1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Toprak solucanı canlı yem olarak kullanılabilirmi ?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde By_KadircaN tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Merhaba arkadaşlar konu daha önce açılmış olabilir ama ben biraz baktım ama bulamadım ve size sormak istiyorum topraktan bulduğumuz solucanlar balıklara canlı yem olarak kullanıla bilirmi yani sağlıklımıdır bir zararı olurlarmı şaun elimdeki balıklar astronot-pacu-green teror-texas gibi balıklarım var bu tür balıklara yem olarak kullanabilirmiyim faydalı olurmu ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Toprak solucanları balık besini olarak kullanılabilir Kadircan. Solucan olta balıkçılığında da kullanılan bir yemdir. Olası hastalık taşıma riskini ortadan kaldırmak için bir kase su içine bir tatlı kaşığı tuz atarak solucanlara kısa süreli banyo yaptırabilirsin. Aslında hastalık endişesi genel olarak ağızdan ağıza yayılmış olsa da daha henüz bir kayda rastlanmamıştır bu konuda.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Solucanı birkaç saat suda bekletip,içindeki toprağı kusturduktan sonra balıklara verebilirsin. Eğer yavru boyda balığın var ise solucanı iki üç parçaya bölerek vermelisin.Hastalık konusunda ise ben hiç bu nedenden balıklara hastalık bulaştığına denk gelmedim.

4. taygun

taygun Guest

Olcay Merhaba,

Solucanı kusturmak için gazete kağıdında yani kuru ortamda bekletilmesini önerildiğini duymuştum. Bu uygulama yanlış mı?

Teşekkürler

5. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Hmm sağolun peki bu yem balıklar için sağlıklı olurmu yani yararı nedir hızlı büyütmekmi renk lerinimi koyulaştırır ?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tamer abi,solucanı kuru ortamdada kusturabilirsin,yanlış değil,buda doğru bir davranış. Fakat bu süreç çok uzun zaman alıyor. Oysaki, içi su dolu bir kaba aldığınız solucanlar su içersinde nefes alamadığından çok kısa sürede kusup içindeki toprakları boşaltıyorlar. ;)

7. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Olcay,

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bir aralar eniştem veriyordu ve bir zararını görmedik. Protein açısından zengin besinlerdir. Faydası fazkadır.

9. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Herkeze yardımları için teşekkür ederim o zaman yarın benim gibi astronot besliyen arkadaşımla birlikte gidip toprak solucanı toplarız ve balıklara veririz :)

10. KeVoK

KeVoK

yalnız size tavsiyem veririken takip edin çakılın içine girmesinler. Bir girdilermi çıkmazlar birde Akvaryumu dolu bakteri ederler (başıma geldi)

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Berfin hanıma bu konuda katılıyorum.

Solucanı akvaryuma attığınızda balıkların solucanı tükettiğini görmeniz lazım. Solucan kumun yada akvaryumdaki kayalıkların arasına sızarsa uzun vadede sorun olabilir..

12. taygun

taygun Guest

Yani solucan toprak/kum altında ölerek suyu bozuyor, öyle mi?

13. KeVoK

KeVoK

Yok hayır ölmüyor. Daha yaşıyor ama suyu bakterilerle doldurabiliyor. 2 tane Soğulcan benim akvaryumda kaldı 126 litrelik akvaryumu doldurdu bakteriyle. Suyum 1 gecede bulanık oldu. İçindeki balıklar bile görünmez haldeydi. Yardım istediğimde ilk bana söyledikleri şey çakılı ara içinde soğulçan felan varmı diye bak. Bende öyle yaptım aynende 2 tane soğulcan vardı. Canlıylardı daha. Suyu çok kötü hale getirebiliyorlar. Dikkat etmenizi tavsiye ederim.

14. taygun

taygun Guest

Çok şaşırdım. aha:gif Boğulmuyorlar mı. Nasıl solunum yapaıyorlar acaba?

15. KeVoK

KeVoK

Tam bilmiyorum orasını ama bildiğim kadarıyla yer soğulcanı su soğulcanı olarakta biliniyor. Yani örneğin yağmur yarsa veya nerde su olsa ordalar. Nemli toprak içinde kendilerini evde hissediyorlar gibi. Benden daha iyi bilen arakdaşlarımız vardır elbet.

16. taygun

taygun Guest

Aslında yağmur yağınca solucanlar ve sümüklü böcekler topraktan dışarı çıkarlar hep...

17. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Evet toprak solucanı suda kendini evinde gibi hissediyor ve kolay kolay ölmüyor bende ilk duyduğumda çok şaşırmıştım... :)

18. erdal duneray

erdal duneray

İsim:
    Erdal duneray
    Yağmur yağdığında yol ortasında yol kenarlarında bahcelerde toprak üstünde bulunurlar. Yağmur kesildiğinde toprağın üst kısmı kurur altı ıslak olduğundan altlara yani toprağın dibine kaçarlar. Orası nemli ve ıslak olduğundan yaşamaya devam ederler .

19. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    ovvv... 1 yıllık konu hortlamış ;)

Sayfayı Paylaş