artık bir sıkıntı kalmıyor.

7. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    İyide abi en can alıcı noktasıda bu işte benim gibi 60 tlsi olmayan adam çok :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Amacımız elbette hobiyi ucuzlatmak ve imkanı olmayanlara akvaryumlarını sağlıklı yürütebilmeleri için yol göstermektir ama senin bu söylemin bir gerçeği göz ardı ediyor. Bir soğutucu milyarla ifade edilen rakamlara satılıyor ve senin yayınladığın termos bile en az 20-30 liradır.

Eğer bunları göz önüne alırsan bundan iyisi şamda kayısı diyebiliriz. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse bundan daha fazla faydalı bir aleti ucuza mal etmeye çalışmakta olmaz. Milyar nerde 60 lira nerde değil mi ?

9. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Yokbe termosu ben satıyorum zaten toptan fiyatına mal ederiz :)
    Bu arada söylediklerine katılıyorum abi biz daha iyisini yapana kadar oto buzdolabıyla yapılanı en iyisi ancak belki içimizde bir zihni sinir çıkar ve hadi be biz neden düşünemedik bunu dedirtgen cinsten bi soğutucu yapar bizde hemen yaparız amacım budur.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sen ben yok genelin mal edebileceği rakama bakmak gerek, biz var kısaca. :F Tüm hobicilere sen satacaksan tamam termosu. :F

Zihni sinir proje çıkmasını bekliyorsan doğru yerdesin. Her an ve her zaman çıkabilir. :) Şimdilik projeni bana sorarsan araç buzdolabı üzerine yoğunlaştırman doğru olur gibi. Yahutta buzdolabındaki kılcal boru denilen gaz püskürten bakır boyulardan bir uç alarak akvaryumunun içinde gezdirebilirsin. :helalolsun:

11. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaşlar bir soğutucu üstünde çalışıyorum buharlaşma ve kontrolsüz soğutmaya son arıyoruz portal olarak halledelim şu işi.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kafandakileri biraz daha açman gerek. Neler planlıyorsun ?

13. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Temel abi ben dedim bu konu daha çok su götürür galiba. Aradığım zihni sinir oğuz olacak.

14. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Suyu bir kafa motoruyla soğutucu birşeyin içine almayı bunu termostatla yapıp ısıyı kontrol etmeyi ama bu soğutucu cisme karar veremedim :D şöyle düşündüm bir termosa buzlu su içinden yavaşca bir borudan akan suyu soğutabilir ama bunu içinden geçme süresiyle ısının düşüş miktarı ayarlanmalı ve buzlu su nasıl daha çok dayanır diye düşünüyorum.Ayrıca akvaryumda bir soğuk nokta olmaması için suyu yağmur şeklinde akvaryuma vermek gerekir diye düşündüm.Ama buzlu su pek orjinal değil:yazik: yerine başka birşey bulmaya çalışıyorum.

15. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Oğuz bende aynen senin gibi düşündüm ama temel abi izin vermiyo :):):):)

16. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    :D buzlu su yerine başka birşey bulayım izin verir :D

17. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Akvaryumdan gelen suyun ısısını bu sistemden 1 dakikada geçirirsek ısıyı 3 derece kadar düşürebiliriz test ettim. :) Buzlu su termosta ne kadar dayanır acaba 1 gün dayanır mı?

18. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    işte yavaş yavaş taşlar yerine oturuyor kuru buza ne dersin co2 buzumu ne diyolar

19. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Evet bende düşündüm onu bulmak zor ve saklamakta zor.Kuru buz kolayca temin edebilseydim akvaryumu dondurabilirdim bile.:DHer gün her gün almak zor olur onu.Klimalarda falan bulunan freon gazı var onun klima yedek parçasından falan tüpü müpü varsa diyeceğim ama şimdilik fantezilere girmeyelim.:DBu ısıyla aram benim iyi ısıtıcısız akvaryum sıcaklığı 20 derece sizler için uğraşıyorum çabalarımı unutmayın.:D
    NOT:Odam çok iyi rüzgar alıyor.:nazar:

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çabalarınızı ilgiyle okuyor ve takip ediyoruz. Bu beyin fırtınalarının ardından sizin bile şaşıracağınız birşey çıkabilir. Buz makinası yaparsınız siz akvaryum için ama şöyle bir su makinası alalım da hem ev halkı soğuk ve hem sıçak suya kavuşsun demezsiniz ve bu arada da akvaryuma bundan bir iyilik yapalım diye düşünmezsiniz di mi ? :F

Sayfayı Paylaş