1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Torch Coral - Brown Jelly

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde vedatt tarafından 23 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Merhaba fotoğraftaki torch tankta yeni ilk gün çok iyi açtı yavaş yavaş bu hale geldi ve daha kötü olacak gibi brown jelly sanırım. Tedavisi yok mudur bunun? Bu akşam kerpeten ile kafaları kırmayı düşünüyorum ki hammer'lara sıçramasından korkuyorum. Diğer hammer ise tek kafası keyifsiz. Su değerlerim normal sadece ısı 28 derece onuda yakın zamanda düşürücem. DSCF0733.JPG DSCF0735.JPG DSCF0738.JPG

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle geçmiş olsun,mikrop bulaşmış olan kafaları ayırmalısınız,sonra da aynı ısı da olan Ro suyu yada damacana su da 10 dk beklettikten sonra akvaryuma ekleyebilirsin,bir kaç güne kadar açması lazım,bu arada akvaryumun değerleri nasıl,kolay gelsin...:)

3. TYGR

TYGR

İsim:
    ToygarArslan
    Öncelikle iyileşene kadar ayrı bir tank'a koyun sonra dağılan başları kesin inşallah iyileşir.Kolay gelsin.

4. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Fosfat: 0,01 Nitrat:2 Kh: 7 Ca: 400 Mg: 1340 Ayırmadan daldırsam r/o suya? Çünkü tam yarısı hasarlı ve kırdığım zaman canlı belli belirsiz olacak üzülüyorum. Bu arada teşekkürler...

5. TYGR

TYGR

İsim:
    ToygarArslan
    Ama hastalık öbür mercanlara dağılır.Ayırmak istemiyorsan hasta başları direk kes.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Değerler fena değil.
    Benim de aynı mercan türünden iki kere başıma gelmişti,iki sinde de çok hasta olan bölgeleri ayırıp hepsini Ro suyun da beklettim ve düzeldiler,aslında Ro tedavisi yaptık dan sonra karantina akvaryumuna eklersen daha iyi olur...;)

7. TYGR

TYGR

İsim:
    ToygarArslan
    Alp abinin dediği gibi hasta başları ayır ve tedavi et ayrı bir tankta köklendir sonra ana tanka geri koy.

8. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Karantina şansım yok maalesef ama dediğin gibi yapacam. Fakat merak ettiğim kafaları ayırmadan tedavi etsem sağlam olanlar için dezavantaj ne olur?

9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Tankın yapısından biraz bahsedermisiniz. Ne zaman kuruldu, canlılar ne zaman koyuldu ? Mercanlar şiddetli akıntıya maruz kaldı mı ? Alparslan sorunu anlamış galiba...

10. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Tankın bilgileri linkte genişçe var o konuyuda yeni açtım fotoğrafta ekleyecektim ama bu sorunlar yüzünden ekleyemedim. Hammer ve torch 1 haftadır falan bende şiddetli akıntı falanda söz konusu değil ve zeminde duruyorlar. Dediğim gibi ilk aldığım akşam gül gibi açtı zamanla bu hale geldi.
    200 Litre Nano Reef | Akvaryum Portalı

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ölü kafaları kırmak şart değil, zamanla sağlam kafalar sağlıklı olursa dağılım yapar. Tatlı su banyosu iyi gelebilir, varsa suya iyot eklemek iyi olur. Mercanı tabandan üst kısımlara hafif gölgeli bir yere alarak gözlemlenen iyi olur.

Lps mercan ölümleri suya atık yükler, bu yüzden biraz su değişmi iyi gelir.

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun.
    Brown jelly pis bir hastalık ve maalesef çok hızlı yayılıyor.
    Hastalıklı kafaları kırmak hastalığın yayılmasını önlemek için etkili bir yöntem. Kafa kırmadan aşağıdaki tarif ile banyo yaptırabilirsiniz.
    Tanktan aldığınız 2/3 litre su içerisine iyot katkınız varsa ondan 30 ml(kullandığınız katkı konsantre olabilir,doz aşımı riski yok,rahatça kullanın)koyarak iyice karıştırın canlıyı içerisinde 10 dakika bekletin. Daha sonra yine tanktan aldığınız su ile başka bir kapta durulayarak mercanı yüksek akıntı alan bir bölgeye koyun. 7 gün boyunca günde iki sefer banyoyu uygularsanız sonuç alırsınız.
    Bu kadar süre vaktiniz yok ise aynı yöntemle iyot yerine Chloramphenicol( GEMYSETIN olarak bulabilirsiniz) gibi geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanabilirsiniz. Daha etkili ve bir iki seansta sonuç verdiği söyleniyor. Ben bu yöntemi hiç kullanmadım. Bunu kullanırsanız durulamayı çok iyi yapın.

harfuzmani bunu beğendi.
  13. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    İlgilenen herkeze teşekkürler. Su değişimlerini hafta sonları yapıyorum yani yarın su değişimi yaparım. Hammer ve torch'ları kumdan kaldırmaya karar verdim kum ve yüksek akıntıda da irite olabiliyorlarmış. İyot katkım maalesef yok, Antibiyotiktende korkuyorum açıkçası ama dediğiniz gibi 7 gün boyunca r/o suda banyo yaptırırım baktım düzelmedi kırar atarım kafalarını. Tekrar teşekkürler...

Alparslan bunu beğendi.
  14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ro suyun bu tip bakterilere bir etkisi olmaz. Edinebiliyorsanız ucuz bir iyot katkısı edinin. Antibiyotiği tank dışında kapta kullanacağınız için risk yok denecek kadar az aslında. Ben oldum olası antibiyotiklere antisempatik olduğum için kullanmıyorum. Canlı zaten ölüyorsa kaybedeceğiniz birşey yok. Torch türü mercanları Orta ve yüksek seviyede konumlandırmanız daha iyi olur.

15. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Merhaba; hasta mercan için coralfix isimli bir ilaç kullandım. Hastalıklı kafaların içinden çürümüş tentakülleri söküp attı bem beyaz iskelet kaldı. Bende onları çatır çutur kırdım ve ilaçla bir kez daha banyo yaptırdım. Sadece tek bir kafa gayet sağlıklı bir şekilde kaldı. Onunla idare edeceğim artık teselli ikramiyesi:)

Ekli Dosyalar:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tek kafa olsun bizim olsun çoğalır inşallah. İlaç kafaları bembeyaz taş yapıp temizledi diyorsun yani.:)

17. vedatt

vedatt

Yer:
    SAKARYA
    İsim:
    Vedat GÜNDOĞAR
    Aynen öyle oldu. Sanırım geç kaldım erken müdahale etseydim çoğunu kurtarırdım. Brown jelly kaplı kafaların içinde tentaküller çürümüş. Döküldükleri kabın içindeki su iğrenç koktu. Neyse dediğiniz gibi sağlık olsun. Teşekkürler...

Sayfayı Paylaş